Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Jól tudom,hogy eredetileg...

GallitsGáborCsaba kérdése:

Jól tudom,hogy eredetileg Magyarországon és a világ legtöbb országában csak a Tegező formát használták és a Magázó forma később alakult ki?

Figyelt kérdés
Én már egy ideje úgy tudom,hogy ez az igazság de szeretnék erről majd biztosan többet megtudni,ha minden igaz ez a kérdéskör benne van a nyelvek Nyelvtörtetében és gondoltam itt is megkérdezem :-)

#tegezés #magázás #tegezés és magázás #tegeződés és magázódás
2020. júl. 16. 20:41
 1/9 anonim ***** válasza:
52%
Mondjuk ha beíratad volna a google-be, hogy "mikortól van magázás" akkor... mindegy, hagyjuk, nem mindenkinek megy.
2020. júl. 16. 20:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
22%

Inkább hiszel valami trollnak, aki idefirkant bármit, minthogy a google-val keresnél egy hiteles forrást?


LOL

2020. júl. 16. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
91%

Van, aki szerint a XVI. században,

[link]

mások szerint a XVII. században jelent meg a magyar nyelvben a magázódás.

[link]

2020. júl. 16. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 mustafa33 ***** válasza:
49%
Nem hiszem, hogy a "kendet" a XVII. században találták volna ki. Például: -gyüjjék mán kend! :-D
2020. júl. 16. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
76%

A tegezést jelentő egyes szám második személyű névmás, és az abból csökevényesedett állítmány- illetve birtokosragozási személyjelek a nyelvek legősibb elemei, tízezer éve valamennyi protoeurázsiai utódnyelvben ugyanazok.


Ezzel szemben, ha elkezdenek magázódni, sokszor már a legközelebbi nyelvrokonok is félreértésekbe kerülnek, mivel a magázódásra nem volt a közös ősnyelvekben módszer, arra mindenki utólag talált ki valami "szerencsétlen" megoldást pár száz éve. Jellemzően valamelyik elnyomó idegen hatalom magázódási módszerének mintájára. Ugyanazon nyelvterület másik fele más idegen hatalom megszállása alatt állt, máris másképp megy a magázódás kifejezése.


(És akkor két ember magázódva beszél egymáshoz - kénytelenek mert ez az illem, és nem értik, hogy ez most rólam beszél, valaki másról, vagy tihozzátok, ott ketten, stb. Az ige- és birtokragozás meg aztán még több kalamajkát teremt: én adjam a tietekét, vagy ők adják az enyém, vagy te a tiédet, többeteknek van egy belőle, vagy neked van több belőle... Miközben ha simán tegeződnének, akármelyik rokon nyelvvel megérttetné magát sok száz millió nyelvrokonával.)


Egyszer valaki okos előadta magát, hogy micsoda kártékony dolog, hogy a sok mai bunkó tegeződik, régen nem is volt tegezés, bezzeg régen... Na hát erre azt kell mondani, hogy a nyelvek szempontjából, ami valóban kártékony dolog volt, az magázódás behozatala, főleg az, ahogy megoldották. Sok nyelvben ugye elhasználtak magázódó alakokra eredetileg mást jelentő névmásokat, személyjeleket. Ezzel az lett a probléma, hogy ahhoz, hogy azt is ki tudják fejezni, amit az eredetileg jelentett, elkezdtek spontán új szavakat meghonosítani a "ti, ön, maga" stb. helyére. Természetesen a többi rokon nyelvvel már nem egyeztetve.

2020. júl. 16. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
81%
A magyar nyelvben így volt, a többiről nem tudok nyilatkozni. Magyarországon német mintára alakult ki a magázás.
2020. júl. 17. 00:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:
Az első válaszolóknak is szeretném jelezni,hogy amikor erre a témára rá kerestem a Google keresőn ott is a legtöbb találat azt igazolta amit az utolsó válaszolok is írták,röviden hogy igen jól tudom hogy előbb volt a tegeződés,mint a magázódás.
2020. júl. 17. 13:05
 8/9 anonim ***** válasza:
84%
Az egyes szám harmadik személyű beszéd abból a nagyon régi keleti szokásból ered, hogy a nagyurakat a közember egykor nem szólíthatta meg szemtől szembe, ezért úgy kellett neki beszélni, mintha egy közvetítő személynek mondaná a dolgokat az úrról, nem pedig közvetlenül neki. (Eredetileg tényleg volt egy közvetítő személy, de aztán ez eltűnt, a nehézkessége miatt.)
2020. júl. 19. 11:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a most utolsó válaszolónak is :-)
2020. dec. 25. 16:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!