Miért mondják manapság egy miniruhát viselő nőre, hogy 'merészen' öltözködik?
Értelmezésemben merész az, aki túlzott, mondhatni botor bátorsággal, némi vakmerőséggel kivívja maga ellen a sorsot, pl. kalandvágyból életét veszélyezteti. Vagy egy lényegtelen semmiség miatt is összerúgja a port főnökével, vagy szeret rendbontó akciókban részt venni.
Kérdésbeli hölgyet fél-egy évezrede nyilván boszorkányként kezelték volna, pellengér, kaloda, máglyahalál. A falusi idősek évtizedekkel ezelőttig, vagy vkik talán még ma is megjegyzéseket tesznek rá, de pl. a falujáró buszról a sofőr ezért fél évszázada se szállította volna le. Fanatista patriarchista új honfoglalóktól sem kell manapság tartania egy hazánkban élőnek.
Megfigyelésem szerint a 'merész' szó ekkénti használatát a bulvármédia terjeszti, a széles tömegek innen vehették át, de az ottani újságírók inkább pont városiak, ahol úgyszólván elég magas az ingerküszöb, esetleg célközönségük közt viszont sok a kevésbé művelt, saját társaságuknak mindenképp megfelelni vágyó személy. Ez a kifejezés direkt nekik üzen valamit?
Vagy egy ilyen szó eredeti beágyazottságától eltávolodva is eléldegélhet-e úgy évszázadokig, hogy bár egykoron tényleg vakmerő nőt jellemzett, de mai használóinak eszébe se jut róla senki vakmerősége, és csak egy öltözködési stílus ragadványneveként létezik? (Utóbbi kissé olyan, mint a viselkedésre és öltözködésre is használt 'bohókás' szó, sőt a 'bohóc' is, ami pl. eredetileg a bohémiai vándorcigányok szedett-vedett stílusú öltözetéből ered, akik között voltak népszerű mutatványosok is, de ma már erre igazán senki se gondol, sőt utánanézés nélkül nem is tudnak eredetéről.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!