Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Ki nyujt kezet kinek elobb?

David2014 kérdése:

Ki nyujt kezet kinek elobb?

Figyelt kérdés

peldaul en ferfi vagyok es elmegyek egy uzleti megbeszelesre egy idosebb ferfihoz ( egy idegen egyenlore ) , kinyitja a kaput beenged es bemutatkozok. ki nyujt kezet kinek elobb ? en fiatalbb o idosebb, es hogyan az elkoszonesnel is?

koszi elore is



2017. febr. 28. 21:24
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
Az idősebb nyújt kezet mindig.
2017. febr. 28. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
de ha en mutatkozok be elobb mivel en megyek be a kapun akkor nem en kene kezet nyujtsak?
2017. febr. 28. 22:04
 3/14 anonim ***** válasza:
Idősebb a fiatalabbnak, nő a férfinak, esetleg magasabb rangú az alacsonyabb rangúnak. Ez alól nincs kivétel.
2017. febr. 28. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

ertem, szoval teljesen mindegy hogy hozza mesz vagy az uton talalkozol vele, vagy eppen a lakasarol josz el, ugyis ebben a sorrendbe ervenyesek ezek a szabalyok.

nos hat koszonom a valaszokat ha meg van hozzafuzni valo esetleg valami kivetel , johet nyugodtan.

2017. febr. 28. 23:05
 5/14 anonim ***** válasza:

Mindenesetre jól félre lettél vezetve...


>> de ha en mutatkozok be elobb mivel en megyek be a kapun akkor nem en kene kezet nyujtsak?


Nem azért mutatkozol be, mert te mentél be a kapun, hanem azért, mert te állítsz be az ő birodalmába (ő van otthon).

És ne is nyújts kezet annak, aki birodalmába beállítsz - ez az ő kiváltsága (nem azért mert idősebb, hanem mert "magasabb rangú").


Az sem mindegy hogy hol találkoztok. Ha haza mész hozzá - lásd fent. Ha az utcán futsz össze vele, akkor is te mutatkozol be és ő nyújt kezet - de nem azért mert magasabb rangú, hanem mert idősebb...

2017. febr. 28. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 A kérdező kommentje:

koszi a valaszt jo ezeket a kis reszleteket tisztazni, ilyesmikre gondoltam maikor a kerdest feltettem.

sokszor megfigyeltem pl hogy egyetemista diakok odamennek professzorokhoz akik epp cigiznek szunetben vagy epp a kollegajukkal beszelnek es kezet nyujtanak nekik koszoneskor, en kisse furcsaltam ezt de egy bolond szazt csinal elv alapjan en is ezt tettem bar ereztem hogy ez nagyon gaz, szoval jo tisztaban lenni ezekkel.


a masik reszlet erdekelne, hogy pl talalkozok egy ismeretlen novel akinek szinten bemutatkozok, akkor is o nyujt kezet elobb ? ha idosebb mint en akkor igen es ha fiatalabb akkor meg en vagy hogy is van ez...?

2017. márc. 1. 17:08
 7/14 anonim ***** válasza:
Mindig a nő nyújt kezet először... Ha idősebb, ha fiatalabb... Kivéve ha te 90 éves reszketeg vagy és jön hozzád a takarítónőd 18 éves unokája... De tényleg... nőnek nem szabad kezet nyújtani.
2017. márc. 1. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

ujbol koszi a valaszokat.


idokozben egy ujabb dolog merult fel : olyankor ha pl egy munkahelyen egy idosebb ferfinak pl 60 ev folott szuletesnapja van, akkor hogy illik felkoszonteni? kezfogas nelkul vagy kezfogassal, feltve ha o sem szandekoz kezet nyujtani?

2017. márc. 3. 17:53
 9/14 anonim ***** válasza:

Ha a munkahely szervez valamilyen ünnepséget és asztal van terítve, akkor a munkatársak nevében valaki mond egy pár kedves szót és átadja az ajándékot. Az ünnepelt minimum megköszöni és vagy kezet nyújt, vagy sem. Legtöbbször kezet is nyújt és meg is öleli/puszilja a felköszöntő munkatársat. A felköszöntő munkatárs soha ne nyújtson kezet egy idősebbnek, az az idősebb privilégiuma.

Én így jegyeztem meg: az erdélyi Zilah városában turistáskodtam és megdöbbentett az ott látott Fadrusz János Wesselényi-szobra, mely Wesselényi Miklós bárót és egy felszabadított jobbágyot ábrázol. Évtizedek után is állandóan eszembe jut (nézd meg interneten).

Ez a két ember közötti kapcsolat lebeg a szemem előtt, már ami a viselkedést illeti. Ma már nincs ugyan báró, sem jobbágy - de a főnök-beosztott, parancsnok-alárendelt, tanár-diák, idős fiatal kapcsolatok ugyanilyen szintem mozognak.

Vagyis: a jobbágy köszön előre, a báró kegyesen kezet nyújt (ha akar). A jobbágy (beosztott, diák, alárendelt) bemutatkozik (ha engedik) - a báró (tanár, főnök, parancsnok) fogadja a bemutatkozást és kezet nyújt (ha akar).

Mivel egyes szereplők nők, mások idősek, a következő fontossági rangsor alakult ki:

1. rang (beosztás) 2. kor (idős-fiatal) 3. nem (férfi-nő). A kisebb számú mindig felülírja a magasabb számút.

Pl. ha találkozik egy idősebb (2.) szaki az igazgatójával (1.), akkor hiába idősebb, ő köszön előre (ő mutatkozik be) az illem szabályai szerint. Viszont az igazgató "ereszkedik le" és nyújt kezet.

Fűszerezi a helyzetet az, hogy hol találkoznak

2017. márc. 3. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

Rossz gombot nyomtam...

Tehát fűszerezi a helyzetet az, hogy hol, milyen körülmények között találkoznak. Ugyanis köszönésre vonatkozóan van egy fő-fő szabály: mindig az köszön előre aki belép egy helyiségbe vagy aki távozik onnan. Ha tehát az igazgató megy be az üzemi ebédlőbe, ő köszön előre, függetlenül attól, hogy ki va ott. Ha a tanító néni lép be az osztályba, ő köszön előre, a gyermekek válaszolnak.

Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy sokszor átfedések vannak: igaz, hogy alárendelt valaki, de annyira idős, hogy a főnöke köszön neki előre - vagy ha valaki pár évvel idősebb ugyan (ezt vagy tudják, vagy nem), de a beszélgető partnere nő.

A megoldást mindig a kedvesség és a jóindulatú hozzáállás jelenti.

2017. márc. 3. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!