Akik a 80 as 90 es években voltak fiatalok hogyan képzeltétek el ezt a korszakot,2020 at? Technikai fejlődés szempontjából, és úgy általában?
Gondoltátok volna hogy mindenki egy telefon nyomkodásba dugja a fejét pl?
Vagy hogy az Internet ilyen kézenfekvő lesz? :)
Én is 85-ös vagyok. Emlékszem, 1996-ban, 11 éves koromban Ladával utaztunk Horvátországba (már éppen lehetett menni, mert nem lőttek, de még nagyon olcsó volt), amikor apukám valaminek a kapcsán azt mondta, hogy meglátom, mire én felnőtt leszek, ne arra kell várnom, hogy a tévé mikor ad le egy filmet, hanem lesz egy lista, abból kiválaszthatom, és bármikor megnézhetem. Kb. a letöltést magyarázta, csak nem ezzel a szóval. Akkor már létezett az internet, mi még nem láttuk közelről, de így utólag visszagondolva apa biztos tudott róla.
Más, szintén apa: azt is mesélte, hogy gyerekkorában, 1970 körül látott egy rajzos karikatúrát arról, hogy 2000-ben mindenki telefonnal a fülén fog rohangálni az utcán... ez bejött.
Én egyébként úgy képzeltem a világot, hogy majd mindenféle repülő cuccokon fogunk közlekedni.
Én is futurisztikusra számítottam. Abból nem igazán jött be semmi. Olyasmire gondoltam, mint az akkori jövőben játszódó filmekben volt. Nagyon áramvonalas autók, valami másfajta közlekedés, autók valami kötött pályán, nagyon design-os épületek. Minden modern áramvonalas, tiszta, kicsit olyan steril, labor hatású. Ehhez képest pl. a saját városomban nem modernebb lett a látkép, hanem inkább lepusztult, kevésbé rendezett és koszosabb is, mint 30-40 éve. Szóval nem jött be semmi, amire gondoltam.
Ja, meg a Jetson családban volt olyan, hogy egy gép megcsinálja a frizurád, sminked. Az is jó lenne :D
Nálunk is apukám "érezte meg" nagyon jól a jövőt. :)
Még a 80-as évek végén beszerzett egy akkor nagyon modern számítógépet (mai gyerek a bekapcsoló gombot sem találná meg rajta), mondván: pár év, és mindenki ezen fog dolgozni, és minden csak számítógépen lesz. Kinevették. Ő már akkor szövegszerkesztővel írt, és "Excel" (nem tudom, akkor mi volt a neve) egyenleteket készített. Egyébként a mai napig, immár jóval 60 felett úgy használja a számítógépet, ahogy sok fiatal is csak szeretné.
Aztán a 90-es évek közepén közölte, hogy néhány év múlva mindenki mobiltelefonnal fog járkálni, az ki fog váltani minden egyéb kütyüt (személyhívó, menedzser kalkulátor - ilyenek voltak akkor), és nagyon személyes lesz. Azt mondta, úgy fogja mindenki magával hordani a mobilját, mint a lakáskulcsot, és lehet, hogy más nem is fog kelleni. Éppen ezért már akkor volt nekünk "bunkofonunk" amikor még sok háztartásban vezetékes telefon sem nagyon volt. Mesélte, hogy néha 45 percig is bírta aksi nélkül a telefon. :P
A 2000-es években állította, hogy eljön az idő, amikor a mobiltelefon egyre kisebb és kisebb lesz, a funkcióit pedig szétszedik, és az ember magára fogja "szerelni". Tehát nem egy telefont kell majd pakolgatni, hanem rajta lesz a ruhánkon, fejünkön, stb. Akkoriban már kezdtek megjelenni a blue-tooth fülhallgatók (nagyon kezdetlegesen, és inkább csak a dühöngés volt vele, mert szétkapcsolódott, lemerült, stb.), de okosóra sehol nem volt még. Már akkor megcsinálta, hogy a telefon az autórádióra kapcsolódjon, és vezetés közben kihangosítva lehessen telefonálni, mert szerinte ez is a jövő. Persze az is nehézkesen működött akkor még. :D
Egyébként manapság is állít futurisztikus dolgokat, amin az ember csak mosolyog, de a korábbiakból kiindulva nem kizárt, hogy igaza lesz. :D Bár azt is mondja, hogy most már olyan gyors a világ, hogy kezdi elveszíteni a fonalat és már kevésbé látja meg a "jövő trendjeit", mert úgy gondolja, hogy sok divatos fejlesztés inkább csak játék, zsákutca, de a jövőhöz nem ad hozzá. Korábban ilyet sosem mondott.
És amikor 1-2 tv adás volt, gondoltátok volna hogy egyszer több száz csatornából választhatunk egyszerre?
Vagy hogy kimegy az asztali pc a divatból?
Vagy hogy a SNES nintendó megfog szűnni?
Én többek között a videótelefont hittem, hogy elterjed. Magyarországon egy készülékpár készült el belőle a 80-as évek elején, a Posta múzeumban volt látható. Akkor nagyon modernnek tűnt, de pár évvel később, amikor újra láttam, már kissé elavultnak.
Viszont azt hittem, hogy el fog terjedni abban a formában, hogy vezetékes telefon+monitor, de nem lett belőle gyakorlatilag semmi. Bár most már van videochat, de az nem egészen olyan, mint az eredeti elképzelés.
Viszont Fehér Klára a Földrengések szigete című regényében a 2050-es évekről érdekes dolgokat ír le. Szerepel a regényben az okosóra, igaz, nem ezen a néven.
Én villanyautókat képzeltem el, meg több metróvonalat Budapestre. Meg azt, hogy teljesen más lesz a világ, sokkal jobban el fog térni a régitől, mint amennyire a valóságban eltér.
Azon is gondolkodtam 1990 körül, hogy a közelmúltban (1987-88) gyártott buszok akkor még biztosan közlekedni fognak, de azt azért nem gondoltam volna, hogy 2020-ban is még jó sok lesz belőlük.
Viszont reménykedtem abban, hogy nem lesz az, amit az 50-es és a 60-as években elképzeltek, és 80-as években több helyen is olvastam, hogy az étkezést pár (minden tápanyagot tartalmazó) tablettával fogják helyettesíteni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!