Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért foglalkozik emberekkel...

Miért foglalkozik emberekkel az olyan, aki előítéletek alapján kezel másokat, és ezt kifejezésre is juttatja?

Figyelt kérdés

Többször megfogalmazódott bennem ez a kérdés az életem során, mivel annak ellenére, hogy mindig eminens tanuló és pedáns, szorgalmas, munkájára sokat adó dolgozó voltam, mindig akadt egy-két olyan ember (tanár, munkatárs, orvos vagy valamilyen alkalmazott, akivel dolgom volt) aki valamilyen első benyomás alapján azonnal betett egy skatulyába, amely viszont baromira nem passzolt az egyéniségemhez. Akármit is tettem, ő ennek a skatulyának megfelelően kezelt, és láthatóan mindent elkövetett annak érdekében, hogy ezt éreztesse is velem.


Például volt olyan tanárom, aki még nem is ismert, mint diákot, soha nem feleltem nála, mégis úgy beszélt velem, mintha valami lusta, hanyag tanuló lennék. Olyan tetteket, attitűdöt "adott rám", amely még véletlenül sem jellemző a hozzáállásomra, Mivel rettentő önérzetes és büszke ember vagyok, az ilyesmi mindig rosszul esett. Hasonló sajnos a munkatársaim közt is előfordult, de ilyen főnököm is volt.


Vajon miért van az, hogy ilyen emberek is vannak? Mitől lesz valaki kedves az egyik diákjához (munkatársához), és indokolatlanul elutasító egy másikkal szemben? Számomra egy közösségben a munka az első, és annak tudatában, hogy egy inhomogén közegről van szó (minden ember más és más), mindenkinek azt az oldalát keresem, ahol a legkönnyebben és leghatékonyabban tudom motiválni, illetve el tudom érni a célomat. Soha nem ítélek el egyetlen embert sem az első valamiféle benyomás alapján, illetve nem éreztetem vele a saját benyomásaimat, hiszen lehet, hogy ő maga sem tehet bizonyos tulajdonságairól.


Kíváncsi vagyok, hogy Ti is éltetek-e át hasonlót, és hogyan magyarázzátok a jelenséget...


2011. ápr. 23. 22:34
 1/9 anonim ***** válasza:
62%

Zavaros, hogy miről is akarsz beszélni.


előítélet és előítélet között van különbség.

Az általad említett tanár-diák előítélet mondjuk 7-10 évvel ezelőtt idiótaság lett volna ez tuti. Napjainkban viszont szerintem érthető.


Az előítélet egy természetes tulajdonság. Ott van az egész élővilágban. Ez az alapja az evolúciónak. Minden létforma követ el hibákat, belenyúl az ismeretlenbe, megégeti magát, tanul belőle, legközelebb óvatosabb lesz. Sokszor más hibájából tanul.


A kérdésed, hogy miért lesz az ember egyikhez kedves, a másikhoz nem, ennek semmi köze az előítélethez, hacsak nincs valami tulajdonságod amiben különbözöl a másik embertől, ami okot ad az előítéletre.


Amiről te beszélsz az a szimpátia. Egyik ember szimpatikus, a másik nem. Ennyi. Munkahelyen pedig ezer tényező szabhat még szabályt arra, hogy a felettesed hogy bánik veled, ugyanez a suliban is. Nem kell ehhez előítéletesség.


Amúgy annak ellenére, hogy én előítéletes vagyok (ami szerinted rossz), én is tapasztaltam meg megítélést ahol a f.sz rosszabbik oldalán kezdtem. A legtöbb esetben megértettem és bizonyítottam, hogy nem igaz rám, vagy szartam rá, mert nem számít.


Suliban pl valamit intéznem kellett határidőn túl. Az ügyintéző hölgy pedig viccesen jegyezte meg, hogy nem koncertezni kellene, hanem tanulni vizsgázni, stb. A valóság az, hogy komoly családi gondjaim voltak és nem bulizás miatt csúsztam el. De nem mondtam, mert minek? Igaza is lehetett volna, hisz a többség a korosztályomban akkor ilyen volt.


Volt olyan, hogy egy emberkének elvállaltam munkát. Programozó vagyok, és sokszor megégette magát béna programozókkal. Engem is így kezelt szinte, igaz néha már elnézést kért, hogy nem akar megítélni (de megtette). Akkor is bizonyítottam, most az ember folyamatosan rajtam lóg.


Sok hasonló sztorit tudnék. Előítéletek voltak, vannak lesznek. Van aki nyírvákol miatta, és van aki veszi az akadályt, megküzd vele, és nyer.

