Hogyan tudjam meg, hogy melyik az a hang ami Istentől jön?
Tudom, hogy Isten jelezz az álomban vagy esetleg médiában sok helyen emberek által is stb, azonban jó pár napja beszélek vele olyan helyzetről amiben nem tudom, hogy jó döntés-e vagy hogy Isten ezt akarná-e tenni.
(Privátban el mesélem aki szeretné tudni)
19L
Csak akkor hallod ha fejedben létezik ami fiktív..
Minket meghallanak ha akarnak is, akármilyen istemről is beszélünk. De mi nem halljuk őket..
Szia
Bármilyen hangot hallasz a fejedben az garantáltan NEM Isten volt. Krisztus földön való megjelenéséig, és János apostol haláláig valóban szólt álomban, angyalok által, látomásban...
Sőt!
Amíg Jézus a földön élt, Jehova háromszor is szólt az égből. Az egyik alkalommal felszólította Krisztus tanítványait, hogy figyeljenek a Fiára. Jehova ma az írott Szava által szól hozzánk, amelyben Jézus tanításairól is olvashatunk.
Amit leíratott Isten számunkra, az teljesen hiteles, csak oda kell figyelnünk és azt kell tennünk az életünkben, amit Krisztus tanított. Péter apostol ezt írta erről:
"2Péter 1:16–18
"Nem, nem fortélyosan kigondolt, valótlan történetek alapján ismertettük meg veletek Jézus Krisztusnak, a mi Urunknak hatalmát és jelenlétét, hanem azáltal, hogy szemtanúi voltunk nagyszerűségének. Mert tiszteletet és dicsőséget kapott Istentől, az Atyától, amikor a fenséges dicsőség forrása ezeket a szavakat mondta neki*: „Ő az én szeretett Fiam, akiben örömömet lelem.” Igen, ezeket a szavakat hallottuk az égből, amikor vele voltunk a szent hegyen."
De lehet Istentől is egy álom. Prófétálni is lehet Isten kijelentése által.
(pl. Jóel 2:28; Efézus 4:7-11 pl.)
És Jézus is azt mondta, hogy a Szent Lélek elvezérel minket minden igazságra.
Hogy a Szent Lélek a fiúéból(Jézus) vesz, és hogy ami a fiúé az az Atyáé is.
(János evangéliuma 15; 16)
Itt van pl. egy konkrét idézet ezen fejezetekből:
"De mikor eljő amaz, az igazságnak Lelke, elvezérel majd titeket minden igazságra. Mert nem ő magától szól, hanem azokat szólja, a miket hall, és a bekövetkezendőket megjelenti néktek." - János evangéliuma 16:13
És, hogy valaki "...az ő parancsolatait megtartja, az Ő benne marad és Ő is abban; és abból ismerjük meg, hogy bennünk marad, abból a Lélekből, a melyet nékünk adott." (János 1. levele 3:24)
Szóval nem csak az ókorra korlátozódik a Szent Lélek tevékenysége.
Isten egyértelműen szólhat akárkihez. Ahhoz szól, akihez akar, akkor amikor akar. Ábrahámhoz is szólt, mert akart.
Hozzám is sokszor szólt. Egy csomószor előre megjelentette, hogy mi lesz, vagy hogyan tegyek, és ennek nyomán így vagy úgy történtek dolgok. Vagy elfogadtam a tanácsot, és jobbá lettek a dolgok, vagy nem fogadtam el, és nem kerültem el valami rosszat, amit elkerülhettem volna, vagy nem alakultak olyan jól a dolgok, ahogyan alakulhattak volna.
És másoktól is hallottam már sokszor ilyeneket, akik Istent igazán szolgálták.
(Megj.: Általában nem álmokon keresztül szokott hozzám szólni Isten, hanem inkább ötleteken, szavakon, mondatokon keresztül. És itt nem fizikálisan hallható szavakra kell gondolni, hanem arra, hogy megértem, és felfogom, hogy Isten ezt közli velem. A belsőmhöz szól, nem kívülről hallható módon.)
Isten szólhat hozzánk!
Azonban általában véve még keresztények esetén is, akkor is ha vettük a Szent Lelket, az álmok legnagyobb része nem Istentől való kijelentés szokott lenni, hanem csak álom, az agyunk alvás közbeni tudattalan működése, stb.
Az ember általában felfogja, ha egy álom nem Istentől van tapasztalat szerint.
