Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Miért sértés az, ha a vendég...

Miért sértés az, ha a vendég visszautasítja amivel megkínálták?

Figyelt kérdés

Ha valakihez vendégek mennek, és a vendéget megkínálják valamivel, az pedig nemet mond, a vendéglátó milyen jogon sértődik meg?? Sosem értettem ezt a furcsa hozzáállást.

Ha hozzám jön valaki, megkínálom, ő pedig nem kér, az ő dolga. Én személy szerint sokkal inkább sértőnek érezném, ha kényszerből nyomná le a torkán azt amit nem is kíván, csak hogy meg ne sértsen, és aztán úgy menjen haza, hogy rosszul érezte magát nálam.

Tud valaki erre valami értelmes magyarázatot, azon kívül, hogy "így illik"?

Mert személy szerint azért, mert valami nemnormális kitalálta, hogy valami hogyan illik SZERINTE, attól én még nem fogok vendégként minden elém rakott vackot megenni, ha épp nem vagyok éhes, nem szeretem, vagy nem kívánom az adott ételt/italt, akár "illik" akár nem.


Van még egy hasonló. Mikor valaki közli, hogy ő éhes, üljünk be valahova. Oké, legyen, de én nem vagyok éhes, így egyedül ő fog enni. Ó, hát akkor nem, akkor ő inkább nem is eszik, mert nehogy már egyedül kelljen ennie, meg hát milyen rossz nézni, hogy én nem eszek...

MIVAN???


Valószínűleg bennem van a hiba (mások szerint), és ki is leszek osztva, már előre látom. De hogy én nem értem, mi bajuk van az embereknek, az biztos! Hogy lehet ilyen semmiségeken fennakadni??


2010. dec. 17. 09:03
 1/8 Kokas Lajos ***** válasza:

Valószínűleg nagyon régről eredeztethető hagyományról van szó. Biztos előfordult a történelemben olyan, hogy megsértődött a vendéglátó, mert gyanakvásnak, bizalmatlanságnak értékelte azt, ha a vendége nem evett az álltala kínált ételből. Bár a régi időkben sok esetben nem volt alaptalan a gyanakvás, nem egy főrangú urat mérgeztek meg ebédlő asztal mellett.

Természetesen neked nem kell ennek a hagyománynak megfelelni, Hiszen az ételt nem lehet valakire ráeröltetni. Nekem szerencsém van, én 140kg, vagyok, ha visszautasítok egy ételt, akkor senki nem gondolja hogy meg akarom sérteni, nem úgy nézek ki mint aki szégyenlősségből, vagy finnyásságból vissza szokta utasítani az ételt! :)

2010. dec. 17. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
34%
Az első esetben tényleg bunkóság, mert valószínűleg kifejezetten a vendégnek készítettek mindent,még meg se kóstolni sértés, nem azért vagy ott, hogy nehogy éhen halj máskülönben... A másodikban is kicsit hasonló, ha már beültél legalább jelképesen illene valamit fogyasztanod, az ismerősöd és a vendéglátó hely szelleme kedvéért is!
2010. dec. 17. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
64%

Én egyet értek veled,kérdező! Ez sztem is nagy hülyeség! Mármint a sértődés. Ha nem vagyok éhes,nem eszem,ennyi. Nagymamám volt ilyen,belénk tömött előételt,levest,főételt és megsértődött ha nem ettünk desszertet :DDD

Az meg hogy vendégségben ki sértődik meg és ki nem ,hát konkrétan lesz@rom ...az jobb lenne ha magamba eröltetek vmit aztán a ruhájukon landol pár perc mulva sugárban? hehe...:)

2010. dec. 17. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Enegm nem zavar, ha valakinek nem ízlik a főztöm...

Ha van benne valami, amit nem szeret és ezért egyáltalán nem eszik, az se zavar.


De bevallom az, ha semmi konkrét indoka nincs rá, és egy falatot se kóstol meg abból, amit kifejezetten neki csináltam... az rosszul tud esni.


...


Szóval szerintem az nem sértés, hogy nem eszi meg a vendég a kaját (általában én se szoktam, mert nem vagyok nagyétkü)... az a sértés, ha egyáltalán nem értékeli, hogy kifejezetten neki készültek valami finomsággal.


Az egy háziasszonynak kb olyan, mintha ajándékot adsz valakinek és ki se bontja.

2010. dec. 17. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Bennem is felmerült már egészen hasonló kérdés:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kultura-es-kozosseg__szokasok-..

2010. dec. 17. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Na, örülök, hogy azért nem csak én vagyok így ezzel ;)


Ami azt illeti, hogy mondjuk direkt mint nekem, a vendégnek készült valami: én nem kértem!

Mondjuk szerintem még soha senkinél nem voltam ebédre, vagy vacsorára így konkrétan meghívva. Szerencsére. De mindig tukmálják rám a szendvicset, ismerősöknél a "kész az ebéd, eszel velünk?" a jellemző, aztán ha ezek nem kellenek, akkor jön az üdítő, mindig van ezerféle. (érdekes nálam meg sosincs itthon csak tea :) )

Nálunk valahogy olyan rossz családi vonás, hogy senki sem szereti megenni más főztjét. Finnyásak vagyunk, no :) Azért előfordul. De mikor valaki besértődik, mert nem kérek, mert nem vagyok éhes, mert nem szeretem, mert bármi, és mellesleg nem is azért készült, mert én jövök, csak épp arra jártam... Hát ettől kész vagyok.

Azért akik ismernek egy ideje, már tudják, hogy feleslegesen nyomulnak nálam :)

2010. dec. 17. 18:26
 7/8 anonim ***** válasza:

Gondolj bele, a régebbi korokban, amikor még javában mentek a mérgezések, politikai és egyéb nem kívánatos személyeket tettek el láb alól ezzel az eszközzel, akkor hogy lehetett volna megetetni az anyagot olyan szokás híján, mint amit írtál?!:D


Talán a vendég bizalmát mutatja ez a szokás...

2010. dec. 17. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Én bizalmatlan vendég vagyok :)

Nézd meg a vacsoracsatát vagy mi a fene a címe ezeknek. Néha összefutok vele a TVben. Hát meg nem enném amit azok összekotyvasztanak, gusztustalanok tudnak lenni.

Tudom is én mit rak a kajába a kedves vendéglátó, hányszor nyalt bele a macska, vagy ejtette a földre főzés közben valamelyik hozzávalót :D

2010. dec. 17. 22:22

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!