Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Egy hozzátartozó halála után...

Egy hozzátartozó halála után meddig szokás feketében járni?

Figyelt kérdés
2010. máj. 2. 22:10
 1/6 anonim ***** válasza:
úgytudom egy évig. most egy hónapja halt meg a nagymamám, anyám aztmondta egy évig feketében fog járni és ugy tudja hogy ugy is szokás. én ezt nem tartom meg. még fiatal vagyok az ilyenhez, nemtudom mit szólna ehhez most a mamám :S
2010. máj. 2. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Régebben szokás volt megtartani a "gyászévet", de ez manapság már nem "divat". Amikor nagybátyám meghalt, édesanyámtól két hét után azt kérdezték, hogy "Jaj istenem! Megint elhunyt valakid?".
2010. máj. 2. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Nem olyan közeli hozzátartozó, a nagynéném édesanyja, aki nem is volt a vérrokonom, csak ugye a családhoz tartozott... Egy darabig mindenképp feketében fogok járni, főleg hogy nem tudok elmenni a temetésre sem, mert érettségizek akkor. Csak azért túlzásba sem akarok esni.
2010. máj. 2. 22:22
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Minden hozzátartozó "felé" meg volt régen határozva, hogy mennyit kell gyászolni. Szülőt, házastársat egy évig, kicsit távolabbi rokont - pl nagyszülőt - fél évig, és így tovább. A gyászban is voltak fokozatok, azaz nem kellett egy teljes évig feketében járni, egy idő után jött a félgyász, ami sötét színű ruhákat jelentett.


Addig jársz feketében, ameddig te akarsz. Nem ettől függ a gyász mélysége. Én a nagypapám halála után két hétig jártam tiszta feketében. Nem volt sok fekete ruhám, és pénzünk se volt, hogy vegyünk. Onnantól fél évig fekete szalagot hordtam magamon látható helyen, pl a kabátomon.

2010. máj. 2. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Én nagyon szerettem a nagymamámat, de a halála után csak kb. egy hónapig jártam feketében. Én úgy érzem, hogy bármennyire is szokás, nem ezzel mutatom meg, hogy mennyire szerettem, mennyire hiányzik. Másrészt pedig igen, hiányzik, de ehhez kinek mi köze, miért mutogassam? Én felesleges külsőségnek tartom. Azt, hogy mennyire mélyen gyászolom, hitem és meggyőződésem szerint ő úgyis tudja, másra meg nem tartozik. Ez az én véleményem.

Amúgy közeli hozzátartozó halála esetén egy évig szokás feketében járni, a Te esetedben ennek nincs jelentősége, nem volt olyan közeli hozzátartozód az elhunyt.

2010. máj. 3. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Nálunk az a szokás, hogy a halott legközelebbi hozzátartozói (felesége/férje/szülei/gyermekei) 1 évig, ha kicsit távolabbi, akkor pedig:

- ha a nagymamád (fél évig)

- távolabbi (amíg el nem temetik)

2010. jún. 3. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!