Ha valamiért azt gondolod, hogy egy álmod Istentől van, a következőket javasolnám, hogy eldöntsd, vajon tényleg Istentől volt-e az álom:
►Elmélkedj! Gondolkodj el, vajon van-e értelme az álomnak! Gondold át, hogy mi a realitása, miért gondolod, hogy Istentől van, milyen jelentősége lehetne az életedre annak, ami van benne! (Valaki volt az álmodban, és azt gondolod találkozni fogsz az illetővel és ezért kellett, hogy eszedbe jusson? Előre láttál valami jelentős eseményt? Kijelentést kaptál, hogy megérts valamit, amit eddig nem értettél eléggé?) Gondold át, hogy az álmod összhangban van-e Isten igéjével!
►Kérd Istent, hogy értsd meg, valóban tőle volt-e az álom, ha azt gondolod, valóban esélyes, hogy tőle van. Mint írtam, a Szent Lélek elvezérel minket minden igazságra. És van egy ilyen igevers is: "És ez az a bizodalom, a melylyel ő hozzá vagyunk, hogy ha kérünk valamit az ő akarata szerint, meghallgat minket:" (1 János 5:14)
Nyilván Isten akarata szerint van, hogy megértsük a szándékát.
►Vizsgáld meg, hogy Istentől való békesség van-e a dologban! Ha nem így van, és zaklatott vagy a dologban, úgy hogy a lelked az Istené, akkor a dolog valószínűleg nem Istentől van.
►Esetleg várj! Nézd meg, hogy a valóság összhangban van-e az álmodban látott dolgokkal! Előbb-utóbb persze az is ki fog derülni, hogy mi hogyan lesz.
Tehát nagyon fontos, hogy olyat pl. ne higgy el, ami ellentétes azzal, amit Jézus Krisztus mondott.
Szólhat hozzánk Isten személyesen, és szerintem szokott is azokhoz, akik az ő gyermekei. Azonban az valóban igaz, hogy az, amit ő mond, nem ellentétes azzal, ami a Bibliában áll. Tehát, ha valami ellentétes a Bibliában olvasható igazsággal, az nem Istentől van. Ilyen esetben könnyű megítélni, hogy nem igaz egy kijelentés.
Általában pedig tényleg van sokszor, hogy az embernek csak magától jutnak eszébe különböző ötletek, gondolatok. Esetenként olyan is fordulhat elő, hogy hamis lelkek balga gondolatokat sugallnának az ember fejébe(pl. alaptalan tanács, kísértés, ostoba gondolat). Ez esetben rá kell jönni, hogy ezek nem igazak. (Pl. a Bibliában olvasható kijelentések alapján.)
Kifejezetten fontos, hogy vizsgáld meg, vajon Istentől van-e egy gondolat, tanítás, kijelentés!
Pál apostol a Thesszalonikaiakhoz írt első levelében ezt tanácsolta:
"Mindent megpróbáljatok; a mi jó, azt megtartsátok!
Mindentől, a mi gonosznak látszik, őrizkedjetek!" (1 Thesszalonika:21-22)
Az, hogy tudjuk, hogy mi van biztosan Istentől nyilván azért is fontos, hogy az ő dicsőségére cselekedjünk, hogy másoknak minél jobban segíthessünk, és hogy ne tegyünk olyat, ami mások számára ártalmas, vagy ami fölöslegesen kárt okoz az életünkben, holott elkerülhető lett volna.
És kijelentések megítélésénél sokat számíthat a tapasztalat is. Korábban többször hittem el olyat, ami nem Istentől volt, mint most. Már általában jobban értem a dolgot.
És az is segít, ha már gyakorlottabb vagy abban is, hogy mi a helyes, és mi nem.
A válaszom írásakor is megkérdeztem Istent kétszer is, és mindkétszer válaszolt nekem. Isten szól hozzánk ma is és segít szolgálatunkban. Nem hagy minket egyedül. Felövez minket a szükséges tudással. És segít ha valamit nem értünk.
És az ember kerülhet olyan szituációba is az életében, amikor nem jut elég gyorsan eszébe a megoldás. Isten ilyenkor is tud segíteni a mi javunkra.
Vagy egy másik dolog, amikor gondolkodunk, és hosszú ideig nem értjük meg, hogy mi a pontos igazság valamivel kapcsolatban. Tudjuk mi áll a Bibliában, de abból nem találjuk ki egyértelműen, hogy mi a helyes. Mert mondjuk konkrétan arról nem ír, a többiből meg éppen nem tudtuk magunktól összerakni a választ.
Példa:
Az a parancsolat, hogy cselekedjünk úgy a másikkal, ahogyan mi szeretnénk hogy velünk cselekedjenek a Krisztustól van, így helyes és jó.
A szándék bennünk meglehet, és meg is kell legyen, hogy így cselekedjünk, és ez nagyon fontos, hogy így legyen. Azonban van, hogy mi magunktól nem tudjuk megítélni elég jól, hogy mi a jó a másiknak. És még a Biblia írásai alapján sem jövünk rá.
