Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Vallás » A zsidók miért ünneplik a...

A zsidók miért ünneplik a purimot, ha Eszter könyve nem története nem történelem?

Figyelt kérdés

A bibliatudomány Eszter könyvét - Judithoz és Dánielhez hasonlóan - novellaként értelmezi. A könyv mai formájában késői keletkezésű, ezt jelzi a héber kánonban elfoglalt helye is. Nem volt a Perzsa Birodalomban semmiféle zsidó-ellenes mészárlás, sem holokauszt kezdeményezés, ez csak legenda.


Miért ünnepelnek egx kitalált eseményt?


2019. okt. 8. 12:21
1 2
 1/15 A kérdező kommentje:

A kérdés értelmes megfogalmazásban:


A zsidók miért ünneplik a purimot, ha Eszter könyve nem történelem?


:D

2019. okt. 8. 12:22
 2/15 anonim ***** válasza:
94%
A biblia többi része sem történelem, ezzel az erövel semmit nem lehetne ünnepelni.
2019. okt. 8. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 A kérdező kommentje:
Nem egészen. Azért a 1-2 makkabeusok könyve történelmileg hiteles. A hanukának van történelmi alapja tehát.
2019. okt. 8. 14:03
 4/15 anonim ***** válasza:
95%
Valószínűleg akkor szájhagyományként terjedt sokáig az esemény, míg ezt leírta a könyv szerzője. Ettől még kialakulhatott az ünnep. Biztos vannak más olyan népi ünnepek is, aminek valami hagyomány az alapja.
2019. okt. 8. 14:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
5%

Ezt a bibliatudományt el lehet felejteni. Próbálják a materializmushoz hajlítani a Bibliát. Nem az igazságot keresik, tanítják. Nem véletlenül hívjuk inkább liberális bibliakritikának.


Tehát nem kitalált esemény, és Eszter könyve történelem

2019. okt. 8. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
19%

Író: Márdokeus

Írás helyei: Susán, Elám

Írás befejezése: kb. i. e. 475

Megírt időtartam: i. e. 493 – kb. i. e. 475

Sok tény bizonyítja a feljegyzés hitelességét és tárgyi pontosságát. Azok a zsidók, akik a könyvet egyszerűen Meghil·lahʹ-nak, azaz „tekercsnek; kézirattekercsnek” nevezték, kétségtelenül hitelesnek fogadták el. Ezsdrás is belefoglalta a héber kánonba; ha mese lett volna, minden bizonnyal elvetette volna. Ezenkívül mind a mai napig megünneplik a zsidók a Purim vagy „Sorsvetés Ünnepét” az Eszter idejében történt nagy megszabadítás emlékére. A könyv élethűen mutatja be a perzsa erkölcsöket és szokásokat, mégpedig a történelem ismert tényeivel és az archeológiai feltárásokkal összhangban. Például pontosan leírja azt a módot, ahogyan a perzsák tiszteletben részesítettek egy embert 

A régészeti ásatások feltárták, hogy az Eszter könyvében említett királyi palota leírásai a legkisebb részletekig pontosak

Meg kell még jegyeznünk, hogy ugyanilyen pontosság nyilvánul meg magában a beszámolóban is, amely gondosan megnevezi az udvari hivatalnokokat és szolgákat, sőt még Hámán tíz fiát is név szerint említi meg. Mardokeus és Eszter családfáját visszavezeti a Benjámin törzsbeli Kishez

Utal a perzsa kormány hivatalos feljegyzéseire

A könyv nyelvezete késői héber, sok perzsa és arám szóval és kifejezéssel keverve. Ez a stílus megfelel a Krónikák, az Ezsdrás és a Nehémiás könyve stílusának, és teljesen összhangban van azzal a korszakkal, amelyben írták.

Mardokeus, a beszámoló szemtanúja és egyik főszereplője írta a könyvet; a beszámoló bizalmas jellege és részletessége arra enged következtetni, hogy az író bizonyára átélte ezeket az eseményeket a szúzai palotában.

Érdekes az is, hogy találtak egy keltezetlen ékírásos szöveget: a németországi A. Ungnad szerint ez hivatkozik Mardukra (Mardokeusra), aki I. Xerxész uralkodása alatt a szúzai királyi udvar főtisztviselője volt. Kétségtelen, hogy Szúzában jegyezte fel Mardokeus az Eszter könyvének eseményeit, közvetlenül megtörténésük után, azaz i. e. 474-ben.

2019. okt. 8. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:

#5


Elhiszem, hogy neked, mint fundamentalistának nem tetszik a bibliatudomány. Olyat is hallottam már, hogy sátáninak tartják. A bibliatudomány - vagy bibliakritika - azonban az, amit a neve is sejtet: tudományos módszer a Szentírás magyarázatára. Valahol törvényszerű, hogy a tudomány cáfolja a vallásos hidedelmet. A bibliatudomány azonban nem cáfolgatni akar. Úgy is el lehet képzelni, mint egy nagy seprűt, amely leporolja a Szentírásról a szennyeződést (rá rakódott értelmezéseket), hogy úgy lássuk a Bibliát, ahogyan az eredeti szerzők és az első hallgatók.

2019. okt. 8. 15:55
 8/15 A kérdező kommentje:

#6


Te most bemásoltad ide a Jehova tanúi szektás magyarázatát.


Eszter könyve késői keletkezésű, egy ismeretlen szerző írta, és egy vallásos novella, amolyan történelmi regény. Vannak benne tévedések, és olyan adatok, amiket nem ismer a történelem.

2019. okt. 8. 15:58
 9/15 anonim ***** válasza:
3%

Ez nem szektás magyarázat. Ez hiteles forrásokban található Tény.

Amire a Zsidók tekercsként utalnak, azt Istentől ihletettnek tekintik. Már pedig Eszter könyvét is Meghil·lah-nak, azaz tekercsnek hivják.

2019. okt. 8. 16:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
83%

#9

A hiteles forrás nektek az őrtorony.Ti egyebet nem szabad olvassatok.

2019. okt. 8. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!