Keresztények: Mi a "pusztító utálatosság"? Mikor történik?
βδέλυγμα της ερήμωσης
Bdélygma tis erímosis
βδέλυγμα: undorítóság, ocsmányság, bűzös szag
ερήμωσης: elnéptelenedés, elnéptelenítés, üresség, pusztaság
Szia
Dániel próféciája és az evangéliumi beszámolók segítenek a prófécia megértésében.
Jézus, miután vázolta a jelet, ezt mondta: „Mikor azért látjátok majd, hogy az a pusztító utálatosság, a melyről Dániel próféta szólott, ott áll a szent helyen (egy szent helyen) (a ki olvassa, értse meg): Akkor, a kik Júdeában lesznek, fussanak a hegyekre; a ház tetején levő ne szálljon alá, hogy házából valamit kivigyen; és a mezőn levő ne térjen vissza, hogy az ő ruháját elvigye. Jaj pedig a terhes és szoptató asszonyoknak azokon a napokon. Imádkozzatok pedig, hogy a ti futástok ne télen legyen, se szombatnapon: mert akkor nagy nyomorúság lesz, a milyen nem volt a világ kezdete óta mind ez ideig, és nem is lesz soha” Máté 24:15–21.
Márk és Lukács beszámolója további részleteket közöl. Azon a helyen, ahol Máté arról ír, hogy „ott áll egy szent helyen”, a Márk 13:14 azt mondja: ’ott áll, ahol nem kellene.’ A Lukács 21:20 még hozzáfűzi Jézus további szavait: „Mikor pedig látjátok Jeruzsálemet hadseregektől körülvéve, akkor tudjátok meg, hogy elközelgett az ő elpusztulása.” Ez segít megértenünk, hogy első beteljesedésként a rómaiak i. sz. 66-ban kezdték meg támadásukat Jeruzsálem és a templom ellen, amely szent hely volt a zsidóknak, de többé már nem volt az a hely, amely szent Jehovának. A teljes pusztulás akkor következett be, amikor a rómaiak i. sz. 70-ben lerombolták a várost és a templomot is. Mi volt akkoriban „az utálatosság”? És hogyan ’állt egy szent helyen’? Ha választ kapunk ezekre a kérdésekre, az segíteni fog tisztábban látni a modern kori beteljesedést.
Jézus arra buzdította az olvasókat, hogy éljenek tisztánlátással. Minek az olvasóit? Valószínűleg a Dániel 9. fejezetének az olvasóit. Itt egy próféciát találhatunk, mely utal arra, hogy a Messiásnak mikor kell megjelennie, és előre megmondja, hogy három és fél év múlva „kiirtatik”. A prófécia így szól: „útálatosságok szárnyán pusztít, a míg az enyészet és a mi elhatároztatott, a pusztítóra szakad” Dániel 9:26, 27, lásd még: Dániel 11:31; 12:11.
A zsidók szerint ez arra az időre vonatkozott, amikor mintegy 200 évvel korábban IV. Antiokhosz megszentségtelenítette a templomot. Jézus azonban másra mutatott, és tisztánlátásra buzdított, mivel „az utálatosságnak” még meg kellett jelennie és „egy szent helyen” kellett állnia. Nyilvánvaló, hogy Jézus a római seregekre utalt, amelyek jellegzetes lobogókkal jönnek majd el i. sz. 66-ban. Az ilyen zászlók, amelyek már régóta használatosak voltak, igazából bálványok voltak, és a zsidók szemében utálatosságoknak számítottak.a De mikor ’álltak egy szent helyen’? Ez akkor történt meg, amikor a római hadsereg a zászlóival együtt megtámadta Jeruzsálemet és a zsidók által szentnek tartott templomot. A rómaiak még a templomterület falának az aláásását is megkezdték. Bizony, amit már régóta utálatosnak tartottak, ekkor ott állt egy szent helyen! :Ésaiás 52:1; Máté 4:5; 27:53; Cselekedetek 6:13.
Mint oly sok prófécia, ez is duális. Ugyan úgy vonatkozik Jeruzsálem akkori pusztulására mint végidőkbeli pusztulására. Jézus azzal zárja nagy apokaliptikus beszédét, hogy "el nem múlik ez a nemzedék és mindezek meg lesznek."
Tudjuk hogy ezt a beszédet hozzávetőleg 30-33 környékén mondta el.
Tudjuk hogy egy nemzedék 40 évet takar (Pusztai vándorlás során az a nemzedék nen mehetett be az ígéret földjére, 40 évig kellett vandorolniuk.)
Tudjuk hogy Jeruzsálem 70-ben pusztult el, az a nemzedék n múlt még el, aki hallhatta e beszédet.
Fontos megfigyelni, mi történt ez előtt az beszéd előtt. Jézus meg átkozta a terméketlen fügefát, és az elszáradt. A fügefa a Izrael jelképe. Izrael gyümölcstelensége miatt pusztult el. Elhangzik ugyanakkor a beszédben, hogy ha újra zöldül a fügefa, akkor tudjuk hogy közel vannak ezek a dolgok. A logika, és Jézus szavai szerint az a nemzedék, aki látja Izrael zöldülését az meglátja az utolsó napok eseményeit is és az ő második eljövetelét.
Hogy mi lehet napjainkban a pusztító utálatosság, azt egyenlőre csak találgatni tudjuk.
Talán az ENSZ, akinek a "Békés és Bitonság őrzője szobrát a vadállatról mintázták," amely, párduchoz volt hasonló, és lába mint valami medveláb, és szája mint valami oroszlánszáj. És a sárkány a maga adta az erejét."
De lehet hogy az Arab Liga vagy valami több nemzetből álló egyesülés lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!