Keresztényként hallgathatok buddhista tanokat?
"Minden paptól meg lelkésztől csak a kizárólagosságot hallom. Mintha semmi nem létezne a Biblián kívül."
Teljesen logikus, hiszen nem az a dolguk, hogy más vallásokat népszerűsítsenek. A "kizárolagosságot hallom" egyébként nem tudom nálad pontosan mit jelent. Ha azt várod, hogy a buddhizmusról fognak neked ódákat zengeni, amit nem tekintenek az igazság teljes ismeretének, vagy esetleg még téves elképzelésnek is tartanak, akkor egyértelműen nem fognak megfelelni a te várakozásaidnak.
Én a kereszténységet tekintem igaznak. Keresztény is vagyok. Ettől függetlenül elég jól ismerem a többi vallást is. Nem kell tudatlannak maradni. Speciel én épp tegnap is egy könyvet hallgattam a buddhizmusról.
Ha nem ismered a többi vallást, akkor értékelni sem fogod tudni a kereszténységet rendesen, nem fogod látni, hogy mivel több a többinél.
Egyébként műveltebb keresztények ismerik a többi vallást is. De attól, hogy ismered a többit még nem kell egyetértened velük vagy követned a tanaikat. A kettő nem ugyanaz.
Buddha felismert bizonyos igazságokat, de ettől függetlenül tévedései is voltak szép számmal. Én biztos nem lennék buddhista, mert szerintem alapvető problémák vannak azzal a vallással, de ettől függetlenül ha érdekel olvasgass róla, nincs abban semmi.
Egyébként ezen az oldalon ajánlanak buddhista oldalakat is és kritikai oldalakat is. Könyveket is, amik keresztény szemmel nézik a buddhizmust.
Itt egy interjú az oldal készítőjével (Szalai András) a buddhizmusról:
https://www.youtube.com/watch?v=fU3ZIEh1QNg
Nem ez a legjobb videója Szalai Andrásnak szerintem, mert véleményem szerit nem megy elég részletesen bele a dolgokba, talán leginkább az időhiány miatt. Viszont arra jó, hogy érzékeltesse, hogy túlzás azt állítani, hogy a keresztények nem foglalkoznak a többi vallással.
Egyébként még a katolikusok is megfogalmazták a véleményüket a II. Vatikáni Zsinaton. A NOSTRA AETATE-ben ez olvasható:
"(A nagy keleti vallások értékei)
2. A népeknél a legősibb koroktól fogva napjainkig megtalálható annak a titokzatos erőnek bizonyos észlelése, mely jelen van a dolgok folyamatában és az emberi élet eseményeiben, sőt, olykor ismernek egy Legfőbb Lényt, s még Atyát is. Ez az észlelés, illetve elismerés bensőséges vallási érzülettel hatja át életüket. A kultúra haladásához kapcsolódó vallások pedig egyre árnyaltabb fogalmakkal s mind kiműveltebb nyelvezettel igyekeznek válaszolni ugyanezekre a kérdésekre.
Így hinduizmusban az emberek az isteni misztériumot kutatják, s kimeríthetetlen gazdagságú mítoszokkal és a bölcselet mélyreható törekvéseivel fejezik ki, szabadulást keresnek létünk nyomorúságaiból aszketikus gyakorlatokkal, elmélyült meditációval, vagy szerető bizalommal Istenhez menekülve.
A buddhizmus különféle formáiban fölismerik e mulandó világ radikális elégtelenségét, s olyan utat tanítanak, melyen az emberek áhítatos és bizakodó lelkülettel elérhetik a tökéletes szabadság állapotát, vagy a saját törekvésükkel, illetve felsőbb segítséggel a megvilágosodás legfelső fokára juthatnak.
Így a többi vallások is szerte a világon különféle módokon próbálnak megoldást adni az emberi szív nyugtalanságára azáltal, hogy utakat, tudniillik tanításokat és parancsolatokat, továbbá szent szertartásokat ajánlanak.
A katolikus Egyház semmit sem utasít el abból, ami ezekben a vallásokban igaz és szent. Őszinte tisztelettel szemléli ezeket az élet- és magatartásformákat, tanításokat és erkölcsi parancsolatokat, melyek sokban különböznek attól, amit ő maga hisz és tanít, mégis nem ritkán tükrözik annak az Igazságnak sugarát, aki megvilágosít minden embert. De szüntelenül hirdeti és hirdetnie is kell Krisztust, aki "az út, az igazság és az élet" (Jn 14,6), akiben az emberek megtalálják a vallásos élet teljességét, s akiben Isten mindeneket kiengesztelt önmagával.[4]
Buzdítja tehát gyermekeit, hogy okosan és szeretettel folytatván a párbeszédet és együttműködve más vallások követőivel, tanúskodjanak a keresztény hitről és életről; s ismerjék meg, becsüljék és támogassák a náluk található lelki, erkölcsi és társadalmi-kulturális értékeket."
Szerintem egyszerűen pár emberrel beszéltél, akik nem erre vannak specializálódva, így nem látod, hogy ténylegesen, egyházi szinten miként foglalkoznak a más vallásokkal.
Egyébként mint látod semmi sincs abban, hogy ismerkedni akarsz más vallásokkal is. Nagy Gergely (református) és Szalai András (metodista) is azért csinálta a fenti közös videót, hogy valami információja legyen az embereknek azokról a vallásokról, amit egyébként nem ismernek, mivel nem gyakorolják és elmondják, hogy keresztény szemmel mit gondolnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!