Szerintem Isten elrendeli az akaratának teljesülését, de a módját nem. Mégpedig azért nem, mert még Ő sem tudja, hogy az egyébként általa szabad akarattal felruházott ember végül is mit tesz. Csak egy példa erre:
Ezekiel 33:13-15
Ha azt mondom az igaznak: „Biztosan életben maradsz”, de ő igaz voltában bizakodva gonoszságot visz végbe, nos, akkor nem emlékezem többé igaz voltára, hanem meg kell halnia gonoszsága miatt, amit elkövetett. És ha azt mondom az istentelennek: „Biztos, hogy meghalsz”, de ő mégis elhagyja bűnét, és a törvény és az igazság szerint jár el, visszaadja a zálogot, visszaadja, amit erőszakkal elvett, s az életet adó parancsok útján jár, semmi igazságtalant nem tesz, biztos, hogy életben marad és nem hal meg.
Végül is Isten nem predesztinálta az igazat az életre, ha vétkezik, se az istentelent a halálra, csak ha nem tér meg.
Bocs, még valami...
Isten figyelmeztette Ádámot és Évát, hogy ne egyenek a Jó és a Rossz Tudás Fájának gyümölcséből, mert meg akarta óvni őket a bűnbeeséstől.
Arra következtethetünk ebből, hogy a bűnbeesés nem Isten predesztinációja volt, hanem az ember engedetlensége Isten parancsolatának.
A bűnbeesés után pedig, "megbánta az Úr, hogy embert teremtett a földön és bánkódott szívében". Ha a bűnbeesés Isten akaratának eleve elrendelése lett volna, nem lett volna oka rá, hogy bánkódjon az ember miatt, mert ők csak eleve elrendelésüket teljesítették volna be.
Bizonyos dolgokat nem tudsz irányítani, ezért akár azt is mondhatjuk, hogy az élet legalább részben determinisztikus. A társadalmi előmeneteledért sokat tehetsz, de csak az adott társadalom szabályainak betartásával, tehát ott is keretek közé vagy szorítva, nem dönthetsz bárhogyan.
De olyan determinizmus nem létezik, amely előre megmondja, hogy neked rajta kell ülnöd azon a repülőgépen, amelyik majd a megszokottnál kicsivel gyorsabban ér földet.
Igen, de hiszek a szabad akaratban is.
Ádám és Éva a szabad akaratot követte, amikor evett a gyümölcsből és bűnbe estek.
Eleve elrendelés: "Akiket ugyanis eleve ismert, azokat ELEVE ARRA RENDELTE, hogy Fiának képmását öltsék magukra, így lesz ő elsőszülött a sok testvér között. Akiket ELŐRE ERRE RENDELT, azokat meg is hívta, akiket meghívott, azokat megigazulttá tette, akiket pedig megigazulttá tett, azokat meg is dicsőítette." Róm 8,29-30
Szerintem mindkettő van: a szabad akarat és az eleve elrendelés is.
A kettős eleve elrendelésnek nincs értelme. Jézus a mi bűneink miatt halt meg, amiket a szabad akaratunk alapján követtünk el. Isten eleve azért teremtett volna bűnös embereket, hogy Jézus meghalhasson? Nincs értelme.
A sima eleve elrendelés lehetséges: Isten kiválaszt bizonyos embereket a jóra, akikről előre tudja, hogy a jót fogják szolgálni.
De ne a bibliából következtess, hiszen egyrészt sehol nem írja, hogy a szabadság az isten számára egyáltalán fontos lett volna a feltétel nélküli vak engedelmességgel szemben, másrészt pedig csak egy mesekönyv, nem pedig korhű történelmi dokumentáció!
A szabadság mindenek felett álló eszméje egy nagyon is modern gondolat; a felvilágosodás előtt gyakorlatilag senki nem hitte, hogy ez valami alanyi jog lenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!