Keresztények, szerintetek is ezt keressük? Nálatok ez megvan?
" Mindig azt mondjuk, de jó volt régen...Keressük a régmúlt karácsonyok ízét, illatát, rajongunk a retro díszekért, régi mesekönyvekért. Keressük a nagyi sütijének a receptjét, és úgy egyáltalán, szeretnénk egyszer, csak még egyszer érezni azt a vágyott, boldog érzést. De mit is keresünk igazából? Tényleg a régi dolgokat, vagy inkább azt az összetartást, szeretetet, ami akkor még sokkal jobban megvolt az emberekben?!
Azt, hogy gyerekként egy illatos almának, vagy egy aranypapírba csomagolt diónak is mennyire tudtunk örülni.. vagy amikor este elázva, még mindig kint szánkóztunk, és boldogok voltunk..?
Hogy imádtuk a legegyszerűbb ételeket is, mint a sült krumpli kacsazsírral, hagymával, töpörtyűvel! De együtt ettük, nem pedig egymás mellett.. . Nem volt puccos hamburger, és boldogok voltunk nélküle. Ma, amikor roskadoznak a boltok a százféle szaloncukortól, miért nem érezzük ezt a régi, boldog érzést?
Talán mert hiába az ezerféle étel, ha szanaszét a család, hiába a drága ajándék, ha nem szívből adjuk, és hiába minden, ha a legfontosabb, az összetartás nincs meg az emberekben.
Ott ragadt valahol a múltban..
Ma csillogó a karácsony. Csillog a lakás, díszítve a városok, a boltok, és tényleg minden. Ömlik ránk az ál- boldogság, és hogy 'legyél boldog', mert karácsony van!
Kifele keres mindenki, az ezerféle inger viszi tekintetét, alakítja vágyát szerezni, vagy sajnálkozni, ha nem telik rá.
Csillog a város, az üzletek, a profilok... csak egy valami nem csillog: a lelkünk. Sosem elégedett, mert valami folyton éri, ami miatt nem tudja mi a megelégedés.
Rohanunk, és közben épp ezekre a 'régi vágyott' dolgokra nincs időnk. Azokra a krumplievős, beszélgetős estékre..., mikor nem kellett tévé, internet és egyéb luxus a boldogsághoz...
Mindannyian a gyermekkorunk emlékeit szeretnénk vissza, hacsak egy percre is. És ugye, hogy nem arra a babára, vagy kisautóra vágytunk, amit akkor kaptunk, hanem az érzésre, amit akkor éreztünk!. Nem volt sok ajándék, de megbecsültük, és odafigyeltünk egymásra. Nem cseten, nem telefonon, hanem szemtől-szemben, lélekkel. A háború utáni generáció mindent máshogy értékelt, ma pedig azt hiszik, hogy minden a rendelkezésre áll-korlátlanul.
Ezért bármilyen korlátozást tragikusan visel...
Volt negatív abban is, s most is van. De voltak értékek, idő egymásra.
Hát ezt keressük mindannyian, a régi idők hangulatát, a gondtalan, talán szegényes, de boldog gyerekkorunkat. S úgy érezzük, így karácsony környékén talán egy kicsit újra átélhetjük, hiszen ez csak rajtunk múlik.
Volt valami varázsa annak, hogy mit jelentett adni és kapni...
Hogy mikor fontos valamire szert tenni, s mennyi az elég..
Igen, haladnunk kell a korral, de a szívünkben megőrizhetjük és tovább adhatjuk ezt az érzést. Mert a karácsonyi csoda létezik, de ez nem a boltokban, hanem a szívekben keresendő. "
Milyen jó Jézussal, a múltamban a jelenemben és a jövőmben !
Minden más elmúlik.. Ő az, akire a szívünk vár szüntelen.
1
Ő nem a felebarátban van?
(ezt honnan idezted?)
Ennek nincs koze a keresztenyseghez vagy a hitnek.
A nosztalgia egy ismert neuropszichologiai jelenseg es a memoria mukodesevel fugg ossze.
