Igazam van ha interneten tegezek mindenkit, vagy változott már az online etikett és ez taplóságnak számít manapság?
A 90-es évek vége felé kezdtem el aktívan internetezni. Már akkor érvényben volt egy mindenki által elfogadott magyar "Netikett", ami a számítógépes kommunikáció alapvető illemszabályait foglalta össze a magyar nyelven netezők számára. Ez a Netikett kimondta, hogy a magyar neten a tegezés az elfogadott kommunikációs mód. Nem is volt ezzel semmi gond, rendben működött a tegeződéses hangnem évtizedeken keresztül. A levelezőlistákon, a régi, hagyományos fórumokon mindenki mindenkit tegezett, nem számított a kor, a beosztás, a végzettség, semmi. Soha senki nem akadt ki ezen, ez volt a szokás, ez volt mindig is az online etikett.
Aztán elterjedtek az okoseszközök és a Facebook közösségi oldal és pár éve már olyan réteg is napi szinten használja az internetet, akiknek korábban semmi fogalmuk sem volt róla. És egy ideje egyre gyakrabban tapasztalom azt, hogy – főleg az idősebb korosztály, akik eddig életükben nem neteztek - megtanultak Facebookozni a telefonukon és habzó szájjal kérik ki maguknak, ha a neten több évtizede berögződött szokás szerint valaki le meri őket tegezni egy online vita vagy eszmecsere során.
Én úgy gondolom, hogy semmi joguk nincs kikérni maguknak a tegeződést az online életben ezeknek az embereknek. Ők belecsöppentek egy számukra új világba, egy olyan közösségbe, amit eddig nem ismertek, aminek megvannak az évtizedes íratlan szabályai. Milyen alapon próbálják ők, abszolut zöldfülűként a hétköznapi valós élet szabályrendszerét ráerőltetni az online társalgó többi emberre? Ha nem tetszik nekik az itteni stílus és szokás, akkor mit keresnek itt? Nem kötelező netezniük, ha nem képesek elfogadni a tegeződést. Senki nem kényszeríti erre őket. Mennyire pofátlanság már kezdőként bekerülni egy közösségbe és habzó szájjal követelni, hogy a közösségi ősrégi tagjai is az én egyéni privát elvárásaim szerint komminikáljanak velem?
Szerintetek igazan van? Vajon rendben van az értékrendem és jogosan várom el, hogy aki a magyar neten aktívan részt vesz, az vállalja be, hogy itt bizony itt a tegeződés a szokás és ne háborodjon fel ezen? Vagy pedig tévedek, eljárt már az idő a régi magyar netikett íratlan szabályai felett, az internet egy nyílt világ lett, sok új résztvevővel és ezek jogosan várják el, hogy sutba dobjuk a régi szokásainkat és a valós életben megszokott udvarissági formulák szerint kommunikáljunk most már a magyar neten is a tegeződés/magázódás tekintetében?
Vitatnám, hogy a netikett szerint a tegeződés lenne az elfogadott. De továbbmegyek, a netikett elfogadottságát is megkérdőjelezném :)
Szerintem ugyanazon elvek alkalmazhatóak on- és offline, illetve anonimitás esetében a tegeződés elfogadható.
(Megjegyzem, ha a 90-es évek óta aktívan netezel, mint én, akkor már te is az "idősebb" korosztályba tartozol :)
Nincs igazad. Egyrészt nincs MINDENKI által elfogadott netikett, másrészt ha valaki ragaszkodik a magázódáshoz, az is rendben van.
Nem tudom, mi ez a cirkusz a magázódás-tegeződés körül, semmivel sem nehezebb legyen kedves-et mondani, mint legyél kedves-et.
"Ők belecsöppentek egy számukra új világba, egy olyan közösségbe, amit eddig nem ismertek, aminek megvannak az évtizedes íratlan szabályai."
Az internet nem egy közösség, hanem egy eszköz, ami segít egyben tartani a közösségeket.
"Netikett kimondta, hogy a magyar neten a tegezés az elfogadott"
Te az (általad ismert) netikett szerint élsz, ő meg az általános magyar etikett szerint. Jogod van őt akárminek tartani és neki is joga van téged bunkónak tartani. Semmivel sincs kevésbé igaza mint neked.
"Szerintetek igazan van? Vajon rendben van az értékrendem és jogosan várom el, hogy aki a magyar neten aktívan részt vesz, az vállalja be, hogy itt bizony itt a tegeződés a szokás és ne háborodjon fel ezen?"
