Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A zsidó vallást bárki felvehet...

A zsidó vallást bárki felveheti, vagy csak azok gyakorolhatját, akik ilyen vallású családba születtek?

Figyelt kérdés

Régebben (pl. a kazároknál) még nem ütközött akadályba a vallás felvétele, de úgy olvastam, hogy manapság egy rendkívűl nehéz és bonyolult procedúra előzi meg a vallás felvételét amely akár hosszú évekre is nyúlhat- legalábbis azok számára, akik nem születtek ilyen hitű családba.


(Megj.: nem tervezem fölvenni, csak érdekelne maga az egész folyamat, ugyanis szabadidőmben vallás kutatással foglalkozom.)



2022. júl. 8. 18:00
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Felveheti. De ez egy folyamat, nem olyan mint egy keresztelő. Úgy hívják betérés.
2022. júl. 8. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

# 1


Ment a Like, viszon én jobban örülnék a részletesebb, kifejtősebb válaszoknak. Minden információ fontos számomra. 😉

2022. júl. 8. 18:08
 3/9 anonim ***** válasza:
63%
Írd be a googleba hogy betérés a zsidó vallásba azt olvasd el. Had ne írjak már oldalakat.
2022. júl. 8. 18:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#3


Talán annyira nehezedre esne egy pár szóban, összefoglalva elmagyarázni az egész dolog lényegét? (Ha pedig így van, egyáltalán minek válaszoltál feleslegesen?)

Lényegében erről szól a gyakori kérdések is, vagy nem? Az ember kérdez és az általa feltett kérdésre megfelelő és kielégítő választ kap. (Elméletben és jobbik esetben.)


Persze nyilván én is utána tudnék olvasni külön, de ha már itt ez az oldal, gondoltam letesztelem, mennyire lehet hasznát venni.

2022. júl. 8. 18:37
 5/9 anonim ***** válasza:
73%

Nem csak az veheti fel, aki beleszuletett, de nem konnyu.

Legalabb egy ev tanulas szukseges hozza, es eletmodvaltassal, szokasok felvetelevel is jar, mivel nemcsak egy vallasba lepsz bele, hanem egy nepnek es a kulturajanak leszel a tagja.

A ferfiakat pl. korul kell metelni.

Csak azert nem vesznek be, mert zsidoval akarsz hazassagot kotni vagy a gyermekeket zsidonak nevelni, csak akkor, ha magad szamara ezt erzed jonak.

Eloszor egy rabbival kell reszletesen megbeszelned, hogy esetleg atternel.

Utana a hitet, a ritualekat, a gyakorlati eletbeli valtozasokat es a nep tortenetet meg kell tanulnod.

Heberul is tanulnod kell valamennyit.

Reszt kell venned egy zsido kozosseg eleteben.

Hinned kell I.tenben es a Toraban.

A Tora 613 parancsolatat el kell fogadnod.

Meg kell fogadnod, hogy teljesen zsido eletet fogsz elni.

A ferfiak korulmetelesen kivul mikveh (ritualis furdes) ceremonian kell resztvenni mindket nemnek.

Egy "Bet Din" nevu vallasos birosag elott meg kell jelenni, es az o beleegyezesuk szukseges.


De mar ahhoz, hogy elso lepesben rabbival beszelj, ismerned kell egy rabbit, tehat valamilyen formaban mar reszt kell venned a kozosseg eleteben.

Roviden ennyi, de bonyolultabb, mert az ortodox zsidok nem fogadnak el zsidonak, csak akkor, ha az ortodoxoknal tertel at.

2022. júl. 8. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

#5

Na tessék, ilyen egy tökéletes, lényegre törő, velős válasz mindenféle sallang nélkül! Erről beszéltem az előzőekben. Köszönöm!


Mellesleg ha nem fogadtam volna magamnak vallás-mentességet, miközben nem vagyok ateista sem, bizonyára jobban is beleásnám magamat a témába (azaz hogyan lehetnék "zsidó vallású") mert érdekesnek és izgalmasnak tartom magát az egész procedúrát amin át kell esni a vallás megszerzésének teljesítéséhez. Ez is egy kvázi kihívás, amit teljesíteni kell, én pedig híve vagyok a kihívásoknak.

(Mellesleg a felmenőim között akadt zsidó származású egyén is, ezért is érdekelt külön a téma a többi vallás mellett.)

2022. júl. 8. 19:09
 7/9 A kérdező kommentje:
Amúgy a zsidó vallás nem csak teológiai szempontból érdekel. Hanem - ahogy az 5-ös válaszoló írta - ez egyfajta saját kultúra, amit az adott vallást valló közösség alkot, a saját szabályaival, hagyományaival, ünnepeivel, szokásaival. Én személy szerint nagyon kíváncsi volnék pl. olyan emberekre, akik nem ebbe a közösségbe születtek, hanem adott esetben ázsiaiak, afrikaiak esetleg amerikai bennszülöttek, mégis képesek voltak felvenni ezt a vallást, a közösség kultúráját és hagyományait befogadni és azok szokásai szerint élni. (Hobbi szinten antropológiával és etnológiával is foglalkozom, ugyanis érdekelnek az emberek és emberi kultúrák.)
2022. júl. 8. 19:18
 8/9 anonim ***** válasza:
0%

Jézus ezt mondta:

28Nem az a zsidó, aki látszatra az, s nem az a körülmetélés, ami a testen látható, 29az a zsidó, aki bensőleg az, s aki nem betű szerint, hanem lélek szerint körülmetélt. Az ilyen nem embertől, hanem Istentől kapja a dicséretet.

2022. júl. 9. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Üdv.


Mivel a zsidóság nem "csak" egy vallás, hanem egy közösség, nemzet (ezért talán a nemzetvallás lenne a legjobb szó, ha zsidó vagy, akkor etnikailag lehetsz magyar, svéd, brazil, attól még a zsidó nemzet része is leszel, ezért ezt kettős identitású életvitelt hordoz magában).


A betérés a zsidóság ágaitól is erősen függ.A reform, a neokonstrukcionista, vagy a (nyugati) konzervatív (mászorti azt hiszem amire gondolni akarok) vonalak "lazábbak" mint az ettől egy fokkal hagyományhűbb neológia, amitől pedig még szigorúbb vonalat képviselő ortodoxia, és ultraortodoxia.Mindenhol minimum 1 (bár én ezt minimum 1,5) vagy 2, sokszor több évnyi tanulás, közösségbe való beilleszkedés, szokások megfigyelésének és elsajátításának folyamata, amelyet egy Bész Din előtt történő vizsgával záródik le.


Férfiakat körül kell metélni rabbinikusan (ha addig nem voltam körülmetélve), illetve a Mikvében alá kell merülni (hölgyek esetében természetesen csak az alámerülés a mérvadó ilyenkor).


Ha betérsz a zsidóságba akkor csinálhatsz akármit és akárhogy, akkor is zsidó maradsz.Ezért vannak ateista zsidók is pl, és olyan zsidók akik zsidónak születtek, ugyanakkor hidegen hagyja őket a zsidó identitásuk.

2022. júl. 28. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!