A keresztények elfogadják, hogy a zsidók és a muszlimok is abban az Istenben hisznek, mint ők?
10-es: Az 5-ös hozzászólásodban azt írtad, hogy a zsidók nem gondolják hogy a keresztények ugyanabban az Istenben hisznek, mit ők. Az általam beidézett ortodox rabbik nyilatkozata szerint ez nem igaz.
Az pedig igazán vicces, hogy szerinted a zsidók úgy tekintenek a muszlimokra, hogy ugyanazt azt az Istent imádják, mint ők.
Szeretném felhívni a figyelmedet, hogy a keresztények ugyanazt a Tórát használják, és tartják szentnek, mint a zsidók, szemben a muszlimokkal, akik simán átírták a Tórát a saját elképzelésük szerint és ez a hamisított változatot tanítják.
Az a baj, hogy az alapokkal sem vagy tisztában ezért azt hiszed ha 25 keresztény-zsidó megbékélést sürgető irányzatot képviselő rabbi nyilatkozatát belinkeled az egyenlő azzal, hogy amit írok “nem igaz”. Mondok egy újdonságot: a zsidó vallás nem egységes, számos irányzata van. Vannak ortodox, konzervatív és neológ irányzatok. Ennek tetejében még az ortodoxia vagy a többi irányzat sem egységes. Ezért pl. Darvas bemegy a keresztény templomba, mint mondtam a LEGTÖBB ortodox nem fog. Hogy egyes rabbik milyen nyilatkozatot tesznek, hogyan cselekszenek az nem jelenti hogy ez a konszenzus az ortodox közösségben, jelenleg is éppen az ellenkezője az uralkodó álláspont. Egyes keresztény papok elismerik az azonos neműek házasságát, össze is adják őket. Ez olyan mintha erre hivatkozva azt mondanám a kereszténység elismeri és támogatja az azonos neműek házasságát.
Mint mondtam, és mint a linkelt szöveg vagy más forrás is megerősíti a zsidó jog a halakha és a Talmud értelmében a keresztényeket a szentháromság hite és Jézus imádata miatt a keresztényeket bálványimádónak kell tekinteni, a templomaikba belépni tiltott. Lehet a keresztények azt hiszik ők ugyanazt az Istent imádják, de zsidó szempontból a keresztény sértő Istenre nézve, számára nem tetsző bálványimádás. Ez a hagyományos zsidó álláspont, az már új fejlemény hogy a neológok vagy akár egyes ortodox rabbik ezeket másképp értelmezik vagy félreteszik. Az meg nem releváns hogy a szekuláris zsidók akiknek a vallás már inkább csak hagyomány mit mondanak.
A halakha és a Talmud értelmében pedig a muszlimok ugyanazt az Istent imádják, másképpen ugyan de nem bálványimádók. Ezért egy zsidó beléphet a mecsetbe, és a muszlimokra nem vonatkoznak a halakha bálványimádókra vonatkozó fenntartásai. Elhiszem, hogy nem tetszik, te vitatkoznál vele hogy miért és szeretnéd erre meg arra felhívni a figyelmemet, de nem kell meg szerintem pont te nem tudnál újat mondani. Ez akkor is így van ha neked másképp jobban tetszene. Sajnos nem ezen múlik.
Nem csak “vannak” hanem hagyományosan a zsidó vallás és jog szerint tiltott és a keresztények bálványimádók. Te meg az újabb reformista, kisebbségi álláspontot akarod annak bizonyítékaként lobogtatni hogy szerintük ugyanazt az Istent imádják mint a keresztények.
Nyilván Izraelben is az összes megkérdezett fogalmatlan a saját vallásáról és te jobban tudod náluk. :) világosan elmondják, mecsetbe igen, templomba nem. A keresztények bálványimádók, a muszlimok nem. Annak ellenére hogy ott nem túl békés a viszonyuk a muszlimokkal, és a keresztények a legkisebb problémájuk. Ez a vallásuk, hiába akarják a keresztények ráerőszakolni magukat a zsidókra több évszázados folyamatos zsidóüldözés és népirtás után.
