Az apokalipszis röviden miről szól, mit ír, mi fog történni?
Illetve a Bibliávan milyen olyan történetek vannak, amik a valóságban is megtortentek és mik amik nem?
Például Noé bárkája az nem történt meg konkrétan, de pl. A babilonian fogság igazolt.
Szia
A jelenések könyve görög neve, az A·po·kaʹlyp·sis (Apokalüpszisz) „feltárás”-t, „kinyilatkoztatás”-t jelent.
Miért gondolod, hogy a vízözön nem történt meg? Hiszen a Noé bárkája az Ararát hegyen jelenleg is jégbe fagyva megvan.
Van egy sorozat, a címe:" A Biblia ősi titkai" (nekem DVD-n van meg), ahol azokat a csodákat vizsgálják tudósok, amelyek tudományosan bizonyíthatóak. Noé története is közöttük van.
Ha a Bibliát olvasod, vagy elfogadod, hogy az Isten szava és akkor ott nincsenek "kitalált" dolgok (ugyan miért íratott volna le Isten ilyet a földi gyermekeinek?), vagy nem tudod elfogadni, de akkor az egészet akár mesének is tekintheted. Ezzel kapcsolatosan két dolgot szeretnék a figyelmedbe ajánlani:
1. 2Timóteusz 3:16
"A teljes Írás Istentől ihletett, és hasznos a tanításra, a feddésre, a kiigazításra, valamint a fegyelmezésre, hogy azt tegyük, ami igazságos."
2. Titusz 1:2
"... Isten, aki nem hazudhat,...."
Legrövidebb könyv es meg azt is lusta vagy elolvasni ?
Meg fogunk dögleni kinok közt es elégünk, Isten ugy iteli meg, hogy jo voltal akkor meg örökke elsz ennyi röviden.
...röviden miről szól..
hát egy mondatban nem megy 😊 Ezt olvastam, és bemásolom neked:
Bár János látomásaiban néhány dolog ijesztőnek tűnik (pl. a vadállatok, a jajok, a csapások), a könyv nem azért íródott, hogy félelmet keltsen, hanem azért, hogy vigaszt nyújtson azoknak, akik hittel olvassák, és hogy bátorítsa őket. Ha valaki olvassa, áldásokban lesz része. Az író is ezt jelenti ki a bevezetőben: „Boldog, aki fennhangon olvassa, és akik hallják e prófécia szavait, és akik megtartják a benne megírtakat” Je 1:3. János még azt is elmondja, hogy a könyv azért készült, hogy megmutassa Isten rabszolgáinak azokat, „amiknek rövidesen meg kell lenniük” 1:1, 2.
A Biblia utolsó könyvének az első fejezete bemutatja Jehova Istent, a Mindenhatót, aki mindenek felett áll, akitől származik a kinyilatkoztatás, és aki „az Alfa és az Omega”. Látomásban láthatjuk Jézus Krisztust, aki által Isten eljuttatja hozzánk az üzenetét: meghalt, de most él, méghozzá az égben, ahol nagy hatalmat kapott. Utána azokról van szó, akik Krisztus részestársai a nyomorúságban és a Királyságban, és Jézus üzenetéből, amelyet a hét gyülekezet „angyalainak” küldött, kiderül, hogy szeretettel törődik velük (Je 1–3.).
Aztán a szellem által János felvitetett az égbe, hogy lássa „azokat, amiknek meg kell lenniük”. Látta Isten trónját és mindazt, ami körülveszi. Az elmondása szerint a Legfelségesebb ül a trónon, aki dicsőséges, és méltóságteljes nyugalmat áraszt (Je 4.).
János ezután Isten ’Bárányát’, Jézus Krisztust látja dicsőségben. A Bárány Jehova Isten után a leghatalmasabb, ő az egyetlen égen és földön, aki méltó arra, hogy felnyissa a tekercset, melyben Isten kinyilatkoztatása található. Láthatunk egy harcos királyt (nyilvánvalóan ő is Jézus), aki kivonul „győztesen, és hogy teljessé tegye győzelmét”. Az is feltárul, mi fog történni a földdel, illetve Isten ellenségeivel, amikor a király kivonul, továbbá hogy Isten szándéka az, hogy bosszút álljon az ellenségein a szolgái véréért (Je 5.; 6.).
