Ha az időszámításunk Jézus születésétől indul, akkor Karácsony és Újév miért nem egy napon van?
Krisztus születése után egy római császár összehívott egy "keresztény" zsinatot: itt döntötték el, hogy December 25-én ünneplik a zsinat után Jézus születésnapját.
Sok pogány ünnep volt ezen időszakban, ráadásul népszerűek voltak. A dátum választása hatalmi-politikai tényezők eredménye: minél több katolikus hívet akartak toborozni.
Megörököltük a rómaiak által használt Julián-naptárat. A keresztények csak évszázadokkal később számolták vissza (Dionysius Exiguus, VI. század), hogy az Úr hányadik évében járhattak, és még valószínűleg így is tévedtek hét évet. A dyonusiusi évszámrendszer (tehát amit ma használunk) is úgy kb a 800-as évekre terjedt el a keresztények körében.
Tehát a Julián-naptár nem Jézus konkrét születésétől indul, bár egyébként a karácsony ünnepe lehetne épp újévkor is. Valójában az eltelt két évezredben sokat változott Krisztus születésének kijelölt ünnepnapja, egyrészt volt egy Gergely-féle naptárreform, illetve január 6-a és 7-e is volt karácsony, bizonyos ortodox és ókeleti egyházakban máig az (ők az ünnepeknél nem csúsztattak a gregorián-naptárnak megfelelően, mert a naptárreform már az egyházszakadás után volt).
Az új év sem lehet január 1. Isten népének időszámitása szerint.
A The World Book Encyclopedia: Egy ideig a rómaiaknál is márciusban kezdődött az új év. Julius Caesar római uralkodó i. e. 46. január 1-jén iktatta be az újév napját. A rómaiak Janusnak, a kapuk, bejáratok és kezdetek istenének szentelték ezt a napot.
Az újév dátuma és az újévvel kapcsolatos szokások országról országra eltérőek.
Babilonban már az i. e. harmadik évezredben is szokás volt ennek az ünnepnek a megtartása. Március derekán tartották meg, és döntő esemény volt. A babiloniak újévi ünnepsége 11 napig tartott, és egyebek között áldozatok bemutatásából, körmenetekből és termékenységi rítusokból állt.
A kinaiak, a holdújévet ünneplik, január 21. és február 20. közé eső időszakban.
Nincs Isteni rendelkezés efelől.
Mivel Jézus i.e. 2. őszén született (október 1. körül), így sem a karácsonynak, sem pedig az újévnek nincs köze Jézushoz. Ráadásul akkoriban 28 napos holdhónapokat használtak, így a mai dátumok nem kompatibilisek az akkori dátumokkal.
Jézus halála pl. Nisan hónap 14. napján volt, ami ma március második és április első felének valamelyik napjára esik, minden évben máshová. Egészen pontosan, Nisan 14 a tavaszi napéjegyenlőséget követő első holdtölte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!