Mi a véleményetek a gnoszticizmusròl? Nektek melyik vallàsnézet a szimpatikusabb,ez vagy a keresztényi?
Nekem sose volt teljesen világos a gnoszticizmus, olyan érzésem van, mintha még a gnosztikusok se tudnák pontosan, hogy mit hisznek, vagy megkérdeznél kettőt, mind a kettő mást mondana.
Egyébként a kereszténység szimpatikusabb, s nem csak azért, mert én is az vagyok, hanem mert egyértelmű, világos üzenetet hordoz, egy mindenki számára befogadható örömhírt.
A gnoszticizmus hatása pl. a doketizmus, amely tagadta a megtestesülést.
Nagyon lényeges elem a kereszténységben a megtestesülés, hogy az Úr konkrétan megjelent, konkrét térben is időben. És az apostolok ennek voltak tanúi.
Amúgy a gnosztikus áramlatok elleni ortodox védekezés indította el az ókeresztény egyházat az egyre jellemzőbb hierarchizálódás és ritualizálódás irányába. Tehát annyira nem tartom pozitív jelenségnek a gnoszticizmust.
Nem tetszik ahogy megfogalmaztad a kérdést. Nincs olyan, hogy “a gnoszticizmus”, ez a gyűjtő neve különböző vallási csoportoknak, amelyek teológiája megegyezik adott pontokban, pl. a megváltás elérése nem hit által hanem a gnosis (tudás) megszerzése által, dualisztikus világkép, szektarianizmus, stb.
A klasszikus gnosztikusok ráadásul magukat keresztények tartották, sőt, szerintük ők voltak Krisztus igaz követői, nem is hívták önmagukat gnosztikusoknak, mások aggatták rájuk ezt az elnevezést.
A mandeusok viszont nem keresztény gnosztikusok, ők Keresztelő Jánost tekintik a legfőbb prófétának, Jézust pedig egy hitehagyottnak tekintik aki eltért János tanításától (de elismerik, hogy ő volt az aki megkeresztelte).
A manicheusok pedig egy teljesen szinkretista vallási csoport voltak, Máni hiába nevezte el saját magát Jézus Krisztus apostolának, vett át tanokat a buddhizmusból meg a zoroasztrianizmusból is.
Éppen ezért nehéz így válaszolni, hogy “a gnosztikusok” vagy a keresztények világképe szimpatikusabb-e, lehetnél egy kicsit konkrétabb. Minden esetre nekem nem szimpatikus az az álláspont, mi szerint a megváltás nem mindenki számára érhető el, csak az arra érdemesek számára. Ahogy az sem, hogy az Ószövetség és az Újszövetség Istenét két különböző Istennek tekintik, ezzel megsértve az egyik parancsolatát Istennek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!