Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért kell mindenért borravaló...

Miért kell mindenért borravalót fizetni?

Figyelt kérdés
Kell a futárnak, az étteremben, a kocsmában, taxisnak, stb..
2013. jún. 12. 13:45
 1/9 anonim ***** válasza:
Kelleni nem kell, csak vannak olyan szakmák, ahol egyfajta hagyományként él a szokás, és ha nem kapnak, rossz néven veszik és a szolgáltatás minősége sem garantált olyankor. Ezt elkerülendő érezzük, hogy adni kell. Meg azt elkerülendő, hogy pl. a pizzafutár belecsurjon egyet a dobozba. :)
2013. jún. 12. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Nem kell adni, de vannak szakmák, amelyekben egyszerűen szokás. Nem csak te adsz magánszemélyként. Ad a vendéglős a hozzá járó szállítónak, a boltos, a neki szállító futárnak és sorolhatnám tovább. Ezzel együtt magadnak kell eldönteni, hogy adsz-e vagy sem. Én csak olyan helyen adok, ahol visszajáró vagyok, mert különben megnézhetem, hogy legközelebb milyen kiszolgálásban lesz részem. Ahol olyan ritkán fordulok elő, hogy legközelebb nem ismernek meg, ott nem adok.
2013. jún. 12. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Nem kell, tehát nem kötelező adni sehol sem. Szokás vagy nem szokás.

Ez ugyanúgy adócsalás, mintha nem kapnál számlát.

2013. jún. 12. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
Szokás? tehát az szokás lenne ha nem adsz akkor következőleg megszívatnak? ez már inkább kötelezettség , hogy ne rettegj, hogy mit fognak neked csinálni azért, amiért alapból fizettél, csak még kell pluszba is, hogy a hab a tortán ne olyan legyen
2013. jún. 12. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Ez csak egy szokás, nem kell.

Persze, rendelsz egy pizzát, nem adsz borravalót, és majd 1 hét/ 1 hónap múlva emlékezni fog a futár, hogy ki adott és ki nem, és aki nem annak beleköp a pizzájába?

Ugyanmár! :D

2013. jún. 12. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Hát én egyszer megértem, hogy a pizzafutár nekem adott borravalót azért, hogy kiszámíthatta nekem a kaját :)

Én kocsmában nem tudtam, hogy kell borravaló és a taxisok meg elve jóval magasabb bért kérnek a ténylegesnél, szóval ők már belekalkulálták a maguk "borravalóját"

2013. jún. 12. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 klopusz ***** válasza:

Étteremben csak akkor adok, ha kiemelkedő szolgáltatást kaptam, kocsmába nem járok, taxiban sem ültem vagy tizenöt éve. Az biztos, hogy az újságkihordónak adok, amikor az előfizetést beszedi, egyszerűen azért, mert akár többször is visszajön, ha nekem úgy jó, akkor szombat-vasárnap is, tehát a saját szabadidejéből vesz el időt erre.

Fodrásznak, kozmetikusnak nem adok például, mert mint vállalkozó, eleve úgy kalkulálja az árait, hogy az neki megérje.

2013. jún. 12. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Ha havonta rendelsz pizzát, akkor mindegy, de pl amikor 1-2 naponta rendeltem és mindig ugyanonnan, már pontosan tudták hogy ki vagyok, névről ismertem a futárokat. Olyankor az ember nem kockáztat :D
2013. jún. 12. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

A futárok erre azt szokták mondani, hogy az ő fizujuk úgy van "kiszámolva", hogy úgyis kapnak borravalót.


Mindezt én megértem, általában adok is...


Egyetlen problémám van a dologgal. Hogy ha tényleg rajtam, és ezáltal azon a 3 másodpercen múlik az ő megélhetése, amíg átadja nekem a pizzát, akkor miért van, hogy a 70-80%-uk képtelen köszönni? Volt amelyik elé lesétáltam a 9.ről betegen, mert elment előle a lift. :D


Amúgy nem szokott annyira érdekelni, hogy ki mennyire kedves egy boltban, vagy akárhol, mert nemfeltétlen abból áll a munkája, hogy velem jópofizzon.


DE HA tényleg a borravaló annyira fontos, akkor egy köszönés/mosoly/minimális udvariasság úgy gondolom elvárható lenne, nem?


(Bocs, hosszú lett :) )

2013. jún. 12. 17:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!