Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért van az, hogy néhány...

Miért van az, hogy néhány nevet fonetikusan, néhányat eredeti írás szerint anyakönyveznek?

Figyelt kérdés
Gondolok itt arra, hogy pl. a "Szintiát" is C-vel, Cintiaként láttam még csak írva, de mondjuk a latin vagy héber eredetű neveknél minden ékezet és minden sz, f betű fonetikusan szerepel.
2012. júl. 6. 12:08
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Minden nevet fonetikusan anyakönyveznek. Te azért látod néha máshogy, mert az adott ember önhatalmúlag másként írja. Te nyilván nem az igazolványokból olvastad ki a neveket, hanem egyéb, nem hivatalos környezetben találkoztál velük. Tehát Kovács Jennifer simán írhatja így a nevét hétköznapi helyzetekben, de az irataiban Dzsennifer szerepel.


A vonatkozó jogszabály elég egyértelműen rendelkezik erről:


"Minden utónevet a kiejtésének megfelelően a mai magyar helyesírás szabályai szerint kell bejegyezni. Erről az 1982. évi 17. törvényerejű rendelet 27.§ (2) bekezdése így rendelkezik: „A név anyakönyvezésénél a magyar helyesírás szabályai az irányadóak.”"

2012. júl. 6. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 ava87 ***** válasza:
100%

Azért látod így, mert azt a nevet, hogy Cintia, így is kell kiejteni, nem úgy, hogy "Szintia". Eredeti formában amúgy is Cinthia lenne. Más kérdés, hogy ezzel még sokszor a névadó szülők, vagy maga a név viselője sincs tisztában.

Ugyanez vonatkozik pl. a Junior névre, amit már számtalanszor hallottam úgy ejteni, hogy "Dzsunior", pedig úgy kéne kiejteni, ahogy le van írva. Vagy ismertem egy Genovéva nevű lányt is, aki váltig állította, hogy ezt a nevet Dzsenovévának kell ejteni, pedig hát hivatalosan nem. Ha ő Dzsenovéva lenne, nem pedig Genovéva, akkor így - dzs-vel - lenne leírva a neve.

2012. júl. 6. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Ja, így már értem. Köszönöm a válaszokat!
2012. júl. 6. 13:11

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!