Júdás levelében ez a részlet mit jelent?
Mózes 4. könyve, a nép megszámlálásáról 16:40 (17:5) emlékeztetőül Izráel fiainak, hogy senki se merjen közeledni az ÚRhoz, aki illetéktelen, mert nem Áron utódai közül való, és mégis illatáldozatot akar bemutatni. Ne járjanak úgy, mint Kórah és csoportja, akiket előre figyelmeztetett Mózes által az ÚR.
Mit jelent az hogy illetéktelen? Honnan lehet megismerni hogy valaki illetékes?
Isten, Áront és családját nevezte ki papnak, mindenki más illetéktelen volt arra hogy áldozatot mutasson be az Isten előtt - ezért haltak meg a lázadók
Csak az volt illetékes akit Isten jelölt ki
Judás pont az ilyen lázadó szellemiségtöl ov.
Szia!
Júdás a levelében figyelmezteti az első századi keresztényeket ,hogy ne váljanak lázadóvá, hanem törekedjenek egységre a gyülekezetben és legyenek résen, mert "belopóztak a gyülekezetbe bizonyos emberek...istentelenek...hűtlenek a Krisztushoz" (Júdás 4.vers) Tovább olvasva utal vissza ókori negatív példákra, köztük a Kórah-hoz csatlakozókra is, amire rákérdeztél. Más fordítás úgy fogalmaz, hogy "Kóré lázadó beszéde miatt vesztek el" , megint más fordítás szerint: "És mint Kóré, a lázadásban elvesznek" (Júdás 11.vers)
Kóré történetét a IV.Mózes 16:28-34-ben olvashatod el, így érted majd, miért utal épp rá Júdás.
Szia, 4-es vagyok: a lázadás fogalma általánosságban is az épp fennálló (jogos és igazságos, vagy épp elnyomó) hatalommal szembefordulást jelent, de nyilván itt minket a bibliai vonatkozás érdekel.
Isten lázadásnak tekintette Ádám és Éva tettét az Édenben, de a felbujtónak, az Ördögnek a tettét is. Ez megmutatja nekünk, hogyan "gondolkodik" Isten. Minden olyan tettet "lázadásnak" minősít, amellyel vagy közvetlenül ellene, vagy az Őt képviselők ellen fordul valaki. Kóré és társai esetében Mózes volt az Isten által megbízott "vezető". Istentől kapta a feladatot a nép vezetésére, így ha bárki megkérdőjelezte Mózes döntéseit, vagy azt gondolta, hogy ő ezt jobban csinálná, és ennek hangot is adott, fellázítva másokat, tulajdonképpen Istennel szegült szembe. Érdekes esetet olvashatunk , mikor Áron és Miriam (Mózes testvérei) is épp így viselkedtek és kritizálták Mózest (IV.Mózes 12:1-15). Isten kifejezte a nemtetszését és leprával sújtotta Miriamot.
Két fejezettel később, a IV.Mózes14:27-ben konkrétan a személye elleni zúgolódásnak minősítette Isten a nép negatív hozzáállását az adott helyzethez, itt ezt olvasod: "Meddig tűrjek még e gonosz gyülekezetnek, amely zúgolódik ellenem..."
Júdás levele, amire eredetileg rákérdeztél, ezekre , és más ókori példákra utalva írja a figyelmeztetést a kortársainak, és a későbbi keresztényeknek is. Az I.sz-ban már megalakult a keresztény gyülekezet, akkor még az apostolok és az általuk kinevezett "felvigyázók", és "diakonuszok" voltak megbízva a gyülekezet vezetésével és a gyülekezetek tagjaitól elvárás volt az ő támogatásuk és a velük való együttműködés.
Más apostolokig írnak erről, pl Pál a Zsidókhoz írt levélben a 13. fejezetben a n7 és a 17.versekben azt kéri a "testvérektől" hogy " engedelmeskedjetek a vezetőiteknek, mert ők tanítottak benneteket Isten szavára"(Egyszerű Fordítás) vagy "Engedelmeskedjetek elöljáróitoknak és hallgassatok rájuk, mert ők vigyáznak rátok, s nekik kell számot adniuk lelketekről Istennek..." (Békés -Dalos Ford)
A gyülekezetekben széthúzáshoz és megosztottsághoz vezet, ha nem ezt teszik a "hívek".
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!