Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Mennyi ideig illik feketét...

Mennyi ideig illik feketét hordani közeli rokon halála után?

Figyelt kérdés
Az ismerőseim közül egyesek sosem vetették le a gyászt a gyerekük halála után ( 20-30 év után sem), viszont olyanokat is ismerek, akik szüleik halála után néhány héttel már nem vitték a feketét. Tudom,szívével gyászol az ember nem a külsővel, de azért feltűnő ez a két véglet.

2022. márc. 23. 21:39
 1/9 anonim ***** válasza:
Régen nekem azt mondták, hogy a gyászidő 1 év, addig illik feketében lenni. De sokan akik életük végéig gyászolnak, mindig feketét viselnek. Nem tudom ma mennyire tartják be a régi illemszabályokat.
2022. márc. 23. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

A helyi szoksáoktól, a családi szokásoktól függ.

A fiatalabbak már nem tartják anyira mint nagyszüleink. Mifelénk Baranyában is általában 1 év. De ház ki az a fiatal aki 1 évig feketében jár? A rockereken és az emokon kívül?

2022. márc. 23. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
59%

Ennek pontos szabályai voltak régen.

Közvetlen rokon azt hiszem, 2 év, távolabbi 1 év, még távolabbi fél év.

Ma már ez nem ilyen szigorú.

Nem kötelező a fekete, hanem például kitehetsz a válladra egy fekete szalagot, ha szeretnéd mutatni a gyászt.

2022. márc. 24. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Területileg nagyon változatos.

Régen a közvetlen rokon (leszármazott, felmenő, házastárs, testvér) halála után a legtöbb helyen 1 év volt a szokás. Van is az a szóösszetétel, hogy "gyászév".

Viszont a volt szomszédasszonyom egyetlen gyereke 17 évesen meghalt, és ő haláláig feketében járt. De ez már az elvárásokon felül volt.

Manapság a legtöbb helyen már nem tartanak egy évet, leginkább csak falun az idősebbek.

2022. márc. 24. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

Mifelénk még az is meg van szabva hogy meddig KELL ott tartani a koszorúkat a síron, utána meg a szalagokat még plusz ideig ott hell hagyni hogy aki szerené átnyálazhassa ki vitt csokrot, koszorút.

Aztán aki nem vitt, de a szokások szerint kellett volna neki az ki lett beszélve :D

2022. márc. 24. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Ameddig jólesik. Én nem szeretem a fekete ruhákat, sosem szoktam feketét felvenni ilyenkor. Felesleges. Nem a falunak gyászolsz hanem magadnak/szerettednek. Ez egy érzés, nem ruházkodási szokás.
2022. márc. 24. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
#6 Teljesen egyetértek veled. Én is úgy tartom, hogy szívével gyászol az ember és nem a külsőséggel. Azt úgy sem tudhatja senki mekkora a fájdalmam, bárhogy is öltözök.
2022. márc. 24. 12:16
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Ennek régen volt pontos szabálya. Egyszer olvastam egy régi illemkönyvben, és valami ilyesmi rémlik:

Férj halála: 1,5 év (bár egyes asszonyok egy év után leveszik a feketét.)

Feleség halála: 1 év (vicces, hogy a férjnek rövidebb ideig kellett gyászolnia)

Szülő, testvér, gyerek: 6 hónap

Nagyszülő, nagybácsi: 3 hónap

Távolabbi rokon: 6 hét

Ma már nincs ilyen szerencsére. Mindenki maga dönti el, akar-e feketét hordani, és ha igen, meddig. Megértem, ha valakinek ez fontos, segít a gyász feldolgozásában, de én soha egy percig se hordtam feketét, akkor sem, amikor azt a nagymamámat veszítettem el, aki felnevelt. Számomra ennek semmi jelentősége (de ismétlem, abszolút elfogadom, hogy másoknak ez lehet fontos).

2022. márc. 25. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

2# szinte mindenki valamilyen feketébe jár már nem feltétlen a gyászolót az emot és a rockert jellemzi hanem mindenkit én pl se nem gyászolok most se nem vagyok amos a rockot se szeretem mégis sokszor vagyok feketébe.


Amúgy az eredeti kérdésre szerintem ez nem illem kérdés addig gyászolsz amíg el nem múlik a hiány érzeted az elvesztett személy iránt

2022. ápr. 3. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!