Muszlimok! Az arabok is imádták El Saddait?
Isten ezen a néven mutatkozott be Ábrahámnak, pontosabban ekkor még mezopotámiai nevén Ábrámnak.
Maradt ennek valamilyen későbbi nyoma az arab kultúrában? Azért kérdezem, mivel ők is Ábrahám leszármazottai, így logikus lenne, ha igen.
Miért ennek milyen nyoma maradt a keresztény kultúrában? Ha megkérdezel 100 keresztényt, hogy mi a tököm az az El Saddai akkor 50 azt mondja, hogy egy egyiptomi város, 40 azt, hogy Saddam Hussein unokaöccse, 10 pedig azt, hogy nem tudja.... Ja várj, egy keresztény sosem mondja azt, hogy nem tudja úgyhogy inkább egy ritka izraeli sajtnak fogja hinni.
Olvastál valamit aztán idejöttél okoskodni a nagy felfedezéseddel.
#1
Miért ne tudnák? Még keresztény énekben is szerepel Istennek ezen neve.
#1.
El Shaddai/El Saddai héber, illetve szemita nyelvű neve Istennek. El (héber), Ilah/Allah (arab), Il (akkád, amorita), El (arámi) a sémi nyelveken köznévi formában amlock istenséget jelent (tehát lehet mondani az ábrahámi vallások Istenére, Zeuszra, Jupiterre, Rére, Mardukra, Astartéra stb.), jelent bálványt és jelent főnévi formában, ahogy magyarul is Istent, mint az ábrahámi vallások (és a zoroasztrianizmus) Istenét.
A Shaddai jelenthet "hatalmas, mindenhatót", mások a vadon szóval kapcsolják össze (anno Ábrahám nomád volt), és jelenthet "pusztító, hatalmas, erős, romboló" jelzőt is.
Fent van a szó a Magyar Katolikus Lexikonon is: [link]
Úgy értettem, hogy maradt-e nyoma, hogy az ősi arabok imádták-e őt (még az iszlám előtt)?
Miért ne tudnák? Még keresztény énekben is szerepel Istennek ezen neve.
Több százat ismerek, de azokban nincs benne. Ettől függetlenül persze nem kétlem, hogy valamelyikben szerepel. Azt azért fenntartom, hogy a kedves éneklőknek amúgy fingjuk sincs, hogy mit jelent.
#5
Azt fenntarthatod, mert még a nyelvészek is csak sejtik jelentését, pontosan nem tudják, hát még egyszerű hívő, aki sose tanult ókori semita nyelveket. Nem is lehetne elvárható. De hogy Isten neve, azt azért széles körben tudják. Már csak Jézus keresztfán kimondott utolsó szavai miatt is, ahol Élinek szólítja az Atyát.
#7
Nem becézése, egy másik alakja. Miért ne kötnék össze? Én is csak egy átlag keresztény vagyok, s lám, tudom.
#6.
A fent felsoroltak a legvalószínűbbek, mivel ezeknek a gyökével szinte teljesen megegyezik a "shad", "shadde", "shaddai".
Egy bizonyos: mezopotámiai eredetű és a babiloni fogság előtt már sokkal létezett a hébereknél, mivel a mezopotámiai népek (pl. amoriták, akkádok) is használtak egy ilyen jelzőt, csak más istenségekhez, illetve egy ékírásos feliraton (talán amorita, akkád, vagy arámi) feltűnik egy nagyon hasonló alakban, mint mindent uraló és teremtő Istenség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!