És sokszor a helyzet olyan, hogy az ember nem kérdezi meg a másiktól, mi a jó neki.
Ilyesmi helyzet más dolgokkal kapcsolatban is előfordulhat. Mert nincs elég agykapacitásunk, ismeretünk. Isten azonban ilyenkor sokszor kijelentéssel segít minket. Ami természetesen lehet az, hogy személy szerint szól hozzánk, a Bibliát ott nyitjuk ki, ahol pont a válasz rejlik, valaki más jelenti meg nekünk - akár közvetetten - az igazságot.
Természetesen nem azt állítom, hogy ne olvass Bibliát, hanem csak Isten személyes kijelentéseire figyelj.
Bibliát olvasni fontos, hasznos és jó dolog, ami mindenkor tud újat mutatni nekünk!
("De te maradj meg azokban, a miket tanultál és a mik reád bízattak, tudván kitől tanultad,
És hogy gyermekségedtől fogva tudod a szent írásokat, melyek téged bölcscsé tehetnek az idvességre a Krisztus Jézusban való hit által.
A teljes írás Istentől ihletett és hasznos a tanításra, a feddésre, a megjobbításra, az igazságban való nevelésre,
Hogy tökéletes legyen az Isten embere, minden jó cselekedetre felkészített." - 2 Timótheus 3:14-17)
De akármilyen álmod volt, ha logikusnak is tűnik, akkor sem biztos, hogy igaz, vagy hogy bekövetkezik. Lehet, hogy csak az agyműködésed generált valamilyen képeket, eseményeket gondolatokat, ami akár hasznos is lehet, mert rávilágít különböző dolgokra, amik utána eszedbe jutnak, és ezért elmélkedsz rajtuk. És ekkor akár új igazságokat, összefüggéseket is megláthatsz. (Persze az is Istentől van, és az ő dicsősége, ha az álmunk olyan, hogy annak nyomán új dolgokra jövünk rá, mikor elmélkedünk rajta.)
És még egy dologgal kapcsolatban írnék:
KZitus írta, hogy János apostol haláláig voltak különböző dolgok.
Én úgy vélem, hogy ez egy félreértés, ami tán abból fakad, hogy amikor Jézus az utolsó vacsorán, vagy úgy általában beszélt az apostolaihoz, akkor mondott különböző dolgokat többes szám második személyben, és ebből valakik gondolhatják, hogy amiket ekkor mondott, csak az apostoloknak szólt.
Valójában nem. Pl. azok, amiket Jézus az utolsó vacsorán mondott, mindenkihez szólnak, aki Isten gyermeke. Persze elsősorban ezeket nekik mondta, de ránk is érvényes sok dolog, mert általános igazságokat mondott el.
Persze vannak dolgok, amik tényleg nem vonatkoznak általánosan mindenkire, de az utolsó vacsorán elmondott dolgok nagy része ilyen.
Lehet, hogy a félreértés nem ebből fakad, az az én gondolatom, hogy ez okozhatja azt.
#2 anonim: „Azért vagyunk itt a Földön h szabad akaratunk legyen…”
Annyira unom ezt a „szabad akarat” mantrát, ami sohasem szerepelt a bibliában, ellentétben például a tízparancsolattal, ami a hívők számára default és még véletlenül sem fakultatív tanácsadás. Kíváncsi lennék, hogy a parancsolatok betartását hogyan egyezteted össze az általad is emlegetett szabad akarattal.
Kedves #5-ös válaszoló!
Én nem a #2-es válaszoló vagyok, azonban szeretnék én is választ adni.
Neked szabad akaratod van.
Megtarthatod a tízparancsolatot, de azt is teheted, hogy nem tartod meg.
Azonban amennyiben Istent imádod, úgy helyes, hogy megtartsd. És ha szereted, akkor meg is akarod tartani, amit ő kér.
És neked is úgy jobb. Valamint a többi embernek is. Ezeknek a parancsolatoknak ez a lényege; hogy az Isten és az ember, valamint hogy ember és ember kapcsolata megfelelő keretek közt, jól működjön és tisztességgel.
Ez valami olyasmi, mint például, hogy ha van egy feleség, akkor hű maradhat a férjéhez, de akár meg is csalhatja.
Azonban amennyiben szereti a férjét, úgy helyes, hogy ne tegye. És nem is akarja tenni.
És így neki magának is jobb. És a férjének is. És a többi embernek is, pl. a gyermeküknek. És mások sem azt látják, hogy a feleség nem volt hű, hanem hogy szerette a férjét. Így tisztességes, és így működik megfelelő módon a házasság.
Kedves #6-os válaszoló!
