Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » Aki ortodox annak is kell...

Aki ortodox annak is kell keresztelkedni, elsőáldozn, bérmálkoni?

Figyelt kérdés
2008. nov. 23. 14:04
 1/10 anonim ***** válasza:
60%

Az ortodox jelentése hithű, hitéhez ragaszkodó.


Melléknévként jelentheti: maradi, óhitű, vaskalapos, régi elvekhez/tanokhoz makacsul ragaszkodó.


Kikre gondoltál ortodoxként? A görög-katolikusokra, vagy az ortodox zsidókra? Általában őket emlegetik ortodoxként.

2008. nov. 23. 16:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
A szerbekre gondoltam
2008. nov. 23. 19:03
 3/10 anonim ***** válasza:
86%
Ugyanúgy, mint a római katolikusoknál, náluk is van keresztelés, bérmálás, szent áldozás.
2008. nov. 23. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
69%

Azért nem ilyen egyszerű a dolog, mert a görög katolikusok is katolikusok, elfogadják Rómát, és velük teljes egységben van a Katolikus egyház. Csak más a rítusuk, és a papoknál nincs cölibátus.


A görög keletiekre mondjuk parasztosan, hogy ortodox. Ők képezik azt a keleti egyházat, amelyik elszakadt a nyugatitól 1051-ben, és velük nem teljes a Katolikus egyház hitbeli egysége sem (néhány kérdésben mást tanítanak). A szerbek, az oroszok, és általában tőlünk keletre ezen a hiten vannak az emberek, rájuk mondják, hogy ortodox (illetve ők mondják magukra a katolikusokkal szemben). Viszont ők ugyanúgy egyház, mint a katolikusok. Van náluk érvényes püspök, érvényes oltári szentség, és a szentségek is érvényesen vannak kiszolgáltatva. Csak kicsit más formában, a katolikusok háromszori leöntéssel keresztelnek, az ortodoxok alámerítéssel, és a keresztséggel együtt kiszolgáltatják a bérmálást is (asszem...)

2008. nov. 25. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
73%

Az ortodox vallási szertartások nagyjából ugyanazok, mint a katolikusok. Apró különbségek vannak csupán. A felületes szemlélő észre se venné ezeket a különbségeket. Ezért is van az, hogy a két egyház elismeri érvényesnek egymás szertartásait.


Az igazi különbség egyes hittételekben van, alig 4-5 hittétel van, amiben más a vélemény, de ezek eléggé fontosak.

2010. jan. 31. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
80%

"Ők képezik azt a keleti egyházat, amelyik elszakadt a nyugatitól 1051-ben"


1054-ben. S nem helyes "elszakadást" mondani, mert ez katolikus szempont. Ortodox szempontból a katolikusok szakadtak el az Egyetemes Egyháztól. Ha semleges akarsz lenni, mondd azt, hogy "szétváltak"... :-)

2010. jan. 31. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
77%

"A görög keletiekre mondjuk parasztosan, hogy ortodox"

Fordítva! Fordítva!

2010. júl. 4. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
82%
Csatlakozva az előzőhöz: igen, én is úgy tudom, hogy éppen hogy a "görögkeleti" elnevezést tartják pejoratívnak az ortodoxok.
2010. aug. 24. 19:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
100%

Milyen fura kérdés! Hát akkor lesz ortodox ha megkeresztelik, addig pogány.

Az ortodoxoknál meg a kereszteléssel eggyütt bélmáltatnak is, tehát azutántol már áldozhatsz is,nem ugy mint a római katolikusoknál, ahol van kiskorban a keresztelés, majd az elsöáldozás, aztán a bérmálás.

És igen, igaza van az egyik válaszolónak,a katolikus és az ortodox vallás egymás szertartásait érvényesnek tekinti.

Volt egy ortodox osztálytársam, aki a római katolikus templomba járt, és ott áldozott. Kérdeztem, te hogy áldozhatsz, ha nem vagy katolikus, akkor válaszolta azt amit fenntebb leírtam. Forditva nem tudom hogy müködik, tehát ha katolikus vagy és az ortodox templomba mész, ott nem tudom hogy van, lehet ott is áldozhatsz, mert oda vissza müködik a dolog.

2013. máj. 28. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
84%
,,bérmáltatnak"
2013. máj. 28. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!