Isten visszatartja a pusztító erőket, amíg ’el nem pecsételik a homlokukon’ azokat, akiket kiválaszt, hogy az égi Királyság királyai legyenek. Ez jól mutatja, hogyan vélekedik ezekről a földön lévő szolgáiról. Ezután feltárul, hogy az elpecsételtek száma 144 000. Láthatjuk, hogy vannak olyanok is, akik nincsenek elpecsételve, és akiknek nincs meghatározva a számuk. Ők Istennek azok a szolgái, akik megmenekülnek ’a nagy nyomorúság’ pusztításától. Megtudhatjuk, hogy Isten milyen ítéletet hoz a földi ellenségeire, illetve János leírja, hogy ezek a szervezetek háborút viselnek Isten népe ellen. Mindezek után arról van szó, hogy Sátán, az Ördög, a sárkány, Isten fő ellensége azon mesterkedik, hogy keresztezze Isten szándékát, vagyis hogy ne szülessen meg az a ’fiúgyermek, aki vasvesszővel fogja terelni az összes nemzetet’. Ezután vadállatok tűnnek fel, melyek Isten fő ellenségének az eszközeit szemléltetik. Ezeket Sátán az asszony magvából megmaradtak elleni harcában használja fel, illetve ezek által akarja megakadályozni az elpecsételés befejezését Je 7–13.;
Végül Sátán minden próbálkozása kudarcba fog fulladni. A 144 000 elpecsételtet győztesként látjuk, amint a Báránnyal együtt a Sion-hegyen állnak, és a homlokukra van írva az Atya és a Bárány neve. Isten és az égi teremtmények előtt egy újnak tűnő éneket énekelnek. Miután a föld aratásakor összegyűjtik a földön lévő társaikat, a ’nagy sokaságot’, elérkezik az idő, hogy megtapossák „a föld szőlőjét” a borsajtóban (Je 14.).
Isten végső ítéletét most egy másik jelkép ábrázolja. Hét angyal megkapja Isten haragjának hét csészéjét, és végrehajtják az utolsó feladatot. Istennek és Krisztus ’menyasszonyának’ az egyik fő ellensége kerül a figyelem középpontjába: „Nagy Babilon, a szajháknak. . . anyja”, ’a nagy város, melynek királysága van a föld királyai felett’. A hétfejű vadállattal kötött szövetsége felbomlik, a vadállat meggyűlöli őt, megeszi a húsát, és elégeti tűzzel. Akik hasznot húztak Nagy Babilonból, nagyon keseregnek, ellenben akik az égben vannak, örvendeznek (Je 15–18.).
Logikus, hogy Nagy Babilon, ’a szajháknak anyja’, mindent megpróbál, hogy rávegye Krisztus ’menyasszonyát’, hogy legyen hűtlen a leendő férjéhez (2Ko 11:2, 3; Ef 5:25–27), vagyis azt akarja, hogy belőle is szajha legyen. Mivel Nagy Babilonnak nem sikerül megrontania a menyasszonyt, az égben még nagyobb az öröm. A nagy szajha ekkor letűnik a színről. A menyasszony győzedelmeskedik, és már felkészült arra, hogy találkozzon a jegyesével. Elérkezett a Bárány menyegzőjének az ideje! Minden meghívott örvendezik. Ekkor új korszak kezdődik Jehova uralmában: a nagy szajha nincs többé, vagyis eltűnt a tiszta imádat ellenlábasa (Je 19:1–10).
Most arra kerül a sor, hogy Isten többi ellenségén is végrehajtsák Jehova ítéletét. A vőlegény kivonul, hogy teljessé tegye a győzelmét, és hogy megszabadítsa a földet a politikai hatalmaktól és Isten minden más ellenségétől. Alapos pusztítást végez. Végül maga az Ördög is – miután látta, hogy megsemmisült minden, ami őt támogatta – meg lesz kötözve Krisztus uralma alatt ezer évre. Ekkor a látomás egy kis időre átugorja a millenniumi uralom idejét, és arról az ítéletről beszél, melyre az ezer év végén kerül sor: Sátánt egy rövid időre eloldozzák, majd meg lesz semmisítve azokkal együtt, akik csatlakoznak hozzá ’a szentek tábora és a szeretett város’ elleni támadásban (Je 19:11–20:10).
Most a látomás visszatér az ezeréves időszakhoz. Bemutatja, hogy Krisztusnak és a menyasszonyának, az Új Jeruzsálemnek az uralma alatt az emberek feltámadnak és megítéltetnek. János bemutatja e „város” szépségét és pompáját, és ecseteli, milyen áldásokban lesz része az emberiségnek, vagyis hogy az égi városnak köszönhetően meggyógyul és életet kap (Je 20:11–22:5).
A befejezésben Jehova Isten azt mondja, hogy hamar eljön, hogy megjutalmazzon mindenkit a cselekedete szerint. Jézus, „a hű és igaz tanú” bizonyságot tesz amellett, hogy a királyság szent titka beteljesült, és ezt mondja: „Én vagyok Dávid gyökere és sarja és a fényes hajnali csillag.” Mivel ő örökké élni fog, olyan örököse Dávidnak, és olyan tagja a Királyság-szövetségnek, akit nem vált fel senki más. Róla jövendölt a 4Mózes 24:17. Sátánnak, a vadállatnak és Nagy Babilonnak (Je 12:1–10; 17:3–14) minden erőfeszítése kudarcot vall, mivel nem tudják megakadályozni, hogy ez a Dávid házából való ’csillag’ felragyogjon, égi trónra kerüljön, és örökké uralkodjon (Je 22:6–16).