Ajánlanám szíves figyelmedbe a Dabru Emet nyilatkozatot, amelyet világszerte 220, különböző irányzatokhoz tartozó zsidó vallási vezető írt alá. Az első pont így szól:
"A zsidók és a keresztények ugyanazt az Istent imádják."
Én meg ajánlanám szíves figyelmedbe, hogy ezt ortodox rabbik nem igazán írták alá, sőt a legtöbb ortodox közösség kifejezetten elhatárolódott a nyilatkozattól. A többi aláírónak pedig akkor lenne nagy jelentősége ha egy-egy nagyobb közösség képviseletében írták volna alá, de magánszemélyként jártak el tehát ez nem egy-egy irányzat "hivatalos" álláspontját tükrözi. Viszonyításképpen egyébként a rabbik száma tízezres nagyságrendekben mozog.
Tehát ez fenomenális, hogy a google segítségével felfedezed a világot, én nagyon örülök neki, de még mindig ugyanott tartunk. A hagyományos zsidó álláspont az amit felvázoltam, a legtöbb közösség ezt az értelmezést tette magáévá és az ortodox közösségek döntő többsége ehhez tartja magát ma is. De az ortodox közösség sem tökéletesen egységes, és nyilván vannak reformista irányzatok ami egy tág fogalom. Egy reformista sem feltétlen van más állásponton ebben tekintetben, hiszen a bálványimádat tilalma eléggé alapvető Tórából eredő pillére a zsidó vallásnak, a szentháromság tanát, vagy Jézus szerepét könnyen bálványimádatnak (vagy enyhébb kifejezéssel legalábbis társításnak) lehet minősíteni annak ellenére hogy nem kötöttek a tradicionális értelmezéshez, vagy esetleg nem tartják fontosnak az ehhez fűzött következményeket (pl. hogy nem léphetnének be a templomaikba) semmi sem zárja ki hogy ebben a kérdésben ugyanarra jussanak mint Maimon. Szóval mindenféle keresztény, vagy mások által történő egyetemes összeboronálási kísérlet ellenére azért nem lehet kijelenteni hogy a "zsidók és a keresztények ugyanazt az Istent imádják". A legtöbb zsidónak ehhez van egy-két szava és nem kéne rájuk erőltetni keresztény meg szabadgondolkodó oldalról ezt az elképzelést ha az egyébként ellentétes a vallási meggyőződésükkel. Történetileg főleg nem beszélhetünk semmi ilyenről, persze a középkorban is voltak rabbik akik emellett érveltek de nem ez volt a többségi álláspont. Ha a jövőben valamikor egyetértés születne erről és a vallások közelednek egymáshoz az egy tök jó dolog. Ahogy a katolikusok is pár évszázada még az istentiszteletet tartó reformátusokra robbantották a templomot és fordítva most meg békésen, viszonylagos egyetértésben élnek egymás mellett ami többek között az ökomenikus mozgalom érdeme az örömteli. A zsidó-keresztény relációban még nem tartunk itt.
Remek, akkor eljutottunk oda, ahol már voltunk: vannak rabbik, akik szerint ugyanazt az Istent imádják zsidók és keresztények és vannak, akik szerint nem, mivel a zsidó vallás nem egységes ebben a kérdésben. Ahogy a kereszténység sem egységes, vannak keresztények, akik szerint Jézus Istene ugyanaz, mint az Ószövetség Istene, és vannak, akik szerint nem.
A kereszténységen belül tehát nem egységes a zsidókhoz való viszony. Vannak, akik elhatárolják magukat a zsidó vallástól és az ószövetségi iratoktól, és vannak akik nagyon közel érzik magukat hozzá. Ez utóbbiak közül a voltak olyan csoportok, melyek annyira közel érezték magukat a zsidó valláshoz, hogy egész gyülekezetek tértek be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!