Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Etikus a lentiek szerint...

Etikus a lentiek szerint diákkedvezményt igénybe vennem?

Figyelt kérdés
Teljes munkaidőben dolgozom, mellette pedig levelező képzésen tanulok (már nem az első diplomámat készülök megszerezni), és diákigazolványom is van. Egy ideje vacillálok azon, hogy vajon etikus-e diákkedvezménnyel élnem fiatal felnőttként pl. kulturális események tekintetében. Felmerültek bennem érvek pro és kontra. Tulajdonképpen nem élek rosszul a munkámból, és bár jól esik a teljes árnál alacsonyabb áron hozzájutni pl. egy belépőjegyhez, nyilvánvaló, hogy erre egy a szülei pénzéből, az ösztöndíjaiból, vagy diákhiteléből élő diáknak/hallgatónak nagyobb szüksége van, mint nekem. Másrészről viszont ha pl. nem teltházas egy kulturális esemény, engem pedig teljes áron nem biztos, hogy érdekelne, de a diákkedvezménnyel csökkentett áron már igen, akkor elvileg a szervezők is jobban járnak így, mintha egyáltalán nem váltanék jegyet. Ugyanakkor felmerül, hogy gondolhatnám akár azt is, hogy "gátlástalanul" felhasználhatom a kedvezményem mindenre, amire jogszabály szerint valóban jár, és egy pillanatig sem kell rosszul éreznem magam miatta. Az utóbbi érv alapján fölösleges is etikai szempontból vizsgálnom a kérdést, hiszen ha ez mérhető probléma lenne, a jogalkodó könnyedén tudna rá reagálni azzal, hogy pl. csak nappali vagy esti tagozatos diákigazolvánnyal jogosít kedvezményre, levelezővel pedig mondjuk csak 25-26 éves korig (ennél én már idősebb vagyok). Mit gondoltok erről?

2021. okt. 7. 22:58
A kérdező szavazást indított:
Aki teljes munkaidőben dolgozik, lehetőleg tartózkodjon a diákkedvezménytől, hiszen az nem neki szól, hanem a nála inkább rászorulóknak.
A diákkedvezmény mindenkinek jár, aki bármilyen formában is diák (vagy hallgató). A tanulmányokkal párhuzamos munkavégzés nem mérlegelési szempont.
21 szavazat
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Azzal, hogy kihasználod a diákigazolványod által nyújtott kedvezményeket, semmit nem veszel el mástól, a "főállásban" egyetemistáktól, első diplomájukat megszerzőktől. Ezért nem tartom etikátlannak, ha kihasználod a kedvezményt. Ami jár, mint egyetemistának, az jár.

PhD hallgató koromban magam is három+egy évig voltam nappali tagozatos diák és közalkalmazott egyszerre. Ez pont arra az időszakra esett, amikor diákigazolvánnyal 67.5%-os vasúti kedvezményt lehetett igénybe venni belföldön bármely viszonylatban. Jól jött, hogy egy ezresből oda-vissza tudta a Balatonra vagy a Mátrába utazni.

2021. okt. 8. 03:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
97%

Igen, etikus. Miért is ne lenne az. Nem lopsz, nem csalsz. Csupán élsz egy lehetősséggel.

Ez teljesen rendben van. Használd bátran, amíg teheted. Ahogy az első hozzá szóló is mondta, senkitől nem veszel el semmit ezzel.


Az a tény, hogy egyáltalán felvetődött benned a gondolat, hogy vajon etikus-e, sőt, annyira nyomaszt, hogy választ keresel rá, azt sugallja nekem, hogy egy nagyon jó ember vagy! Ha ez a gondolkodás mód lenne az általános (hidd el, nem az sajnos:() akkor sokkal szebb lenne ez a világ!

Maradj meg ilyennek. :)

2021. okt. 14. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkét választ (és a szavazatokat is)!


#2. A válaszod értékelése miattam csúszott le a 100%-ról. Tökéletesen hasznosnak gondolom a válaszodat, mindössze az történt, hogy mobilról vagyok és nem sikerült eltalálni a jó gombot, utóbb pedig sajnos már nem tudom javítani. Külön köszönöm a feltételezést, én viszont árnyalnám ezt egy kicsit. Inkább olyan téren közelítem meg a dolgokat, hogy szeretek szabályok szerint élni, de nem minden kérdést látok könnyen eldönthetőnek. Ilyenkor a közösség vélelményét kérem, mint jelen esetben is, mert jó érzés ha sikerül egy - számomra - érdekes kérdést tisztázni. Valóban szeretnék "jó" ember lenni, a társadalom minél hasznosabb tagja lenni és egyéb, magasztos gondolatok. :) Ugyanakkor néha már annyira szeretek akár lényegtelen dolgokon is rágódni, hogy azt egy külső szemlélő már igencsak furcsállhatja. Pedig nem szorongok, tudomásom szerint nincsenek mentális problémáim, és nincs küldetéstudatom sem. Nekem ez szimplán egy kellemes időtöltés. :) Köszönöm még egyszer!

2021. okt. 14. 12:45
 4/4 anonim ***** válasza:

Kedves kérdező,

#2eske vagyok. :)


Semmi baj nem történt a mellényúlással, megesik, nincs harag. :)

Hát igen, én pusztán abból vontam le egy következtetést, amit láttam. De az alapján sem változott a véleményem, amit válaszoltál rá. Nem baj az, ha hobbiból vagy jó ember, a lényeg, hogy jó ember vagy. :)

2021. okt. 15. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!