Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mikor/Mit illik megköszönni...

Mikor/Mit illik megköszönni valamit, illetve mikor/mit nem illik megköszönni?

Figyelt kérdés

Én általában akkor szoktam Köszönömöt mondani, ha adnak valamit.

De nem teljesen tudom, hogy mikor lenne helytálló.

Például szoktam teljesen hülye helyzetekben is mondani, pl. amikor a buszról szállok le. De van amikor nem, például amikor megkínálnak valamivel és elutasítom, akkor általában "Nemmel" szoktam válaszolni, nem pedig úgy, hogy "Nem, köszi". Vagy például ha valami kedveset mondanak, akkor sem köszönöm meg mindig.

Nem tudom melyik lenne a helytálóbb és mikor kell köszönömöt mondani, illetve mikor nem. Ti milyen helyzetekben szoktatok valamit megköszönni? Például amit fent írtam, hogy megkínálnak valamivel és elutasítod, akkor azt megszoktad köszönni, vagy nem?


2022. dec. 28. 13:43
 1/3 Csabipapi válasza:

Én öreg emberként azt javasolnám, hogy a köszi szót csak nagyon kivételes estekben használd, baráttal ismerőssel esetleg, mert én haverkodónak érzem.

A "köszönöm nem," elutasításra is udvariasabb a számomra.

Akkor köszönj meg valamit, amikor azt gondolod, hogy valaki ad valamit neked. Ajándékot, udvarias gesztust, előzékenységet, megkínálást stb. Ezzel az elutasítást, visszautasítást is kulturált, udvarias módon teheted meg.

2022. dec. 31. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Én egyedül azt nem szeretem, ha kínálásnál csak egy szimpla "Köszönöm" a válasz, de az elutasító akarna lenni. Ez totálisan félreérthető szerintem, de a rokonságban többeknek szokása.
2022. dec. 31. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Köszönömöt mindig, minden helyzetben érdemes (illik) mondani, amikor valaki valami szívességet v. udvarias dolgot tett neked, vagy próbált tenni, vagy legalábbis ő azt hiheti, hogy tett.

Azért senki nem fog megsértődni, ha valamit megköszönsz. Viszont ha nem köszönsz meg valamit, amit kellene, a másik bunkónak fog tartani. És még egy ok a megköszönésre: ingyen van! És ennyi befektetéssel is jó megítélésre tehetsz szert.

Amit nem illik megköszönni, az az, amikor valaki nem azért nem segített valamiben, mert nem akart, hanem mert nem tudott, nem állt módjában. Ilyen esetben a megköszönés sértő, azt jelenti, hogy ezt nem felejtem el neked. Tehát csak akkor köszönünk meg ilyent, ha direkt meg akarunk bántani valakit a jó szándék hiánya miatt.

2023. jan. 1. 10:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!