Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogyan mondanátok udvariasabban?

Aniiko1000 kérdése:

Hogyan mondanátok udvariasabban?

Figyelt kérdés

Lenne szíves odaadni a személyi igazolványát?

Lenne szíves ideadni a személyi igazolványát?



#igekötő #nyelvhelyeség
2017. febr. 27. 11:31
 1/6 anonim ***** válasza:

Kérem, legyen szíves odaadni a ...

Kérem, legyen szíves ideadni a ...

2017. febr. 27. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%
Kèrem, sziveskedjen ideadni .....
2017. febr. 27. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
Szerintem ne idegeskedj ha bolti melóról van szó. Nálam általában egy 'kérnék egy személyit'-tel vagy egy 'személyit láthatok?'-kal elíntézik. De jó hogy próbálsz udvariasabb lenni :)
2017. febr. 27. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek, de engem kimondottan az érdekel, hogy ezek közül melyik az udvariasabb, ebben nem tudtok segíteni?
2017. febr. 28. 19:50
 5/6 anonim ***** válasza:

Itt nem az udvariasság a különbség, hanem a logikája. Ha te kéred, akkor "ideadni", vagyis ide nekem. Ha odaadni, akkor valaki másnak. Persze a szituból valószínűleg rá fognak jönni, hogy mit akarsz. De ha neked kell, és"odaadnival" kéred, lehet hogy valakinek nem esik le, és rákérdez, hogy "kinek?" "hova,". Ezért szerencsésebb a másikat használni.


A lenne szíves elvileg abszolút udvarias forma, de én már többször hallottam gúnyos/ sürgető hangsúllyal, kb. mint a "méltóztatna?" Mintha már többször kérted volna, vagy tudnia kéne magától, hogy oda kell adnia. Ezért én nem használom. De ha kedvesen mondod, akkor nincs vele semmi gond.

2017. márc. 5. 01:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Listva válasza:
Sose gondoltam rá, hogy különbség lehet a kettő közt udvariasság tekintetében, de most belegondolva mintha talán az "ideadni" egy kicsit "rámenősebb" lenne, és emiatt kevésbé udvarias, míg az "odaadni" talán távolságtartóbb (és ilyen értelemben udvariasabb). Mint ahogy, ha a büfében megkérdezik, hogy "Itt lesz elfogyasztva?", azt én udvariasabbnak (mert kevésbé rámenősnek) érzem, mint ha azt mondanák, hogy "Itt fogja (Ön) elfogyasztani?" De szóljatok, ha hülyeség vagy csak belemagyarázás, amit írok! Van, aki pont a személytelenséget érzi udvariatlannak (de ez nem az én esetem).
2017. márc. 7. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!