Nincs igazad. Számtalan okból lehet szüksége az internetre egy idős embernek is. Ez nem jelenti azt, hogy bármit be kell nyelniük a fiatalabbaktól, csak mert azok előbb kezdtek el netezni.
Egy további kérdés: Ha egy idős emberrel gyakran beszélsz offline és magázod, azt is tegeznéd a neten?
Még egy további kérdés: Gondoltál már arra, hogy aki pl. 2010-ben született az most csöppen zöldfülűként az informatikába, jóval később, mint néhány idős ember? Ők is tegezzék le pl. a tanáraikat a facebookon?
A 90-es évek fórumai leginkább anonimek voltak. Nicknév alapján nem tudtad ki a másik. A Facebookon és hasonló közösségi oldalakon meg legtöbbször látszik, hogy ki kicsoda, általában valódi név és profilkép van. Alapvetően más egy régi chat/fórum és a mai Facebook közösség.
Itt gyakorin jó, hogy letegezek mindenkit, mert se a neved, se a korod nem tudom. Holott te már 40 körül lehetsz a leírásod alapján vagy afölött. Én meg a 90-es években még nem értem fel az íróasztalt. Ha meg meglátnám a képed Facebookon, akkor már valószínű magáználak reflexből.
Sokat változott az internet, nem várhatod el, hogy a netikett mindig ugyanaz maradjon. Az más kérdés, hogy a magázás fokozatosan tűnik el. A tekintélyelv jelképévé vált, a távolságtartás jele is, az iskola követelése, és a magázott személy még öregítve is érzi magát tőle. Meg mindenféle negatív. Bezzeg a tegezés...
Meg hogy milyen réteg használja az internetet. Hát az idő nem állt meg. Akkor most kérjük meg azokat, akik 50+ok, hogy "Kéretik elhagyni a Facebook platformot a fiatalság tegeződése érdekében?" Viccnek is rossz, mert a fiatalság már az Instán sincs, és a Youtube is öregszik lassan, TikTokon vannak a fiatalok.
Kedves kérdező!
Szerintem ez szituáció függő, és alapkérdés, hogy ismered-e az illetőt, és magázódtok-e?
Illetve ha egy elismertebb, vagy "tiszteletre méltó" embernek írsz, szerintem indokolt lehet a magázódás.
Ezeken kívűl viszont én inkább tegeződnék, de persze ha mindenki más magázódik, akkor érdemes lehet alkalmazkodni.
"Netikett kimondta, hogy a magyar neten a tegezés az elfogadott kommunikációs mód."
Na, itt kezdődött a baj. Ilyesmit kimondani bűn. A társadalom még nem érett meg erre, lásd a neten kívüli betegesen tegeződősöket is, akik azt hiszik, hogy ha tegeződünk, akkor egyenlőek vagyunk. Így van ez az informatikusokkal is, akik okosak ugyan a maguk szakterületükön (legalábbis annak az alján - mert a társadalom nagyrészének még az is egyenlőre idegen) - de az informatikusok ezek ellenére bunkóknak mondhatók, hiszen ezen kívül minden másban analfabéták. Az ilyenek adnak tanácsot net-etikettben. Ezt büntetni kellene.
Az én tanácsom a régi: kisgyermeken kívül senkit se tegezz le annak jóváhagyása nélkül (se utcán, se net-en).
Az utolsóval vitatkoznék: szerintem kizárólag frusztrált, maradi emberek óbégatnak a tegeződés miatt.
Lásd: néhány frusztrált fiatal kasszás, aki 18 éves kortól magáz minden vevőt az Aldiban, vagy olyanok, akiknek láthatóan nem vagyok szimpi, ezért magáznak, még ha mindketten fiatalok is vagyunk. Szerintem 40 alatt a legtöbb helyzetben nevetséges a magázódás, bár nyilván 30 éves fogorvosnőt azért nem fogom letegezni, csak ha kezdeményezi.
Interneten meg alap, hogy tegeződünk, mert ez az általános. Andizsuzsi meg természetesen orbitális baromságot írt jó szokása szerint, hiszen attól még általános a tegeződés, hogy nem fogadja el minden EGYES ember, az nem is lenne lehetséges. Facebookon a 70 éves nagymamát nyilván nem tegezem le, de pl. 40es magántanár simán letegezett ismeretlenül.
Egyébként meg azért van "cirkusz", mert rengeteg frusztrált ember imád ezzel bohóckodni, lásd: fiatal kasszás, aki azért is magáz, ha nem vagy szimpi neki, holott nálad idősebbet tegezett stb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!