Isten tevékeny ereje (a szelleme) és „a menyasszony” meghív mindenkit, aki hallja, hogy vegye az élet vizét ingyen. Azzal a figyelmeztetéssel zárul a Jelenések könyve, hogy a prófécia szavaihoz sem hozzátenni nem lehet, sem elvenni belőlük. Ekkor Jézus azt mondja, hogy hamar eljön, János pedig így válaszol neki: „Ámen! Jöjj el, Uram Jézus” (Je 22:17–21).
A Jelenések könyve nagyon fontos Isten szolgái számára, mivel megerősíti őket, és éleslátást ad nekik. Kiemeli, hogy Isten törődik népének a gyülekezeteivel, és hogy Jézus Krisztus, mint egy Jó Pásztor, szeretettel a gondjukat viseli. Jézus pontosan tudja, milyen helyzet uralkodik a gyülekezetekben, és azt is, hogy mit kell tenni. Ez kiváltképp a könyv első három fejezetéből derül ki.
Néhányak szerint a Jelenések könyvében olyan sok jelkép van, hogy lehetetlen megérteni, illetve úgy gondolják, hogy semmi gyakorlati haszna sincs. Jehova Isten azonban azt szeretné, ha a népe értené ezt a könyvet, hiszen úgy íratta le a Bibliát, hogy megérthessük, és hogy irányt mutasson. Ugyanaz segít megérteni a Jelenések könyvét, mint ami a többi bibliai könyv megértésében is segít. Pál apostol leírta, mi a megértés kulcsa. Miután arról beszélt, hogy Isten a szelleme által feltárja a rejtett bölcsességet, ezt mondta: „Ezeket szóljuk is, de nem emberi bölcsesség által tanított szavakkal, hanem a szellem által tanítottakkal, szellemi dolgokat szellemi szavakkal kapcsolva össze” (1Ko 2:8–13). Ha kutatjuk a Szentírást (és időnként az ókori világ szokásait is), sok olyasmivel találkozhatunk, ami a Jelenések könyvének jelképei közt is előfordul. Ha összevetünk különböző bibliaverseket, az sokszor segít, hogy megértsük a Jelenések könyvének jelképeit. Ám meg kell jegyezni, hogy egy szó vagy kifejezés a szövegkörnyezettől függően mást és mást jelenthet, illetve jelképezhet.
Mivel a Biblia Isten igéje és a szent szellem által van megírva, a benne lévő összefüggéseket egy szent szellemmel nem rendelkező ember nem fogja tudni a maga helyén és a maga értelmében kezelni, mert emberi ésszel ez nem megy. Elolvasol egy szöveget, de csak a betűk és szavak jelentését érted - ha érted - de a mondanivalóját nem. Íme egy példa:
Róm 4:14 Mert ha azok az örökösök, kik a törvényből valók, hiábavalóvá lett a hit, és haszontalanná az ígéret: Róm 4:15 Mert a törvény haragot nemz: ahol pedig nincsen törvény, ott törvény ellen való cselekedet sincsen.
