Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mit gondoltok a mai húsvéti...

Mit gondoltok a mai húsvéti szokásokról? Szerintetek is elhalt ez az ünnep?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Sajnos jó rég óta az van bennem, hogy ahogy az összes többi ünnepet, úgy ezt is sikerült leamortizálni. Tönkretették az emberek. Véleményem szerint több okra is visszavezethető ez a dolog, de az tény, hogy ma nem látok csinosan, elegánsan öltözködő férfiúkat locsolni menni, s legalább annyi nőt látok az utcán, mint férfit, hisz ma "az ő feladatuk" a locsolkodók fogadása. 15 éve ez még egész máshogy volt...


Én azt gondolom, hogy mind a két nem megtette a magáét az ünnep lerombolásáért:


- A fiúk gyakorta a locsolkodásért ha tojást kapnak, húzzák a szájukat és pénzt várnak, s ezt nem mindenki tudja megtenni manapság, így az anyagiasság volt sztem az ünnep egyik kiölője.

- A lányok nagy része meg direktbe menekül a locsolkodás elől, s sokan nyavalyognak, hogy egyszerre 6-8kölni, parfüm tetszeleg rajtuk. Más lányok meg már puszta divatból se...


KINEK NEM INGE, NE VEGYE MAGÁRA, de ez a többség!!!!!!


Azt tapasztalom, hogy a húsvét odáig silányult, mint egy szimpla pihenőnap; sokáig lustálkodás, semmittevés, családi kikapcsolódás (bezzeg a sonkaevés sokaknál megy....). A húsvétnak nem erről kellene szólnia...


Hova tűntek az értékek, a hagyományok??? Miért ebben újítanak az emberek, s nem maradnak a régi elvek mellett? Ennyire elfeledik az emberek, kik is valójában és honnan jöttek?


Néha úgy gondolom, aki a hagyományok szinte mindegyikét felrúgja, saját magát tagadja meg, holott 500 éve Shakespeare is megírta:


"...mindenek előtt légy hű magadhoz..."


Egyetértesz velem? Véleményed előre is köszönöm!!!


2012. ápr. 9. 09:47
 1/4 anonim ***** válasza:

Egyet értek veled.

Annak ellenére, hogy én is pont azok közé tartozok, akikről írsz.

Gyerekkoromban hajnalban keltünk, szépen fel kellett öltözni, és már kora reggeltől jöttek a locsolkodók.

Édesanyám elkészítette a szokásos húsvéti ételeket.

Szerettem.

Jöttek a rokonok, unokatestvérek, nagypapám...

persze apukám meg ment a bátyámmal locsolkodni.


Ahogy nőttünk, úgy hagyták el a szüleim a húsvét "tartását". Elmentünk otthonról a telekre, tesóm pedig már egyedül ment locsolkodni a barátaihoz. ( persze lányok:) )

Nem is hiányzott a locsolkodás. Ez is tetszett, sőt, egyre jobban. Azóta sem "tartom" a húsvétot, nem várom a locsolkodókat.


Ahogy elnézem a környezetemet, és visszaemlékszem, inkább ahol kisebb fiúgyerek van, ott járnak el locsolkodni.


Én nem szoktam a dolgokat a rohanó világra fogni, a felgyorsult életritmusra, de ezt arra vezetném vissza. Szerintem a sok munka és kevés szabadidő teszi, hogy az emberek inkább a pihenés lehetőségét látják az utóbbi időben a húsvétban, kihasználják, hogy kapnak plusz egy napot, amit a családjukkal tudnak tölteni.


Érdekes, mert ahogy írtam, nem vagyok egy hagyományőrző, de örülnék, ha még mindig ugyan úgy megtartanák az emberek a húsvétot mint rég. És nem csak kötelességből, hanem szívből jövően.

2012. ápr. 10. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nem egészen értek veled egyet. valóban, az emberek már távolabb tartják magukat az ünnepektől, mert rengeteg pénz. DE hagyományból ünnepelni?? ezek keresztény ünnepek! sok ember nem is hívő, minek ünnepelne? Így ha teszik mi marad? Húsvétnál: csak úgy mennek locsolkodni, hogy beszedjék a sok pénzt, csokikat. Karácsony: kényszerből vesz a legtöbb ajándékot, mert karácsony van és ciki, ha a másik készül ő meg nem viszonozza.


Ennyi erővel a nemzeti ünnepeken is fel lehetnél háborodva...nem sok mindenkit érdekel már, csak az idősebbeket. az embereket az érdekli, hogy most mi van, nem az, h x éve mi volt.

2012. ápr. 13. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
Én konkrétan leszrom. A márc. 15 se izgat már :)
2012. júl. 23. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Az a baj, hogy nálunk már minden ünnep kizárólag az ajándékokról (Ki vesz drágábbat? jelszóval), a 100 féle fogásról, a pénzről szól. Nem az együtt töltött ráérős beszélgetésekről. Rohanás egyik rokontól a másikig, "mert elvárják", vagy jönnek, mert "úgy szokás". És a karácsony dettó. Nálunk sajnos ez van. A locsolásról meg annyit, hogy a locsoló fiúk már kizárólag pénzgyűjtés céljából indulnak el, és elvárják az 5-600, vagy még több Ft-ot. Kinek van erre pénze ma? Igen, mondjuk 20 évvel ezelőtt nem vágott földhöz 50 Ft, és örültek neki, mert ért is valamit. De most a 100-as 200-ast leszólják...
2013. márc. 31. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!