Ha a budapesti Szent István Bazilika elvileg székesegyház, akkor miért nem nevezzük a köznyelvben Szent István katedrálisnak?
Miért csak " bazilika"?
Hiszen a katedrálisnak nem kell gótikus stílusban épült templomnak lennie, az csak a magyar fejekben egy tévhit, a katedrális a székesegyház másik neve.
Ennek elvileg megfelelne a a Szent István vagy az esztergomi bazilika? Ez alapján helyesen lehetne katedrálisnak is hívni?
Hivatalosan társszékesegyház.
Székesegyház, más néven katedrális mindegy egyházmegyében csak egy van: ahol a püspök széke = katedrája van, tehát ami püspöki székhely. Esztergom-Budapest Főegyházmegyében ez a Nagyboldogasszony és Szent Adalbert Főszékesegyház, azaz hétköznapi nevén esztergomi bazilika. Nyugodtan lehetne esztergomi katedrálsnak is hívni.
A budapesti Szent István Bazilika csak társszékesegyházi rangot kapott, mert hivatalosan Esztergom a központ.
Bazilika lehet több is egy egyházmegyében. Gyakori hiba a római Szent Péter Bazilikát székesegyháznak hívni. Nem az. A Lateráni Szent János a mindenkori pápák székhelye.
Azért szép kis harci feladat lenne, a lehetetlen pilisvörösvári főutcán vagy az egyvágányos alagúton át lebonyolítani a sok százezres tömeget. A MÁV-nak már most is csehszlovák vagonokat kell kölcsön bérelni, hogy ne maradjanak ki alapjáratok... Ahhoz másfél órát kell araszolni, hogy két faluval előrébb juss. Normál napon, alaplakossággal.
Pesten nem nehéz rendezvényt csinálni, elcsap egy metrópotlót a négyeshatos, se perc alatt százezren felgyűlnek. Már csak egy pápát kell odapottyantani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!