Magyarázat: Isten Ábrahámnak ígérte meg, hogy utódaiból kerül ki az a mag, aki a kígyó fejére tapos, továbbá uralkodási jogot kap. De neki két gyereke volt, egy a szolgálótól és egy természetfeletti módon az öreg Sárától, aki már túlhaladta nemzőképességét. A szolgálótól született gyerek a Mózes törvénye alattiakat jelenti, ez azon zsidókat példázza, akik származásilag zsidók, annak születtek. A hit és az ígéret nem ezen a vonalon működik, hanem Ábrahám hitének vonalán, aki hit által kész lett volna a Fiát feláldozni. Ezért ő lett minden hívőnek a szellemi atyja, hitben példakép. Mivel a zsidó nép nem fogadta el a Messiást megváltójának /néhány kivétellel/ , akik ezen felül - tehát a pogány származásúak is - hisznek Jézus váltságáldozatában, ezek azok, akik mint elhívott szentek lesznek Krisztussal társkirályok, vagyis örökösök, öröklik a királyságot, Krisztussal királyként fognak uralkodni a mennyből az engedelmes földön élő emberiség felett. A törvény úgy nemz haragot, hogy mindenkit, aki alatta van, elátkoz, azért is lett eltörölve. A társörökösök nincsenek alatta, de pl. 20 millió adventista, akik szerint s törvény /tízparancsolat/ még mindíg érvényben van - ezért ők a törvény átka alatt is vannak, mert a törvény tökéletes mérce - NE KÍVÁND - ember nincs aki ezt be tudja tartani. A társörökösök viszont nem a törvény követői, hanem Ábrahám hitének követői, ezért nincsenek a törvény elítélő hatálya alatt. Ez a tanítás nem emberi bölcsességen alapul, hanem annak összefüggéseit Isten szelleme által lehet megérteni, mert ezek a szellem szavai, szellemtől ihletettek. Máris világos, hogy ha nincs benned a szent szellem, nem érted meg, példa rá 20 millió advantista, akik kiszedték a törvényből a tízparancsolatot, hogy örök érvényúnek állítsák be. Azt mondják, Krisztus nem azért jött, hogy eltörölje a törvényt. Hát persze, előbb mindent be kellett teljesítenie, amit a törvény róla előre megírt, utána lett eltörölve a halála által az egész törvényrendszer. Mi Krisztus törvényrendszere alatt vagyunk. Ahol tehát ez a szellem nem működik, ott egyházi tévelygések vannak, amihez ráadásul ragaszkodnak. Hiába a sok teológiai doktor, mert a teológusok a saját filozófiájukkal spékelik meg a Biblia szavait, így ássák meg a saját sírjukat és azok sírját, akik nem Jézus tanítását követik, hanem egyházi tanokat, begyepesedett dogmákat.
Kedves kérdező!
Feltételezem, hogy nem nagyon ismered a Bibliát. A Jelenések könyve (ritkán használt másik neve János apokalipszise) a maga nagyon intenzív szimbolikus képeivel talán a legfeltűnőbb könyve a Bibliának, és lehet, hogy a legizgalmasabbnak látszik. Viszont éppen azért, mert a szimbolikája nehezen érthető a mai ember számára (sőt, még korai századok keresztényei sem nagyon értették, akiknek elsősorban íródott!), és mivel annyiféle téves tanítás és ábrándos magyarázat kering közkézen a Jelenések könyvéről, én azt javaslom, hogy addig ne foglalkozz vele, amíg a Biblia többi, egyszerűen érthető részeit nem ismered nagyon jól. És azután is csak megbízható teológusok írásaiból tájékozódj a Jelenések könyvéről.
A Jelenések könyve elsősorban az első századokban élő, a római birodalom keresztényüldözését elszenvedő keresztényeknek szólt, fő irányvonala, hogy a vigaszt nyújtson számukra, és buzdítsa őket előrevetítve, hogy Isten segítségével a kereszténység le fogja győzni a pogány Rómát.
Nagyon kis esélyt látok arra, hogy az a kor, amelyben most élünk annyira különleges lenne, hogy a mi világunkról belekerült volna bármiféle prófécia a Jelenések könyvébe, már csak azért is, mert a Jelenések 1:1 (1. fejezet 1. vers) rögtön azt írja, hogy a könyv olyan dolgokról szól, amelyeknek hamarosan meg kell történniük. Mivel a Jelenések könyve az 1. század végén íródott, a "hamarosan" szó miatt kizárhatónak látszik, hogy a XXI. századról lenne benne valami prófécia.
üdv, Stefán
Putyin világélelmezési válságot és világháborút okoz
"És előjöve egy másik, veres ló, és aki azon üle, megadaték annak, hogy a békességet elvegye a földről, és hogy az emberek egymást öljék; és adaték annak egy nagy kard" (= atomrakéták)
"És hallék a négy lelkes állat közt szózatot, a mely ezt mondja vala: A búzának mérczéje egy dénár, és az árpának három mérczéje egy dénár; de a bort és az olajt ne bántsd"
"És látám, és ímé egy sárgaszínű ló; és a ki rajta üle, annak a neve halál, és a pokol követi vala azt; és adaték azoknak hatalom a földnek negyedrészén, hogy öljenek fegyverrel és éhséggel"
(Jelenések könyve, Az apokalipszis négy lovasa)
#5
"...a szellemi szavakat hogyan kell érteni? Mi a különbség? :)"
Miként Pál apostol leírta, és ma is igaz, ’beszélniük kell, de nem emberi bölcsesség által tanított szavakkal, hanem ahogy a szellem tanítja, mivel szellemi dolgokat szellemi szavakkal kapcsolnak egybe’ 1Korinthus 2:13. Ezek a „szellemi szavak” magukban foglalják a Bibliában található fogalmakat és alapelveket. Helyesen alkalmazva ezek sok vigaszt nyújthatnak és építően hathatnak a csüggedt személyekre, mivel " a teljes Írás Istentől ihletett" 2Timótheus 3:16.
a #9-es meglátásoddal is egyet értek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!