Londonban miért van annyi autón olyan piros virág?
Az egy pipacs. Az első világháború vége óta a veteránokra és a háború hőseire való megemlékezés jelképe. Az eredete egy versben keresendő, amelyet Dr. John McCrea kanadai katonatiszt írt a harcmezőn. Magyar fordításban:
Flanders mezején
Flanders mezején pipacsok nőnek
Keresztjei közt egy temetőnek
Ez jelöli a mi helyünket; s bár fenn az égen
Még bátran szól a pacsirta ének
Lenn, az ágyúdörgésben nem hallod őket.
Mi vagyunk a halottak, kik pár napja még
Éltünk, elestünk, ragyogott ránk a naplemente
Szerettünk, szerettek minket s most itt a vég,
Flanders mezején.
Viaskodjatok Ti az ellenséggel;
Átadjuk a fáklyát elhaló kézzel;
Vigyétek Ti azt magasra tartva.
De ha hűtlenek lesztek hozzánk, mélyén a sírnak
Mi nem tudunk aludni, bár pipacsok nyílnak
Flanders mezején.
E vers nyomán 1918 óta Kanadában és az Egyesült Királyságban a veteránok szervezetei - elsősorban a Királyi Brit Légió és a Királyi Kanadai Légió - papír pipacsok millióit készíti el, és az utcákon, pályaudvarokon, más nyilvános helyeken osztogatják. Szokás némi adományt adni cserébe, amit a veteránok és a hadirokkantak támogatására fordítanak. November 11-én, az 1918-as fegyverszünet évfordulóján százezrek vonulnak az Ismeretlen Katona síremlékéhez és más háborús emlékhelyekhez, és elhelyezik a pipacsukat rajta.
Ottawában volt szerencsém ott lenni a tavalyi, 100. évfordulós megemlékezésen. Nagyon megható volt, és a sírt elborították ezek a kis pipacsok. Sokan kivitték a háborúban meghalt rokonuk, dédapjuk fényképét, kézzel írt leveleit, azt is odatették.
Bár nálunk lenne ilyen tiszteletteljes emlékezetkultúra. De hát Magyarországon csak fikázni meg lenácizni tudják a hősöket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!