Miért kérik hivatalos iratokon a nyomtatott nagybetűs, , olvasható aláírás"-t? Van ennek valami jogi jelentősége?
És mert sokaknak az aláírása igazából szignó, vagyis csak egy speciális rajzolat, amiből később nem is lehetséges kisilabizálni az eredeti nevét, ha máshol nincs feltüntetve. Pl. ilyenek:
Az aláírás lényege ugyanis nem az, hogy olvasható legyen, hanem az, hogy egyedi, utánozhatatlan legyen, vagy legalábbis minél nehezebben. Egy mai grafológus egy 4800 dpi-s scannerrel meg egy hozzávaló szoftverrel bármikor megmondja, hogy az adott aláírás eredeti-e, vagy pedig hamisítvány, valaki csak utánozni próbálta. A saját szignódat bármikor tudod utánozni, még ha nem is teljesen pontosan, de az írásjegyeid beazonosíthatóak rajta. Minél hosszabb és minél bonyolultabb a vonalvezetés, annál biztosabban lehet megállapítani, hogy hamis-e vagy sem. Sokan épp ezért egy teljesen speciális szignót találnak ki maguknak és gyakorolják be, aminek olykor semmi köze sincs a valódi nevükhöz.
Postán, értesített küldemény átvételekor a kézbesítési szabályzat írja elő. Célja, h későbbi jogvita esetén azonosítani lehessen, h a küldeményt konkrétan ki vette át és mikor.
Ugyanis egy tértivevényes levél gyakran hatósági ügyben érkezik, és az átvétel dátuma több dolgot meghatároz, ebből lehet kiszámolni pl. a fellebbezés benyújtásának határidejét, a jogerőre emelkedést, fizetési kötelezettség keletkezésének napját stb.
Ha nem a jogosult (vagy kötelezett) vette át, ennek is következményei lehetnek.
Ez valóban érdekes magyar "találmány"..de a postán másnak
oda sem adják a küldeményt ha nincs meghatalmazása !
És mi van ha nem is a saját aláírását és nyomtatottan sem a
nevét írja oda???
A közös háztartásban élőnek odaadják. Az azonos lakcímet igazolni kell.
Van olyan helyzet, amikor azonos nevű, azonos lakcímen élő személyek valamelyikének jön küldemény. A kézbesítő sem vizsgálja ezt, egy darab Kovács János, meg egy másik. Nem kötelező az id. v. ifj. megkülönböztetést feltüntetni a levélen.
Pl. apa és fia, vagy anyós és meny között a névazonosság esetén utólag az aláírásmintával lehet különbséget tenni.
Eset: anyós átveszi a küldeményt a postán, de nem adja át a menyének, kidobja.
Menyet megbüntetik azért, mert a levélben foglaltakat nem teljesítette, holott sose látta a levelet.
A hivatalból a tértivényt kikérve, az aláírásmintával be lehet bizonyítani, h nem a tényleges címzett vette át a levelet!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!