Diplomaátadásnál honnan jött ez a nevetséges ruha?
A kérdésedre a válasz a következő, amit minden színvonalasabb, valódi egyetemre járó egyetemista tud:
a talár eredete középkori, azok az ifjak hordták, illetőleg a tanárok, akiknek sikerült eljutni a párizsi, bolognai, esetleg itthon a nagyszombati, pécsi egyetemekre bekerülni. Régen ugye nemesifjak és papok tanulhattak ilyen egyetemeken, illetőleg akiket nagy tehetségük folytán valamely nemesúr patronált - merthogy ilyen is volt, csak szeretik nem reklámozni.
A talár köpeny, nagyon praktikus volt akkoriban, a sapkát barrettnek hívják, és a rektor viselete volt eleinte, majd a philistereké is - a végzett egyetemistáké.
Amerika majmolja az európai hagyományokat, nem fordítva, szánalmas, hogy ott már egy érettséginél is ilyen ruházatba bújnak.
A talárt ma a jogászok hordják, országonként változó, otthon az ügyvédek zöld, az ügyészek piros díszítésű talárt hordanak, a bírói viselet fekete, németországban az anyagokban van eltérés, ügyvédek selyem, bírók bársony díszítéssel hordják, és a felsőbb bíróságokon "kalappal" svájcban az ügyvédek is hordhatnak sapkát - és hidd el, nem nevetséges ez a ruha, hanem nagyon is tekintélyt parancsoló. Arról nem is beszélve, hogy télen melegít, nyáron pedig - most a német és svájci talárokról beszélek - mivel leér majdnem a földig, sokszor nem kell aláöltözni, szellős viselet - persze azért alá szoktak, de tényleg praktikus.
Érdekelne, miért mondod rá, hogy nevetséges, hiszen igényesen néz ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!