A keresztény Bibliát a történelem során többször is módosították?
Én úgy tudom, hogy az eredeti Biblia olyan útmutatásokat és gondolatokat tartalmazott, hogy azzal bárki könnyedén eljuthatott Isten országába ha akart és követte az útmutatásokat.
Később a már korrupt vezetők úgy módosítgatták, hogy ez nagyon nehéz legyen, és a nép érezze úgy hogy szükségük van az egyházra, tehát megszilárdíthatták a hatalmukat, irányíthatják a tömegeket, stb.
#4: ha nem értesz hozzá, miért válaszolsz, négyeske? A hívő bibliakutatók egyhangúan állítják, hogy történtek változtatások. Ez független attól, te mit hiszel. Szakemberek, akik az egyházaknak dolgoznak, egyetértenek ebben. Most velük vitatkozol, nem velem. Kiterjedt irodalma van a jelenségnek, ha csak a google-ön rákeresel, érdekesebbnél érdekesebb találatokat ad.
Kérdező, lehet a történelem kategórába kellett volna tedd, akkor valódi válaszokat kapnál volna érzéseken alapulók helyett.
A mai napig több mint 5500 görög nyelvű kézirat maradt fenn az Újtestamentumból, amiből az egész Újtestamentumot rekonstruálhatjuk. De ha nem lenne egyetlen görög kézirat sem, még mindig ott van több, mint 10000 latin kézirat. Ha pedig ezek nem lennének még mindig ott van 8000 darab kopt és szír kézirat. Ha pedig ezek sem lennének, több mint 36000 idézettel rendelkezünk az egyházatyáktól. Ezek közül bármelyik önmagában is elég arra, hogy általuk rekonstruáljuk a teljes Újtestamentumot.
Bart Ehrman szerint: "...több százezer eltérés van, de azt is mondtam, hogy a legtöbb teljesen lényegtelen és jelentéktelen, a legtöbbjük hibásan írt szó. (...) Beleolvasnak valamit abba, amit mondok, amit nem mondok, és ez nagyon elkeserítő."
A mostani Bibliákban egyébként fel is tüntetve a lábjegyzetekben és kommentárokban, hogy adott versek nem szerepelnek más kéziratokban, pl. a parázna nő története, vagy Márk 16:9-20.
De ne úgy képzeld el kérdező, hogy az eredeti iratokban esetleg nem szerepeltek olyan alapvető keresztény doktrinák, hogy Jézus megjósolta, hogy meg fog halni és fel fog támadni, vagy hogy ő a Messiás és Isten fia. Ezt csak azért említettem meg, mert az előttem válaszolók közt volt olyan, akik úgy állította be, mintha csakis hívőktől kaphatnál elfogult, érzéseken alapuló válaszokat, pedig ez valójában nem így van.
Összefoglalva igen, vannak eltérések, voltak módosítások, nem is kevés, de az eredeti üzenet nem veszett el, ez nem függ attól, hogy elhiszed-e magát az üzenet vagy sem.
"'szom az a Bart Ehrman?"
Bart Ehrman egy agnosztikus ateista amerikai újszövetség tudós, a Chapel Hill-i Észak-Karolinai Egyetem vallástudományi professzora.
"Másrészt ha ezer változtatás van a szövegben akkor hogy van az, hogy istentől ihletett meg stb?"
Az isteni ihletettség nem egy gépies tollbamondási folyamatot jelent, hanem azt, hogy az adott szerző korának és képességének javát öntötte szavakba, és testálta az utókorra. A Biblia referenciapont, amelyhez viszonyulni kell, nem azzal a szándékkal, hogy bizonyítsuk vagy cáfoljuk a leírtak valódiságát, hanem azért, hogy megtaláljuk azt a mondanivalót, amely a szavak mögött meghúzódik.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!