Mi a különbség a chi és a ki között?
Ha a kínai pinjin átírást vesszük alapul, ahhoz nem értek. Viszont a kulcsszavaid között nem csak Kína, hanem Japán is szerepel, ahhoz tudok hozzászólni.
A japán nyelvben a CHI illetve a KI két különböző szótagok, és léteznek szavak is ezekkel. Csakhogy a japán nyelvben rengeteg az azonos alakú szó.
Chi: jelent vért is, vérvonalat, azt is, hogy mely családról van szó (mint magyarban, hogy KovácsÉK, Yamada-chi=Yamadáék);
de jelent talajt is, territóriumot;
Ki: jelent fát, bokrot;
jelent szellemiséget, hangulatot, tudatot, tudatállapotot, tudatosságot;
periódust, időtartamot;
jelentheti a természetet (növények, állatvilág);
esélyt;
gépet;
sárga színt.
De ami téged érdekel barátom, az az energia áramlás.
A csí, az minden erőkifejtésben benne van. Ezt használja mindenki ki, amikor sportól, sőt, akkor is, amikor dolgozik, fizikai munkát. Gyakorlással fejleszthető. Ezt használja a szakács a késsel szeletelésnél, ezt használja a hentes, de ugyanezt használja egy burkoló is. A csi mindenben , minden élőben benne van. Az erőkifejtés profizmusát is jelenti ilyen módon. Vegyünk egy egyszerű példát. Kenyérszeletelés. Az első levágott szelet kenyér minden ember számára kínkeservesen és csúnyán születik meg. De amikor már a századik szelet kenyeredet vágod le akkor már egyre jobban hasonlít egy szelet kenyérre a mű. Évek multán pedig már meg sem kottyan egy gyönyörű szelet kenyeret levágni. Ez a gyakorlástól van. Napi egy szelet kenyér évek alatt ezer kenyérszelést jelent. Már nem kínkeserves. Finomodik hozzá az ember keze. Az izmai.
Ezt a harcművészek tudják leginkább, leglátványosabban kihasználni. De bármijen sormelós is ezt használja ki, igaz nem tudatosan.
A testedzéssel lehet tökéletesíteni a testedben a csí áramlását. De egy gyári sormeló is ilyen. Eleinte nehéz megcsinálni, de évek múlva fel sem veszi az ember és gyönyörűen működik. Az izmok, idegek, vér áramlása a gyakorlás révén válik egy adott mozdulat elvégzéséhez hatékonnyá. Végűl az eredmény a legelső mozdulat elvégzéséhez képest az ezredik már szembetűnő. Minimális energiabefektetés, hatékony ideg, izom koordinációt eredményez.
Így bírják a gyári melósok évtizedekig. Aki kipróbál egy melót, fizikai melót pár hétig, annak nyilván szörnyű az egész. De évek multán már-már élvezi az ember.
Ez a chí.
A khí úgy vélem hasonló. De ott a nem látható szellemi, spirituális , elme energiák vannak megmozgatva. Bár a fizikai erő végzés is könnyíthető vele. Talán a sakkjátékosok, rubikkocka bajnokok a legismertebb képviselöik a khí használatának. Ez inkább tanulást jelent. Az elme erejét a fizikai erőkifejtés megkönnyítésére, hatásfokának javítására. Ez inkább a szellemi energiák megmozdítását könnyíti.
Valami ilyesmi a khí.
A chi és a khí együttesen jelenti a teljes életerőt. Valahol mindig közük van egymáshoz. Minden ember képes használni, de aki tudatosan felfogja és megtapasztalja, hogy ezek létező dolgok, akkor számára már nincs lehetetlen tananyag. Minden csak gyakorlás kérdése.
Gyakorlat teszi a mestert, ahogyan mondani szoktuk.
És ez nem amolyan spirituális hókuszpókusz. A keleti bölcsek és mesterek pontosan tudták, hogy ez létezik. A tudomány pedig alá is támasztja.
Isten adta az embernek, hogy megkönnyítse a mindennapjait.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!