Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Hogy írják/ mondják a javak-at...

Hogy írják/ mondják a javak-at egyes számban?

Figyelt kérdés

Például:

ha teszemaszt: Megkapták a javaikat.

Akkor én megkaptam a javamat?



#szokás #szó helyesírás
2016. okt. 17. 20:35
 1/8 anonim ***** válasza:
93%
A javak szó egyes száma a jószág, viszont ebben az esetben szerintem így a helyes: Megkaptam a javamat.Legalábbis így hangzik jól :D
2016. okt. 17. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

A javak ebben az értelemben csak többes számban használatos, tehát a helyes megfogalmazás: megkaptam a javaimat.


Egyébként pedig ez eredetileg a jó-nak a többesszáma Hasonlítsd össze: hó-havak, tó-tavak, stb, jó-javak. Viszont a jó-javak esetében az egyes szám és a többes szám más többletjelentéseket vett fel, ezért kialakult a jónak a másik többesszámú alakja is, a jók, de ez is használatos időnként javak értelemben: elláttak minden jókkal.

2016. okt. 17. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Nem szoktuk egyes számban használni. Persze ilyet mondhatsz, hogy a javadat akarom, de ilyet nem, hogy megkaptam a javamat.

Ez feloldani kétféleképpen lehet:

Vagy azt mondod, hogy megkaptam a javaimat. De ugye a többes szám itt megvan.

Vagy azt mondod, hogy megkaptam a jussomat. Ez szinonim kifejezés ugyan, de működik.

A közgazdaságtan valóban a jószág kifejezést használja, de köznapi beszédben ezt én még nem hallottam.

2016. okt. 20. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
De mi a szótő: JAV???
2016. okt. 20. 17:26
 5/8 anonim ***** válasza:

A szótő a JÓ, ahogy már írták is.

Több ilyen szavunk van, lásd szó-szavak, hó-havak, tó-tavak stb.

Találtam azonban olyan szólásokat is, ahol a "java" alakot használjuk:

A java még hátravan!

Színe-java stb.

2016. okt. 21. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Találtam azonban olyan szólásokat is, ahol a "java" alakot használjuk:

A java még hátravan!

Színe-java stb."

Itt azért a "java" alakot használjunk, mert ez birtokos eset. Jó birtokos esete a java, lásd: tó - tava, ló - lova.

De onnan is látszik, hogy birtokos eset, ha más szavakat helyettesítesz a helyére, azok is birtokos esetbe kerülnek:

A nagyrésze még hátra van. - nagyrésze: birtokos eset


Vagy a színe-java. Itt a színe is birtokos esetben van, ahogy a java is.

2016. okt. 21. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Ebben igazad van, de én csak azt akartam bemutatni, hogy nem ez az egyetlen ilyen szavunk, bár csak ritkán használjuk.

Ha így érthetőbb: Jó-java, tó-tava, szó-szava stb.

Ezeknél is birtokoseset áll fenn, ahogy Te mondod, mégis megváltozik az alak.

2016. okt. 22. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Te a jussodat kaptad meg, asszem.
2016. dec. 6. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!