Az emlekek nem ugy halvanyodnak, mint egy fenykep, hogy minden egyforman kopik. Hanem a rossz erzesek, szenvedesek, felelmek, fajdalmak hamarabb eltunnek, es a jo elmenyek maradnak meg. Ezert a legnehezebb idoszakra is ugy emlekszunk, mintha akkor minden jo lett volna, jobb, mint a jelenben.
Azok, akik most gyerekek, ugyanigy fognak a mostani karacsonyok utan vagyakozni, mint akik ezt a cikket irtak. Amikor a cikkiro gyerek volt, az o nagyszulei is azt mondogattak, hogy bezzeg, amikor en kisgyerek voltam, egy babanak meg egy almának is hogy tudtunk orulni.
Figyeld meg, minden 30 feletti felnott ugy emlekszik a gyerekkorara, hogy sokkal kevesebbje volt, megis boldog volt, szabadok voltak, egesz nap jatszottak a szomszed gyerekekkel a patak partjan / jatszoteren. Nagyobb volt az osszetartas es szeretet az emberek kozott.
Az anyak a szules utan 1-2 hettel mar nem tudjak felidezni a vajudas fajdalmait, sem az ujszulott-tel jaro kialvatlansag gyotrelmeit 10 evvel kesobb.
Ennek az az oka, hogy a negativ elmenyek inkabb a rovid tavu memoriaba kerulnek, es egy ido utan, ha akarjuk sem tudjuk felidezni oket.
Errol azert jo tudni, hogy ne vegyuk tulsagosan komolyan. Lehet nosztalgiazni, retro filmeket nezni, vagyakozni a nagymama sultje utan, orulni a regi emlekeknek es szeretettel gondolni a gyerekkorunkra. Csak nehogy elkezdjunk visszafele akarni menni pl. a szocializmusba, vagy megvetoen allni a jelenhez.
A nosztalgia egyebkent pszichologiailag egy olyan erzelem, amely egyszerre rossz es jo erzes, de definicio szerint inkabb jo. A rossz erzes az benne, hogy olyan dolgok utani vagyakozast jelent, amelyek nem terhetnek vissza. A nosztalgia erzeset ki lehet valtani illatokkal, izekkel, zenevel stb.
Igazabol ha most kellene egy napot eltolteni 30 evvel ezelott, az eleg kiabrandito lenne. Megdobbennenk a kosztol, buztol, szegenysegtol, az etelek egyaltalan nem lennek olyan finomak, mint most. Kopott ruhakban es csizmakban lokdosodnenk a kenyelmetlenul berendezett boltokban, a tomegben, lejarnank a labunkat, hogy valami megfelelo ajandekot, csomagolopapirt talaljunk, hogy hol arulnak meg halat. Tocsognank a villamosmegalloban a vizes saros hoban. Az emberek apolatlannak latszananak, foleg a ferfiak apolatlanok, igenytelen hajuak. A bolti eladok nagyon durvan beszeltek az emberrel es az emberek egymassal is ingerultebbek voltak.
Ha pedig valaki az akkori allitolagos szeretetre, osszetartasra vagyik: nos, ez megvalosithato. Segitsunk mi a rokonoknak, szomszedoknak, betegeknek, raszoruloknak. Ehhez nem kell keresztenynek sem lenni.
35 éves vagyok. kiskoromban hittem a Jézuskában és abban, hogy minden gyereknek ajándékot hoz. Valamiért a karácsony más volt, mint a többi ünnep.
idővel, felnőve már nem vártam a karácsonyt. Nem volt benne semmi, nem volt illúziója. Később tértem meg újra és azóta gyakorlatilag minden nap karácsony van. legalább is úgy várom minden nap a Jézuskát, mint kisgyermekként karácsonykor.
Így felnőve a karácsony nálam arról szól hogy valahogy a gyerekeknek adjam át azt amit én kaptam gyermekként. Sajnos az elmúlt 2 évben a karácsony a gyerekekkel úgy adódott, hogy Januárra esett. De különleges volt úgy is. Idén végre karácsonykor lesz a karácsony a gyerekekkel.