Kérlek, hadd világítsak rá, mennyire korlátolt a gondolkodásmódod, hogy egy rakás hiányosság fel sem merül benned, amikor ezt a szabad akaratot mantrázod, amit valaki bebeszélt neked. Íme hát!
Ha valaki például elmulaszt egy segítségnyújtást (pölö nem akadályozom meg, hogy egy ember véletlenül beleessen a kútba) tétlenül nézem végig, akkor joggal nevezhetnek bűnösnek. Ha viszont valaki szándékosan okoz kárt magának, és leugrik a hídról, és nem lépek közbe, akkor is bűnös vagyok. Ugyanez egál az istenre is. Ha az isten látja, hogy az egyik embercsoport atombombát dob egy városra, ahol ezrek égnek el, és nem lép közbe, akkor az isten is ugyanolyan bűnös, legalábbis bűnrészes, hiszen bármi hatalmában állna, mégsem mozdítja a kisujját sem érte. Ebben az esetben az istennek nincs joga bárkin bármit is számon kérni, hiszen nagyságrendekkel bűnösebb bármilyen emberi lénynél (aki még csak véletlenül sem mindenható, és nem is mindentudó).
Azonkívül hiába hivatkozol arra, hogy nem isten műveli a rosszat, hanem az emberek, a biblia szerint MINDENT isten teremtett, tehát a gonoszságot és a rosszat is, a gonosz, bűnös és rossz embereket is, ráadásul mindent tud előre, mégis megteremtette Hitlert, és hagyta, hogy azzá váljon, ami lett végül is.
Itt következik a szabad akarati védekezés: a hívő szerint isten azért nem avatkozik be közvetlenül a világ folyásába, mert szabad akaratot adott az embernek.
Viszont amennyiben az isten engedi, hogy az emberek a szabad akarat kedvéért rosszat tegyenek, akkor az isten számára a szabad akarat fontosabb, mint a jóság, vagyis az istennek nem a jóság a legfőbb jellemvonása. Azaz az isten NEM JÓ. Ráadásul nyitva marad a kérdés, hogy pontosan miért is ennyire fontos egy isten számára a szabad akarat.
Képzelj el egy iskolai ad absurdum szitut, amikor a gyerekek összeverekednek, és a tanár nem lép közbe, mert a gyerekeknek is szabad akaratuk van, és ezt ő nem korlátozhatja, mert az isten akarata ellenére cselekedne ezáltal. Ez ugye nem életszerű, pedig a szabad akarat koncepciójából pontosan ez az abszurditás következne. Azaz nem életszerű a történet.
Másfelől a szabad akarat nem indokolja a rossz létét, erre abszolút nincs szükség. Lehetne például két jó közül is választani. Vagy egy jó és egy kisebbik rossz közül. Azaz mondjuk egy tisztességes életvitel, és egy bolti lopás közül, de mondjuk nem engednénk meg a nemi erőszakot és a gyilkosságot. Erre lehetne mondani, hogy az isten adhatott volna egy kicsit kevesebb szabad akaratot az embernek, ettől még a szabad akarat, a választás lehetősége ugyanúgy megmaradna, csak normális keretek között.
Harmadrészt a szabad akarat nem feltétlenül indokolja a rossz létét. Az emberek fejére dobott bombát pédául a robbanás előtt az isten átteleportálhatná egy másik helyre az univerzumban, azaz eltüntethetné. A rosszak ledobták a bombát, a deus ex machina pedig bekövetkezett, és nem kellett ezreknek meghalniuk. Ezzel az emberek szabad akaratát nem korlátozná egy cseppet sem. Csak a dötés rossz következményeit tenné semmissé.
Ráadásul sok ember a szabad akaratát arra használja, hogy más emberek szabad akaratát megszüntesse. Ilyenek például a rabszolgatartók (akik ma is léteznek) embercsempészek, rablók, gyilkosok, stricik formájában. Ha tehát az istennek feltétlenül fontos a szabad akarat, ilyet nem lenne szabad megengednie.
A hab a tortán, hogy rossz nem kizárólag az emberek szabad akaratából következik be, hanem természeti folyamatok által is, például erdőtüzek, földcsuszamlások, hegyomlás, földrengés, cunami, árvizek, tornádók és egyebek formájában. Ezek semmilyen kapcsolatban nem állnak a szabad akarat gyakorlásával, mégis milliók szenvedését okozzák.
Tehát összegezve a szabad akarati védekezés több problémát vet fel, mint amennyit megold. Ezt az érvet tehát az ilyen vitákban nagyon ajánlott inkább nem bedobni, mert az isten nagyon rosszul kerül ki a szituációból.
Van egy regi mondas :
"Ha istenhez beszelsz azt ugy hivjak hogy imadkozas
Ha isten vissza is valaszol azt ugy hivjak hogy skizofrenia "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!