A két legősibb vallás a hinduizmus, majd a zsidó vallás? Van náluk ősibb a mai napig megszakítás nélkül fennmaradt vallás?
#10
A hinduizmusnak és zoroasztrianizmusnak vagy egy közös őse, a proto-indo-iráni vallás, most ez nyilván egy akadémiai elnevezés, a hívei nyilván nem így nevezték. Ebből a proto-indo-iráni vallásból származnak azok a hagyományok, amelyek ma a hinduizmusban is megtalálhatók. Tehát a hagyomány valóban nagyon ősi.
Ami a judaizmust illeti, még a Tanakh szerint sem lehet a legősibb vallás. Tedd fel a kérdést, mi volt Noé vallása? Mi volt Énok vallása? A rabbinikus hagyomány nem mitológiai alakoknak, hanem valós személyeknek tekinti őket. Azt is tudjuk, hogy az özönvíz sztori régebbi mint amikor a Tanakhban lejegyezték. Az akadémikusok Yahwizmusnak nevezik a proto-izraelita vallást, amiből aztán kialakult a judaizmus. Viszont úgy gondolják, hogy Yahweh (áldott legyen a neve) régebbre eredeztethető vissza, olyan régre amikor még nem is volt Izrael. Tehát a hagyomány itt is valóban nagyon ősi.
#12.
A legősibb fennmaradt vallásról beszéltem, nem a legősibb vallásról, mert akkor nyilván valamelyik őskori babona lenne a nyerő.
A JHVH istennévvel először egy egyiptomi iratban találkozhatunk, ahol úgy hivatkoznak rá, mint akinek a nomádok (pontosabban egy nomád nép) a tulajdona. "JHVH nomádjai" Az egyiptomi szöveg a shasu szót használja erre a népre. Ma már tudjuk, hogy ők nem egy konkrét nép, hanem inkább egy létforma. Pásztorkodással foglalkoztak főleg, nomádok voltak, valamint jellemzően harcos népek voltak. Főként Mezopotámia környékéről származtak, azonban eljutottak Kánaánba, valamint Egyiptom keleti határára is. A szóval hasonló értelemben használták még a "habiru" szót is, aminek jelentéstartalma hasonló, és ebből a szóból származik a héber szó. Fontos, hogy ekkor még nem beszélhetünk annyira egyértelműen zsidókról, mint később. A Biblia Jákobról azt írja, hogy "vándorló arám" volt. A Biblia szerint is JHVH népe, vagyis a héberek eredetileg mezopotámiaiak voltak, Ábrám, valamint családja (akiknek a nevei szerepelnek hasonló formákban ékírásos táblákon is, mint létező keresztnevek) Ur városából származtak, majd onnan Harránba települtek, ahonnan Kánaán földjére települtek át. Izráelitákról Jákobtól, vagyis Izraeltől beszélhetünk, Izraeli Királyságról pedig jóval-jóval később csak. Egyébként van olyan elképzelés is, miszerint a zsidóság két egyébként rokon nomád népcsoport szövetségéből jött létre: a déliekből, akik Egyiptom környékéről érkeztek, ők hozták Mózes történetét, valamint a JHVH istennevet, valamint egy északiból, akik mezopotámiaiak voltak, ők hozták Ábrahám történetét, illetve az Elohim/El Shaddai (a mezopotámiai amoriták is tiszteltek egy Bel Sade nevű mindenható istenséget) istennevet. A két nép Kánaánban találkozott, egyesült, majd elfoglalták a környező őskánaánita városállamokat.
"A legősibb fennmaradt vallásról beszéltem, nem a legősibb vallásról, mert akkor nyilván valamelyik őskori babona lenne a nyerő."
Félre értettél egy kicsit. Azt gondolon, hogy létezik egy folytonossági lánc, ami össze kapcsolja a mai nagy világvallásokat azok elődjeivel. Sajnos nem minden láncszem ismert a számunkra, mert nagyon forrás elveszett (sajnos), vagy még nem találtuk meg. Nem arra gondolok, hogy valaki egy korábbi hiedelemből lopta az ötleteit, hanem arra, hogy ezek úgy alapulnak egymáson, ahogy a kereszténység a judaizmuson. A vallások változnak, csak ez egy évszázadokig tartó folyamat.
Ahogy a proto-ortodox kereszténység sem egy nap alatt lett egy önálló vallássá a judaizmus egy szektájából, a hinduizmus sem egy nap alatt alakult ki a proto-indo-iráni vallásból, és a judaizmus sem egy nap alatt alakult ki a proto-izraelita vallásból.
De nem vagyok róla meggyőződve, hogy a legősibb "hindu" próféták és tanítók felismernék-e a mai hinduizmust látva, hogy az ugyan az a vallás mint az övék, ahogy arról sem vagyok meggyőződve, hogy Dávid király ha ma élne, a rabbinikus judaizmust látva felismerné-e, hogy ez ugyan az a vallás mint a sajátja. Pedig a gyökereik oda nyúlnak vissza.
#12.
Igen, a indo-perzsa kultúrának lehetett egy nagyon ősi közös töve, aztán szépen eltávolodtak egymástól.
A zoroasztrianizmus kicsit érdekes, mivel gyökerei megtalálhatók egy kicsit a mezopotámiai, meg egy kicsit az indo-perzsa vallásban is. Alapítója Zarathusztra/Zoroaszter volt, aki Ahura Mazda prófétája volt.
Véleményem szerint egyébként nem kizárt, hogy lehetett egy olyan ősi vallás, valamikor nagyon régen, amikor még nem éltünk ennyire szétszórva, amiből végül is eredeztethetőek az ábrahámi, valamint a keleti vallások is. Persze ez utóbbi nem tudományos tény, csak én gondolom így.
#15.
Fontos, hogy amennyiben izraelita vallásról és judaizmusról beszélsz, nem külön vallásokról van szó, hanem egyszerű fejlődésről. Az ősi izraelita vallás még kevésbé állt szilárd talapzaton. Alapvetően a monolátria jellemezte, még nem volt kimondott központ a szent sátoron kívül, sőt, igazából az áldozatbemutatás sem volt annyira helyhez kötve, sokan állítottak a sátoruk mellett oltárt. Aztán megszilárdult, a zsidók letelepedtek, és létrejött a judaizmus.
Mind a zsidó, mind a hindu valláskultúra rettenetesen nagy szerepet hagy a hagyománynak. Nem másolhat akárki Tórát, vagy mondjuk Védákat. Előbbinél, már akkor is tréfli volt a tóratekercs, ha egy betű olvashatatlan lett. Ha a szájhagyományokra gondolunk, az sem olyan volt, mint a népmesélés. Szinte versszerűen adták tovább a történeteket, sokszor még a szavak cserélése sem volt jellemző. Így szerintem természetesen ráismernének, még akkor is, ha nem pontosan úgy néz ki, ahogy az ő korukban. Ha egy modern, okos házat megmutatnánk egy ókori embernek, valószínűleg felismerné, csak furcsa lenne számára, hogy például egy világító téglával nyílik a kapu.
"Fontos, hogy amennyiben izraelita vallásról és judaizmusról beszélsz, nem külön vallásokról van szó, hanem egyszerű fejlődésről."
Így értettem én is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!