Lót történetében miért van ennyi szörnyűség?
Lót miként ismerte fel az angyalokat és a többi ember miért nem? Napjainkban miért nem jönne el az angyalok, hogy figyelmeztessenek a tűzesőről?
Az angyalok miért cselekedtek ennyire ellenségesen a tömeggel szemben? Az emberek csak meg akarták ismerni őket, erre vaksággal sújtották.
Lót lányainak miként támadt gusztusuk az apjukra? Lehet Lót nem a megfelelő erkölcs szerint nevelte őket?
Ti tennétek hasonlót a vérvonal fennmaradásáért?
A lányok is gonoszok voltak, akiknek pusztulniuk kellett volna?
Lehet csak a keresztény szappanlelkem miatt érzem ennyire szörnyűségnek és Kr.e. ~1700 környékén társadalmi elvárás volt?
Az angyalok bonyolult téma. Röviden a lényeg, hogy az angyalok (malakh) úgy néztek ki, mint az emberek. Azért csak Lóthoz mente, mert csak ő volt jó a városban. Ma is figyelmeztetik az embereket, csak akkor a két angyal személyesen figyelmeztette Lótot a fizikai tűzre, ma pedig Jézus Krisztus tanításai a figyelmeztetők, nekünk is ki kell mennünk a városból azáltal, hogy nem vagyunk gonoszak.
A "megismerés" itt azt jelenti, hogy meg akarták erőszakolni őket.
Akkoriban teljesen más volt a nézőpont. Minden a gyermekekről és az örökségükről szólt. Nem megkívánták az apjukat, hanem azt látták, hogy nincsen más, akitől gyereket szülhetnének. Az, hogy jók vagy gonoszak voltak, lényegtelen a történet szempontjából. Ez a történet inkább egy objektív történelmi leírás Moáb népe születéséről, nem pedig egy példabeszéd, ahol gonoszságról van szó (Szodoma és Gomorra része inkább tanulságos, a lányok része pedig inkább leírás).
A "megismerni" szó a szexuális kapcsolatot jelentette abban az időben, egyfajta szemérmes szó volt a szexre. Ugyanezt a szót használja a Biblia több helyen, például amikor Ádám és Éva házaséletet élt, és aztán gyerekük született (1Móz 4:25).
1Móz 13:13 szerint "A szodomai emberek azonban nagyon gonoszak és igen bűnösök voltak az Úr előtt." Szóval ezek az emberek, ahogy írja a Biblia, a város apraja-nagyja (az akkori társadalmakban a nőket nem nagyon vették emberszámba, szóval valószínűleg itt többségében férfiakról van szó), ma úgy mondanánk, hogy szexuális erőszaktevők voltak. Nem érdekelte őket semmi erkölcs, nem volt semmi önuralom vagy türelem vagy szelídség bennük, egyszerűen erőszakkal átgázoltak mindenkin, aki nem volt hajlandó a vágyaikat kielégíteni (1Móz 18:20). Látható, hogy fenyegetőzni kezdtek, hogy Lóttal még jobban elbánnak, mint az angyalokkal, és rá akarták törni az ajtót Lótékra, hogy őket is megerőszakolják (1Móz 19). Szóval, ami itt látszik, hogy Szodomában és Gomorrában és a környező városokban nem csupán homoszexuálisok voltak az emberek, hanem honoszexuális erőszaktevők voltak, kb. olyanok, mint amit néhány börtönfilmben lehet látni. Nem mintha maga a homoszexualitás nem lenne visszaélés a szexszel a Biblia szerint, de itt jóval súlyosabb volt a helyzet, ez Szodomában kicsapongással, élvezetekben való féktelen tobzódással és erőszakossággal is párosult.
Namost hogy kit ment meg Isten és hogyan, az az ő dolga. Nekem az a véleményem, hogy mióta Jézus üzenete a Biblia újszövetségében le lett írva, Isten ezeken a Szentlélek által ihletett szent Írásokon keresztül szól az emberekhez, és ezen keresztül menti meg az embereket (Zsid 1:1). Jézus apostolai beszéltek arról, hogy az özönvízhez hasonlóan Isten az utolsó napon, az ítélet napján tűzzel fogja elpusztítani a földet és a rajta élő istentelen embereket (2Pét 3:10-13, nekem úgy tűnik, hogy az egeket és a holtak hazáját is). Ábrahám szájába adva azt mondja Jézus a Lk 16:31-ben, hogy "Ha Mózesre és a prófétákra nem hallgatnak, az sem győzi meg őket, ha valaki feltámad a halottak közül." A "Mózes és a próféták" abban az időben a Szentlélek által ihletett szent Írások neve volt (mai ószövetség a Bibliában). Így ugyanezzel a logivál azt gondolom, hogy ha valaki nem hisz Jézusnak és az apostoloknak, akkor angyaloknak sem hinne.
Lót lányai amit tettek, az nem Lót bűne. Lót bűne az, hogy nem volt elég éber és óvatos, a lányai le tudták itatni, és öntudatlan részegre itta magát. Mivel nem ír semmit a Biblia arról, hogy Lót miként nevelte a gyerekeit, nem lehet tudni, hogy mennyi az ő felelőssége. Attól, hogy egy szülő jól nevel, a gyerekeknek még megvan a saját akaratuk, és felnőtt korukra akár sokkal rosszabbá válhatnak a szüleiknél. Amúgy az feltételezhető, hogy nem volt bizalmi viszony Lót és a lányai között, hiszen a lányai nem fordultak hozzá a problémájukkal, például hogy "Atyánk, aggaszt minket, nem értjük, össze vagyunk zavarodva, hogy hogyan lesznek utódaink, ha a kánaániakhoz nem mehetünk férjhez. De bízni akarunk Istenben és benned, hogy lesz erre jó megoldás."
Ehhez hasonlóan te ne ess Lót lányainak hibájába, te fordulhatsz bizalommal Istenhez, ha aggasztanak az ószövetségben írt, látszólag érthetetlen dolgok. "Istenem, aggasztanak a Bibliában olavsható dolgok, nem értek sokmindent, amit szeretnék, de bízom Benned, hogy te jó és igazságos Isten vagy, és válaszolsz azoknak, akik őszintén keresik az igazságot."
Itt a GYK vallás rovatban sajnos bárki bármit írhat anélkül is, hogy ismerné vagy értené Istent vagy ismerné és értené a Bibliát, szóval itt nem biztos, hogy helyes választ kapsz a kérdéseidre.
üdv, a javuló Stefán
A bibliai történetek jó része "nevelő célzatból" íródott, ne várd azt, hogy minden úgy történt, ahogy ott le van írva. Évszázadok alatt szájhagyomány útján terjedő "történeteket" írtak le, válogatták ki azokat.
Lásd: a bibliai Noé és Gilgames eposz: Utanapisti története.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!