Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Az ókori rómaiak mennyire...

Az ókori rómaiak mennyire voltak vallásosak?

Figyelt kérdés

2022. júl. 5. 20:45
 1/3 anonim válasza:
82%
A római mitológiában hittek, a sok templomból és szentélyből ítélve eléggé.
2022. júl. 5. 21:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
100%
Attól függ, melyik időszakra gondolsz. A királyság idejében eléggé, viszont a császárság idejére eléggé megkopik a római istenek kultusza, a papság egy elitklubbá válik, kb mint a szabadkőművesek, a nép meg inkább a mindenféle mágikus-ezoterikus hiedelmek felé fordul. Ezért is lesznek annyira népszerűek a misztériumvallások (Mithrász, Sol Invictus), meg a kereszténység, mert nagyon erős igény alakul ki a tartalmas, jelentéssel teli vallásra.
2022. júl. 5. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
100%

Eléggé vallásosak voltak. A római vallásban hittek, majd egy időszakban sok vallás elterjedt volt Rómában, valamint a birodalom területén (pl.: a római vallástól félig független Mithrász, valamint Sol Invictus kultusza, a manicheizmus, a zoroasztrianizmus, a kereszténység, misztériumvallások), majd ebből a kereszténység került ki győztesen (számos tényező szerepet játszott a kereszténység gyors terjedésében, majd győzelmében). Mindvégig eléggé szorosan kötődtek a valláshoz.


Viszont azt érdemes tudni, hogy az ókor, középkor, sőt, még az újkor emberének is a pszichológia, az életmód tanácsadás, az életvezetési tanácsadások, a kismillió coach és hasonlók még ismeretlenek voltak. Ezek így, ahogy ma is ismerjük őket nem igazán léteztek. Viszont a szerepüket a vallások látták el. A vallások általánosságban az összes felsoroltat magukban foglalták, és ezen korokban az emberek lelkével a vallások foglalkoztak. Nem véletlen, hogy sok közös bölcsesség van több vallásban, illetve rengeteg a vallások által feltárt bölcsességet később a pszichológia is elfogadott, valamint alkalmazott. Jung például számtalan művet írt a nyugati, valamint keleti vallások lélektanáról, illetve azt mondta, hogy régen a vallás biztosította a fejlődést a lélektanban. Ezen meggyőződésen több pszichológus, valamint pszichiáter is osztozott, voltak olyanok is, akik egyenesen archaikus pszichoterápiás módszereknek tekintették a vallásokat. Szóval a korban a papok, szerzetesek, rabbik, mágusok stb. (helynek, vallásnak megfelelően) hasonló feladatokat is betöltöttek, mint a mai pszichológusok, coachok stb.


Ezenkívül a tudományok, valamint a művészetek is többször találkoztak a vallással.


Sőt, a világi ünneplés sem túl régi dolog. Manapság az emberek többsége világi módon ünnepel (még akkor is, ha bizonyos ünnepek, mint például a karácsony, vallási eredetűek). A mai ünnepek tartalmai általában személyesek, emberiek. Születésnap, újév stb., valamint a vallási eredetű ünnepek is hétköznapibb tartalmakkal lettek megtöltve (pl.: karácsony-a szeretet ünnepe stb.). Anno az ünnepek többsége vallási tartalmú volt. A kereszténységben nyilván különböző a kereszténységgel kapcsolatos történéseket ünnepeltek (pl.: karácsony-Jézus születése, húsvét-Jézus feltámadása, pünkösd-a Szentlélek kiáradása, az ősegyház születésnapja, Mikulás-Szent Miklós püspök halála, vagyis "mennyei születése" stb.), a római vallásban főként istenségeket, valamint vallási történéseket ünnepeltek (pl.: szaturnália-Szaturnusz isten, Ops és Consus-a gabonafélék istenei, bacchanália-Bacchus isten ünnepe stb.) és így tovább a többi vallással is.

2022. júl. 5. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!