2011. ápr. 23. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Nekem a külsőmön látszik, hogy roma származású vagyok, úgyhogy szinte naponta szembesülnöm kell azzal az iskolában, hogy "mocskos cigány" vagyok és "takarodjak haza Indiába". Olyanoktól kapom ezt meg, akik semmit nem tudnak rólam, sem a személyiségemről, sem a családomról, semmiről, csak a bőrszínemet látják. Az én esetemben még érthető valamilyen szinten, hogy így bánnak velem, bár nem én akartam, hogy cigánynak szülessek. De aki teljesen normális magyar külsővel született, mégis beskatulyázzák a külseje alapján, az már érdekes. Én is kíváncsi vagyok, mi az oka ennek.
2011. ápr. 23. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Kedves Kamumail: bár szerinted zavaros az írásom (amiért elnézést kérek) a jelek szerint mégis pontosan átment, amit közölni kívántam. Azért teszem ezt a témát szóvá, mert nem hiszem, hogy az előítélet okvetlen, szükséges velejárója az életnek. Ha informatikus vagy, akkor bizonyára ismered a szabályozási körök elméletét is: a kimeneti jelet valamilyen módon érzékeljük, és a bemenetet a kimeneti jel alapján oly módon változtatjuk, hogy a kimeneti jel egy bizonyos, kívánt értéket vegyen fel. Ha a kimeneti jelet nem megfelelően érzékeli a szenzor, vagy rosszul alakítja át, az a rendszerben zajt, azaz hibajelet jelent, és a bemenet is fals vezérlést fog kapni. A gyakorlatban az előítélet éppen egy ilyen saját hibának felel meg, ami bizony akár a rendszer teljes instabilitásához is vezethet.


Másik oldalról megközelítve: objektív (legalábbis erre törekvő) személyiségként bizonyos elvárásokat támasztok az embertársaim felé, tehát szeretném, ha velem szemben is hasonlóan, képzetektől mentesen járnának el.

2011. ápr. 23. 23:20
 4/9 A kérdező kommentje:
Kedves második! Mélyen át tudom érezni a problémádat, és nehéz lehet a mindennapok küzdelmeit ezzel a kereszttel a hátadon megvívni. Van még hová fejlődnie a társadalmunknak, és bízom benne, hogy mind a pozitív példa, mind a tanulás hosszabb távon közelebb hozza majd a különböző embereket egymáshoz, segít megismerni és tisztelni a másikat, a másságával együtt.
2011. ápr. 23. 23:27
 5/9 anonim ***** válasza:
64%

Programozó vagyok, nem elektromos áramkörökkel foglalkozok. Mindenesetre többnyire értem mit mondasz, de:


az áramköröket, programokat emberek alkotják egy bizonyos feladat végrehajtására. Az, hogy mikor hibás, azt az alkotó mondja meg, ha nem azt a feladatot végzi el ami alapján beprogramozták.


Az ember, és a legtöbb értelmesebb élőlény így van programozva.

Azaz, lát, hall, szagol, ízlel, tapint, ezek alapján emlékeket tárol. Az emlékek mellé pedig érzéseket raktároz el. Az érzés egy JÓ és ROSSZ közötti skálán mozog.


Amikor hasonló ingerrel kerül szembe amiről van emléke, akkor az alapján fogja megítélni, hogy az emlékei összessége milyen érzést alkot azon a bizonyos skálán.


Egyéni szoc probléma, hogy te ezt nem fogadod el helyesként, és az oroszlánt felszólítod, hogy egyen répát, ne húst.


És mellesleg, ha írok egy programot ami minden embert homokosnak titulál akinek 'L' betű van a nevében, akkor az a program HELYESEN fog működni, mivel erre lett programozva.


Aki nem tanul, nem emlékezik, az több hibát fog véteni az életben.

2011. ápr. 23. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Amikor hasonló ingerrel kerül szembe amiről van emléke, akkor az alapján fogja megítélni, hogy az emlékei összessége milyen érzést alkot azon a bizonyos skálán.


aham, de csak az autisták hagyatkoznak száz százalékban az emlékeik adta érzésekre, amikor egy teljesen idegen ember áll eløttük. Szép is lenne, ha mondjuk a pincér leköpne, mert egy héttel korábban megsértette øt valaki, aki hasonlított hozzám. Ez persze egy erôsen sarkított példa, ne köss bele.


A kérdés pedig teljesen jogos (és világos): valóban, akit ennyire befolyásolnak az érzései, az mi a XXXnak megy olyan munkakörbe, ahol egész nap emberekkel kell foglalkoznia?

2011. ápr. 24. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

nem belekötni akarok, csak hozzászólni a pincéres témádhoz, mert szerintem kell azért.


tehát a pincér ugyanúgy előítéletes, ugyanúgy érzéseket emlékeket raktároz el. ez nem függ attól, hogy ki autista, cáfold meg...


a pincérnél annyi a különbség, hogy "képmutató", persze most nem rossz értelemben. Őt azért fizetik, hogy jól viselkedjen és kiszolgálja az embereket.

2011. ápr. 24. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

mellesleg nem mondtam, hogy egy rossz emlék lesz mérvadó, csak akkor ha nagyon rossz érzés párosul hozzá.


Ha egyszer adsz pénzt egy hajléktalannak, utána az leköp és neked esik, akkor ha legközelebb ha találkozol másikkal aki hasonlóan néz ki, hasonló a testbeszéde, mozgása, akkor megszólal benned a riasztó. Persze le lehet küzdeni időnként, van amikor le is kell, de azért többségében az okos ember inkább hallgat rá, mert ki szeret 2x ugyanabba a szarba lépni?

2011. ápr. 24. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

"Kíváncsi vagyok, hogy Ti is éltetek-e át hasonlót, és hogyan magyarázzátok a jelenséget..."


Ez nem tudatos dolog a részükről, hanem ösztönös. Az oka pedig az, hogy féltékenyek az erényeidre. Nyilván a személyiségükben vagy a személyes élményeikben lehet az oka. Valószínű nem bírják elviselni, ha valaki jobb náluk valamiben.

2016. márc. 14. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!