Vajon a Bibliai teremtéstörténet Isten vagy az ember szemszögéből mutatja-e be a teremtést?
Azon tűnődtem egy másik kérdés kapcsán, hogy vajon a 6 napos teremtéstörténet a hetedik napi pihenéssel valyon kinek a szemszögéből van elmesélve? Mert hogy számomra igen csak úgy tűnik, hogy a Biblia korabeli ismert emberi mértékeket használ a teremtés szemléltetésére, ám azok a mértékek inkább átvitt értelemben érthetők. Tehát, hogy a 6 nap, az nem 6 nap, hanem valójában hosszú évmilliárdok lehettek. Csupán az a helyzet, hogy Isten számára az idő egészen máshogy telik. És a mértékek is, melyekkel Isten dolgozott olyan hatalmasok és olyan aprók is egyszerre, hogy azt az ember elméje képtelen lenne befogadni. Azt pedig érdemes tényként kezelni, hogy valahogy a tudományos bizonyítékok sem 6 napra vonatkoznak. Inkább valóban évmilliárdokat ölelnek fel.
Meg ott a másik, hogy ugyebár a 6. napig ember nem létezett, tehát valakinek el kellett magyaráznia valamilyen utón módon, hogy mi történt az azt megelőző időben. Ráadásként arról sincs fogalmunk pontosan, hogy Ádám és Éva mennyi időt is töltöttek pontosan az Éden kertben. Mivel elméletileg halhatatlanok voltak, megeshet, hogy ők szintén évezredeket vagy akár évmilliókat töltöttek el ott. Talán a napok is egészen másképp teltek számukra, az idő is teljesen más szemszögből telt számukra, mert még nem ettek a fáról.
Még azt sem tartóm kizárhatónak, hogy Ádám és Éva egy-egy személy voltak-e vagy talán egy egész törzs. Mint férfiak és nők törzsének két csoportját jelöli az Ádám és az Éva kifejezés.
Mi a véleményetek, hogy lehetett ez? mert ugye a Tudomány mégis csak ellent mond a Bibliai szó szerint vett teremtéstörténetnek. Viszont a Bibliában az is meg van írva, mind az Ó és mind az Új szövetségben, hogy Istennek nem olyan az időérzékelése, mint az embernek:
"Mert ezer év előtted annyi, mint a tegnapi nap, amely elmúlt. Vagy annyi, mint egy éjjeli őrállás" (Zsoltárok 90:4)
"Szeretteim, főképp egy dolog ne kerülje el figyelmeteket: az, hogy egy nap az Úr előtt annyi, mint ezer év, ezer év pedig annyi, mint egy nap."
(2 Péter 3:8)
Tehát lehetséges-e például, hogy az a bizonyos 6 nap Isten szemszögéből hat nap? 6 Isteni nap, nem pedig 6 földi nap?
Mikor keletkeztek a teremtéstörténetek? Az ókorban; ne várjuk el, hogy ne olyan nézőpontból írjon, mint az akkori ember. Isten célja nem az volt, hogy természettudományokat tanítson, hanem, hogy üzenetét küldöttei által, akik emberi tökéletlenségük folytán véges tudással rendelkeztek, közvetítse. Különben a Biblia lenne a tudomány alappillére, sokkal fejlettebbek lennénk.
“Tartsátok tisztátalannak a nyulat, mert kérődzik ugyan, de nem hasított körmű.” (Lev 11, 6)
Ez sem helyes a mai szemünkkel nézve; a nyúl nem kérődzik.
"Ez egy KORONG is lehet"
Nem lehet korong. Nézz utána az eredeti héber kifejezésnek.
"hányszor szerepel a "FÖLDGÖMB" szó! Na ugye..."
Jó, akkor röhögtesd ki magad...
#18
Figyel már csak.
Nem hiszem el, hogy ez ennyire nehéz.
1. Isten kommunikálni akar a teremtményeivel.
2. Megteszi.
3. Félresikerül, mert az ember nem tudja jól értelmezni.
Ekkor mit tesz isten?
Mindent képes megtenni, egy pillanat alatt minden hívő megérthetné, hogy igazán mit akart.
De nem, mert a mindenható isten nem képes tiszta kommunikációra.
A mindenható jelentése: Korlátlan hatalmú (személy, dolog), amelynek hatása, jogköre, befolyása nagyon széles körre terjed ki; roppant nagy hatalmú, korlátokat nem ismerő (személy, dolog).
Szóval nem értem, hogy miért nem látod a konfliktust abban, hogy a MINDENHATÓ isten nem tud jól kommunikálni, VAGY nem hajlandó tisztán kommunikálni.
Ez a két opció van.
21/23 IstenGyermeke1! Ezt írtad:
" Isten célja nem az volt, hogy természettudományokat tanítson, hanem, hogy üzenetét küldöttei által, akik emberi tökéletlenségük folytán véges tudással rendelkeztek, közvetítse. "
Szerintem ez itt a telitalálat.
Miért tanítana Isten olyat, amit úgysem értünk meg addig, amíg magunktól rá nem jövünk. Mert a tudományokra és a fizika-kémia-biológia-matematika...stb törvényeire az emberiség saját magától jött rá.
Bizony ebben Isten nem segített, sőt esze ágában sem volt segíteni. Ő annyit segített, hogy megalkotta a rendszert a törvényeivel együtt.
Isten pontosan azt tanítja, amit az ember nem érthet meg saját elméje által, mert ahhoz szükséges, hogy Ő is be-be segítsen. Mert Isten a végső igazságra tanítja az embert, ami tudományos szemszögből, ahogy jégszív fogalmazott: "érdektelen".
Így a válaszotok alapján arra a következtetésre jutottam:
Isten elmondta a teremtés történetet, valamiféle szemszögből úgy, hogy a korabeli ember kielégítő választ kapjon. A teremtéstörténet, mely a Bibliában található később pedig, mint szikra funkcionált több tudományág bebíztatásához. Akár hogyan is történt, nem a tudomány teremtette a világot, hanem csak vizsgálja a teremtés mélységeit.
Azt is meg kell állapítanom, hogy a teremtő nem megvezeti az embereket, hanem mint pásztor terelgeti őket. Nem a pusztulásba, hanem a fejlődésbe.
Így a teremtéstörténet is, mely a Bibliában van hasonlatos a pásztorbothoz, melyről tudjuk, hogy merre van a helyes irány.
Sajnos így azt is meg kell állapítanom, hogy az eredeti teremtéstörténet valós, jelentésbeli revideálása nem történt meg. Nincsenek összekötve a pontok Jézus Krisztus, a tudományos magyarázatok és a teremtéstörténet között. Senki sem kísérelte meg ezt úgy igazán, pedig akadna ennél érthetőbb magyarázat is, mely Istent nem veti el, sőt megtarja az original teremtés történetet és figyelembe veszi a legmodernebb tudományos felfedezéseket is.
Én a kérdésemre úgy érzem tökéletes választ kaptam a válaszaitok alapján.
Köszönöm Uram, hogy megerősítettél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!