Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Mi a különbség vallás és hit...

Mi a különbség vallás és hit között?

Figyelt kérdés
2009. febr. 24. 19:25
 1/8 anonim ***** válasza:
88%
Hinni bármiben lehet, vallás nélkül is. Hit nélkül viszont nem lehet vallás. Ez a különbség.
2009. febr. 24. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
90%

A hit egy elképzelés.

A vallás uniformizálja (szabványosítja) ezt az elképzelést: elmondja, hogyan és milyen körülmények között hidd, amit hiszel.

2009. febr. 24. 20:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
54%

A vallás alapja az egyház, ami meghatározza, hogyan, miképp és mikor kell hinni. Hinni pedig egyház és papok nélkül is lehet.


A középkorban ezt használták ki a papok és ebből gazdagodtak meg. Némi túlzással nagyobb szerepük volt egy birodalom irányításában, mint maga az uralkodónak.


-Tündérlány(17)-

2009. febr. 24. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Attól függ, milyen témára vonatkozóan, és melyik kultúrában, melyik vallási vagy filozófiai rendszerben.


A "hit" szóra az angolban két szó van (faith és belief), az egyik (faith) jelenti a vallásos hitet, a másik az általánosabb hitfogalmat vagy hiedelem-fogalmat. Az utóbbi általános értelemben hit vagy hiedelem (belief) az lenne, amit feltételezünk. Ekkor a hit és tudás között az a különbség, hogy az utóbbi bizonyított vagy objektíve megerősített. A hit tehát mindaz, amit igaznak tartunk, és a tudás pedig igazolt hit. A nem-igazolt hit lenne a puszta hit vagy hiedelem. Ha vallási tárgyra irányul egy hiedelem, akkor vallásos hiedelem vagy vallásos hit (religious belief, ami szemantikailag már közelebb áll a religious faith-hoz). De bizonyos vallásfilozófiai rendszerekben olyan hitfogalom is van, aminek speciálisan vallási tartalma vagy jellege van. Pl. ha egy misztikus élmény hatására alakulna ki stb., tehát egy sajátos tapasztalás-típus által megerősített hiedelem lenne.


A hit tehát általánosságban egy állítás igaznak tartását jelenti, speciálisan pedig vallási kontextusban olyan meggyőződést is jelenthet, aminek kialakulása nem független bizonyos vallási tapasztalás körébe tartozó benyomásoktól.


A vallás viszont hiedelmek (elképzelések), cselekvések (kultusz), mítoszok stb. egy bizonyos rendszere, melynek tárgyai istenek vagy egyéb szent tárgyak.


Azt is mondhatjuk, hogy a vallás a hit tárgya, az a valami, amire a hit irányul. A hit inkább valamik igaznak tartása, illetve ennek az igaznak tartásnak a módjára vonatkozó fogalom (pl. vallásos hit, babonás hit stb.), míg a vallás az az elméleti és gyakorlati rendszer, amire a hit irányulhat. Pl. egy vallástörténész elsajátíthat tucatnyi vallást könyvekből, ettől nem lesz hívő. Vagy lehet valaki hívő, aki hisz "valamiben", aminek vallásos jellegű színezete van, de nem artikulált, nincs kifejtve a rendszer. Ekkor az illetőnek valami ködös saját vallása van ugyan, de ő elsősorban a hit élményét észleli. Vallásosnak a szó teljes értelmébe azt lehet nevezni, aki rendelkezik egy vallással, amiben hisz.

2009. márc. 3. 00:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Hinni egymagad is lehet. Vallás az emberek által alkotott intézmény. Ezért szeretem inkább azt a szót használni, hogy hívő, nem pedig azt, hogy vallásos.
2009. dec. 4. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
annyi a kulonbseg hogy nagyon sok vallasos ember lesz majd a pokolban,de a szemelyes hit(nem egy altalanos hitrol beszelek,hogy letezik egy Isten meg ilyenek,hanem arrol a hitrol ami megvaltoztatja az eleted)az ami altal mennbe juthatsz.
2010. febr. 15. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 petropal palevich válasza:

Szerintem a vallás az ember által a fel nem fogható természeti jelenségből kezdődött. (Napisten, Zeusz nyila stb.)

Az ember, a mai napig nem tudja felfogni a végtelent.A ma ismert fizika törvénye szerint az energia nem vész el, csak átalakul. Akkor hová lesz az ember nem "fizikai energiája", hogyan alakult ki a Földön az élővilág stb.? Azt is kizártnak tartom, hogy a végtelen világegyetemben csak a Földön lenne élet. ("Ők miben hisznek")Ha pedig a világegyetem nem végtelen, akkor mi van utána.


Én is hívő vagyok, de a különböző vallások nem motiválhatnak több Istent, Teremtőt. Isten, Teremtő csak egy lehet, ha már hiszünk benne. Ez nem parlamentális szabad választás.

Egy biztos! Bárki, bárhogy vallja hitét, az nem lehet az emberi faj és életének, békéjének illetve a Föld élővilágának pusztító ellensége. Aki, a különböző vallási hitet egymással szembe akarja fordítani, Ö a saját emberi méltóságával fordul szembe.

A hitet minden ember a saját lelkében hordozza és ezt kell emberi méltósággal képviselni templomokban, mecsetben stb.


Parács Péter'Pál

2017. aug. 24. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Nos. Én csak saját szemszögbõl írom le. Én hívõ el tartom magamat, mert hiszem abban, hogy van az emberiségtõl fejlettebb " hatalom", akik talán irányítják/ befolyásolják az életünket. Viszont nem vagyok vallásos! Határozottan elutasítok minden vallást, mert véleményem szerint a vallás nem más mint üzlet. Még pedig, az ezok közül is az egyik legmocskosabb! A hiszékeny emberekre alapozva, majd minden vallásnak a pénzszerzés, a vagyon felhalmozása , a hatalom kézbentartása a cél. Erre legjobb példa a Vatikán. Míg milliárdok éheznek, addig a papok és a pápa is a szegények megsegítésérõl prédikálnak, mindeközben milliárdos vagyonon ülnek a Vatikánban, amibõl szegény ember még egy Lírát sem látott és nem is fog!
2023. jún. 21. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!