Szerintetek milyen ha valaki másnak is főz és ugyanazzal a kanállal kóstolja meg az ételt amivel kavargatja?
Lehet hogy bennem van a hiba, de én sohasem találtam gusztustalannak, ha anyám vagy nagymamám főzés közben kóstolgatta a keverőkanállal a kaját. Haveri társaságban sem találtam semmi kivetnivalót benne. De még akkor sem, amikor főzőversenyt rendeztek a városban, és mindenki a keverőkanállal kóstolta a gulyást, a halászlevet, a paprikáskrumplit, a lecsót.
Igazából alapja sincs a dolognak, a szájban lévő baktériumok a 100 fokon rotyogó lében úgy elpusztulnak mint a sicc. Szóval ez valójában pusztán amolyan pszichológiai dolog csak, semmi több.
#5: Hát jó :) Részlet a chicha receptjéből:
"A chichát sokfelé még szertartásszerűen készítik, a főzetért a falu legidősebb asszonya felel. Ő szervezi meg az alapanyag behordását is, hiszen egy liter sörhöz 18 kiló sárga, Jora fajtájú kukoricára van szükség. A kézzel morzsolt kukoricaszemeket hegyes pálmafagyökérrel összetörik, majd az asszonyok körülülnek egy jókora cserépedényt vagy alumíniumfazekat, és a megtört kukoricát jól megcsócsálva beleköpködik, így a nyál enzimjei a keményítő egy részét cukorrá alakítják."
És ez csak egy a sok közül. Sokféle italt készítenek hasonló módon, más más tájegységeken, területeken. És nem tegnap kezdték, talán ősidők óta így csinálják, mégse haltak ki tőle. Ezért írtam, hogy konkrétan csak szokás kérdése, hogy ezt undinak találod-e vagy sem.
De nem is kell ilyen messzire utazni hasonló történetekért. Apám mesélte, gyermekkorából még emlékszik arra, hogy az ő nagyapjának már kihullott az összes foga, már nem tudta megrágni a kaját, így a nagyanyja rágta meg neki az olyan ételeket, amelyeket szeretett, de már nem bírt el vele.
Anyám pedig emlékszik rá, hogy a húga mikor pici volt még (4 év van köztük), az anyja gyakran csinálta azt, hogy ilyen-olyan szilárd kaját megrágott, majd egy rongyzsebkendőbe csomagolta, és odaadta a kicsinek, hogy legyen mit szopogatnia. Valószínűleg anyám is kapott rendszeresen ilyen kajacsomagot mikor pici volt, de arra már nem emlékszik.
A mai ember, főleg a fiatalok sokkal finnyásabbak, mint ami egyébként egészségügyi szempontból indokolt lenne. El vagyunk kényelmesedve, és ez gyanítom, ennek a hozadéka lehet.
Egyébként van ennek is értelme. Egyre több ember van, egyre sűrűbben lakott a bolygó. A rendszer megpróbálja túlbiztosítani magát, lehetőleg szeparálni az embereket egymástól, és ennek egyik módja a pszichológiai meggyőzés. Elhitetik veled hogy ez fertőzésveszélyes, meg mutatnak mellé pár ronda fotót kiütésekről meg kelésekről, és máris távolságot fogsz tartani mindenkivel szemben, akivel csak találkozol. Érthető is valamilyen szinten, mert ha valami járvány felütné a fejét, így lassabban tud tömegeket megfertőzni, nehezebben tud továbbterjedni, könnyebb lokalizálni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!