Római katolikusok, ortodoxok, görög katolikusok, anglikánok! Tudtátok, hogy a szentmise pogány eredetű tradíció?
Az ősi egyiptomi, illetve görög-római vallásban is istenek testét és vérét magokhoz vették a követők.
Az is bizonyos, hogy a Mithrász-kultusz is gyakorlta a kicsiny kenyér darab és bor formájában való áldozást.
A felolvasás, az ige liturgiája is pogány gyökerekkel rendelkezhet.
Ezt a kereszténység azért vette át, hogy könnyebben át tudja téríteni a pogányokat.
Sokkal valószínűbb, hogy később, egy korábban átvett hagyományt próbáltak azzal a magyarázattal leplezni, hogy a zsinagógai istentiszteletekre, illetve a templomi áldozatokra vezették vissza a mise különböző részeit.
Ez egyébként értelmezhető úgy is, hogy a pogányság a mai napig létezik, itt van közöttünk, beépült a kereszténységbe.
Az istentiszteletek is ide vezethetők vissza, hiszen a református és az evangélikus istentiszteletek alapvetően a római katolikus misék megreformálásaiból jöttek létre.
Nem tudtuk, de szerencse, hogy te itt vagy a fórumon és nap, mint nap ostoba álkérdéseiddel felvilágosítasz minket mindenről. :)
Hálát adunk Belzebúbnak érted.
Jézustól származik:
Máté evangéliuma 26:
26Miközben ettek, Jézus vette a kenyeret, áldást mondott, és megtörte, a tanítványoknak adta, és ezt mondta: Vegyétek, egyétek, ez az én testem! 27Azután vette a poharat, és hálát adva nekik adta, és ezt mondta: Igyatok ebből mindnyájan, 28mert ez az én vérem, a szövetség vére, amely sokakért kiontatik a bűnök bocsánatára. 29De mondom nektek, nem iszom mostantól fogva a szőlőtőnek ebből a terméséből ama napig, amelyen majd újat iszom veletek Atyám országában.
#4.
Ez egy későbbi ráillesztett magyarázat. Átvették a pogányoktól a szokást, megkeresztelték, majd később, amikor el kezdték gyanítani, akkor ráillesztettek utólagosan különböző magyarázatokat. Én ezt olvastam.
A húsvétot, a kereszténység legnagyobb ünnepét is átvették a pogányságtól, majd később bibliai eredetet kreáltak neki.
Szintén Máriának a tisztelete (anyaistennő), ami még a hagyományos protestánsokra is jellemző, bár náluk nincs kultusza.
Bruno Bauerről hallottatok már?
Az ateista újszövetségi bibliakritika nagy alakja volt, és ő azt vallotta, hogy többször átírták az Újszövetséget is.
"Bruno Bauerről hallottatok már?"
Egy XIX. századi szerző... Azóta azért modernebb lett a bibliakutatás, vannak újabb módszerek, vannak újabb régészeti kutatások (amikről ő nyilván nem tudott). Sokkal inkább interdiszciplinálisan gondolkodunk, bevonunk társtudományokat, segédtudományokat. Nem tekinteném a műveit kurrensnek... Ettől függetlenül filozófiatörténeti szempontból lehet érdekes.
Nem kell ezen meglepődni.
A különböző időkben létező különböző vallások a népek és nemzetek keveredése miatt természetszerűen átvettek sok mindent az előzőektől vagy a szomszéd népektől.
Majdhogynem úgy is lehetne mondani, hogy egyik vallás szülte a másikat, csak éppen a saját szájaíze és hite szerint kapott másik nevet.
Erre a legeyszerűbb magyarázat a népek keveredése, a hódítások, egy-egy nemzet beolvadása a másikba stb.
Hogy aztán a mai vallások kisajátítják és egyedinek tartják saját ünnepeiket, az már hit kérdése.
Hagyni kell ezeket, akik hisznek, feltétel nélkül hisznek.
És amíg ezzel nem ártanak senkinek, amíg a dolog nem fejlődik fanatizmussá, nem ártanak sem azoknak, akik nem hisznek, sem azoknak, akik másban hisznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!