Ha egy férfi megérkezik egy társaságba, ahol főleg férfiak vannak és csak néhány nő, a férfiakkal sorban kezet fog, de a nőket hogy illik köszöntenie?
Ez mind így van, de nem ez volt a kérdés.
Az említett speciális esetben, ha nem elég közeli az ismeretség a puszihoz, akkor a nő szemébe kell nézni, rámosolyogni, és úgy köszönni.
Ha láthatólag utal a viselkedése a fizikai kontaktusra, pl. rád nézve feláll vagy odalép, akkor oda kell hozzá menni kezet fogni, vagy esetleg mégis puszi, ha azt látod.
Ha a társaság elég hivatalos, és a nők is a társaság szerves tagjai, nem csak "úgy ott vannak", mint pl. a kolléga felesége, akkor mehet a kézfogás. (Oké, hogy néhány fős találkozásnál a nőnek illik kezet nyújtani, de másrészt meg az újonnan érkező nem hagyhatja ki a nőt a sorból, mert a semmibe vétele is illetlenség.)
Szerintem nem kell kezet fogni a férfiakkal, elég köszönni nekik.
Elég hülyén veszi ki magát, hogy az érkező mindegyik férfival sorban kezet fog, a nőknek meg csak egy kollektív sziasztok vagy jó napot jár. Olyan, mintha a nőket nem méltatná annyira, hogy egyenként üdvözölje őket.
Másik megoldás: mindenkivel kezet fogni, nőkkel is. De az meg hosszadalmas, szóval inkább senkivel.
A kérdés is egy kicsit egyoldalú, általában nem így zajlik egy "megérkezés". Valaki ajtót nyit, valaki befelé invitálja az érkezőt - ez pedig a házigazda. A házigazda szokta körbevezetni és bemutatni az érkezőt. Ha sokan vannak, akkor csak egyszerűen és fennhangon tart egy "közös bemutatást", kb így: Pillanat figyelmet kérek: ez itt Molnár János, kedves kollégám, fogadjátok szeretettel. Ekkor sokan odaköszönnek, a közelebb állók kezet nyújtanak vagy vállon veregetnek, miközben megmondják a saját nevüket. Vagyis kialakul a helyzet.
Ha nem így történne, akkor közelíts 3-4 tagból álló csoporthoz, közben keress szemkontaktust és ahhoz intézd szavaidat: Jó estét kívánok, Molnár János vagyok. Kezet ne nyújts senkinek, azzal fogsz kezet aki nyújtja neked a magáét. Pár perc "semleges" beszélgetés után (szép időnk van) átmész egy másik csoporthoz. Bizonyára lesz több ismerős is.
"A kézfogás alapvető szabályai: mindig az idősebb nyújt kezet a fiatalabbnak, a nő a férfinak, a vezető a beosztottnak, az oktató a tanulónak, a magasabb beosztású az alacsonyabb beosztásúnak. "
Ezek szerintem mind rendben is vannak, KIVÉVE a nemi kitétel. A 21. században elivleg a nők, és férfiak egyenrangúak, úgyhogy szerintem minden ilyen női előjog illemszabályt meg kéne haladni, én a magam részéről ilyen esetben a nőnek is kezet nyújtok, mert a 21. században én a nemi egyenjogúság híve vagyok. Tudom, hogy az illemtankönyv nem ezt írja, és van, aki nem így gondolja, szerintem viszont ez a 21. század.
Jó kérdés! Én harmincas nő vagyok, és tényleg hülye helyzet, amikor a férfiak kezet fognak egymással, én meg csak lesek. A puszilkodás szerintem nem alternatíva, de ez egyénfüggő, én azért nem várok puszit, mert kifejezetten utálok puszilkodni, nem szeretem az ilyen érintéseket.
Nekem közösségfüggő, hogy mikor helyénvaló a kézfogás. Például vallásos körökben (gyakorló katolikus vagyok) úgy látom, hogy nőkkel is mintha újabban szokás lenne kezet fogni, ezért olyankor már én is inkább nyújtom a kezem. Szerintem ez így jó. De ez sztem csak bizonyos körökben van így.
Maradva az általános helyzetnél: hát, sok okosat nem tudok mondani. Talán tényleg az a legjobb, ha a nőnek a szemébe nézve, nagyon kedvesen köszönsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!