Lassan kinyílik a szemük a világnak nevezett illúzióra és nem fogják már várni a Jézuskát. A kislányom 7 éves, ő még várja, sőt szereti, ha a Jézuska meglepi. A 10 éves fiam pedig pénzt kér a Jézuskától.
Hát ez van srácok. Az emlékek megszépűlnék, de a szép emlékeknek nem kell megszépűlniük, hanem mintává válhatnak. De sajnos haladni kell a korral.
Próbálom az én részemet felismerni a Jézus krisztusban. Nem csak karácsonykor, de a mindennapjaimban is. Bár mondhatnám, hogy mindig sikerül, de aszért törekszem minden napot a szívemben karácsonyként megélni. 3 és fél éve igyekszem minden napot úgy megélni, hogy várom a jézus krisztust. Ha pedig másnap reggelre nem jön, az ajándéka akkor is megmarad, hiszen minden nap egy ajándék, amit tőle kapok.
Sajnos vagy szerencsére én bónusz időmet tölthetem a földön Jézus krisztus jóvoltából. Úgyhogy nálam nem magától értetődik, hogy lesz holnap, mert volt egy nap, amikor igen csak úgy tűnt, hogy nem lesz holnap. Köszi Jézus!
Nem bölcs dolog a múltba ringatni a lelkünket.
Préd 7:10 Ne mondd ezt: mi az oka, hogy a régi napok jobbak voltak ezeknél? mert nem bölcsességből származik az ilyen kérdés.
A jelenben kell élni mert azok vagyunk amit a jelenben csinálunk és az előttünk álló feladatokra kell összpontositani nem a múltba révedezni. Egyedül abban van igaza az idézetnek, hogy a múltra egyedül akkor kell emlékezni ha valamit a múltban jobban csináltunk. Pl ha többet éltünk a való világban személyes kapcsolatokban mint a virtuális világban, és ez a helyes akkor vissza kell térni valóban. A mai fiatalokon tényleg észre lehet venni, hogy szorongósabbak mint valaha bármelyik nemzedék mert ezt teszi a szociális média az emberek lelkével. 30 évvel ezelőtt is ugyanolyan hitetlen és gonosz volt az emberek szive, ugyanúgy zúdult az emberekre a hazugság, csak nem volt még beteljesedve ennyire a gonoszság, nem vette ennyire körül az embereket a bün. De pl senkit se kényszeritenek arra a neten, hogy bolondok módjára fárassza magát mindenféle hirrel, vagy olyanokat nézzen ami miatt itéletre kerül majd.
Nem így gondolom...
"Rohanunk, és közben épp ezekre a 'régi vágyott' dolgokra nincs időnk. Azokra a krumplievős, beszélgetős estékre"
No most, nálunk a karácsony sosem egy "krumplievős, beszélgetős este" volt, pedig nem voltunk soha full gazdagok. Nálunk gyerekkoromban igen is csillogó volt a ház, fel volt díszítve minden, különleges ételek voltak (és vannak ma is, mert tartjuk a hagyományokat), amiket csak ekkor eszünk, többféle sütemény... A legszebb terítéket rakjuk fel, amit csak karácsonykor és húsvétkor használunk. A város gyerekkoromban is fel volt díszítve (90-es évek), sőt még az államszocializmus idején is. Szóval nem tudom, mire gondol, aki ezt írta, hogy most csillog a város és ez milyen baj. Egyrészt nem baj, másrészt régen is ez volt.
És ez nem jelenti azt, hogy belül üres. Utálom ezt a leegyszerűsítést: ha valaki külsőleg kifejezi az ünnepet, kidíszíti a lakást stb. az biztos üres belülről. Bezzeg ha krumplit zabálunk és "jóvanazúgy", akkor biztos belül van az érték...
Nálunk ez úgy van, hogy persze előbb a lelkünket kell felkészíteni, de nekünk húsvét után a karácsony a legnagyobb ünnepünk, a Megváltó megtestesülését ünnepeljük, és ezt kifejezzük külsőleg is, mert ez nem egy átlagos hétköznap.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!