Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Szokások, etikett » Goth szubkultúrai ideológia?

Milka1944 kérdése:

Goth szubkultúrai ideológia?

Figyelt kérdés
2 hónapja elkezdtem megismerkedni a goth szubkultúrával! Már mielött ismeretm szerettem sötöét ruhákba járni metált hallgattam és szerettem a történelmet és az irodalmat is. Az szeretném kérni hogy bövebben az ideológiáját szubkultúrának le tudná írni?

#Goth.szubkultúra
2020. jan. 2. 22:17
 1/4 Közveszélyes Kontár ***** válasza:
100%

"szerettem sötöét ruhákba járni metált hallgattam és szerettem a történelmet és az irodalmat"


ez tobb nem-goth -ra igaz mint rajuk


WikiPedia -t elolvastad rola? mert azokkal is aznosulnod "kell", ha akarsz

2020. jan. 3. 04:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Persze hogy olvastam! Naggyából azonosultam is vele! Csak bövebben más oldalon nincs fent?
2020. jan. 3. 14:53
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

A goth eleinte kizárólag zenei alapú irányzat volt a 20. században.

Nem sokban hasonlított arra a viktoriánus stílusú “fekete menyasszony” külsőre, amiről ma a legtöbb embernek a gothok jutnak eszébe.

De ma már nagyon sok szegmense van a gothság fogalmának, így nagyon sok szempont van (irodalom, filmes ízlés, gondolkodásmód, más zenei műfajok gótikus behatásai), ami alapján valaki gothnak vallhatja magát.


Először is: a metál NEM goth.

A goth zene gyökereinek és hangzásvilágának nincs túl sok köze a metálhoz, hiszen teljesen más.

Az eredeti goth zenének a hangzásvilága nyersebb, kicsit “rozsdásabb fém” hangszerelése van, ami a punkból gyökerezik. Nem a lehengerlő zenei tehetség megcsillogtatására helyezték a hangsúlyt, hanem a lázadás kifejezésére, hangot adva ezzel mindennek, ami nem tetszik nekik ebben az elborult, hamis, rózsaszín filteres világban. A valódi gothok megjelenésben lehet, hogy deviánsabbak, zenében mégis jóval “civilebbek” voltak. Általában van egy nyers, nagyon egyszerű gitáros alap, aminek a témája szinte mindig ugyanaz, az ütős hangzása is “lehangoltabb” hatású. Az ének ambitusa nem túl nagy, inkább “recitáló” jellegű. De ami a legviccesebb, és általában mindenki meglepődik, amikor az általuk gothnak vélt Evanescence után meghallgatnak egy valódi goth számot: szinte az összes ilyen zene DÚR, - jóval vidámabb hangulatra, mint ahogyan mindenki a gothokra asszociál.

A szimfonikus gothic metál mindig melankolikusabb volt. A szerző a legtöbb esetben tényleg valami barokk fúgakomponistaként dolgozik, a szólamok kidolgozottabbak, és az énekesek/hangszeresek mind azon vannak, hogy megcsillogtassák a tudásukat amellett, hogy az ő mondanivalójuk is elég súlyos és minőségien megfogalmazott.

Szóval: - tudom, hogy ezen rengetegen vitatkoznak, - de az ilyen fajta metál stílus szempontjából nem goth, viszont a szövegezése, tartalma miatt megállja a helyét ezen az oldalon véleményem szerint. De én nem is vallom magam trad gothnak.


Persze, hozzátenném, hogy van SOK goth, - köztük én is, - akik szeretik a metált, de ez főként attól is függ, hogy MILYEN FAJTA goth vagy.

Viktoriánus gothként pl. én kedvelem a Nightwish-t és a többi szimfonikus/gothic metál zenekart, amitől egy tradicionális, Bauhauson nevelkedett goth azonnal agyvérzést kapna. Én ezeket a zenéket előbb nevezem gótikus behatásúnak, mint azokat a tuc-tuc industrial számokat, amikre a cybergothok ropják.

De természetesen emellett orrba-szájba The Sisters Of Mercy-t is hallgatok. 😄


Mi az életben azokban a dolgokban is próbáljuk a szépet látni, amit más elkerül és megvet. Barátságban, szerelemben, kapcsolatokban nem a mennyiségre megyünk, hanem a minőségre. A közhiedelemmel ellentétben nem vagyunk se mazochisták, se szuicid hajlamúak, se hullafétisesek: viszont ha esetleg közbeszól a mi életünkben is a szenvedés, a magány, a félelem vagy akár a halál, - mi abban is próbáljuk a szépet látni, vagy ha abszolút nincs benne, a valódi kiutat. És habár alaposan adunk a külsőnkre 😅, ha megismerünk egy új embert, általában NEM próbáljuk meg a megjelenése alapján beskatulyázni. Nem ez alapján ítélünk meg másokat, próbálunk minél jobban megismerni másokat, mielőtt rásütnénk egy bélyeget. Nem adjuk vissza másoknak azt a bánásmódot, amit a kívülállók tesznek velünk pusztán a megjelenésünk miatt, ami nálunk gyakran a szöges ellentéte a belső értékeinknek.

A mai világ azt hirdeti, hogy “most vagy fiatal, éld ki magad, pörgess le minél előbb egy csomó dolgot az életben, mert később erre már nem lesz lehetőséged”. Na, - mi gothok “örökké” ÉLNI akarunk. Nálunk nem számít a kor, nem számít x és y érték, hogy mikor, melyik életperiódusunkban mit kezdünk az életünkkel, és nem is ez alapján ítélünk meg bárkit.

Természetesen érdekel minket egy csomó féle tudomány, az irodalom, a történelem, a politika, - kinek mi. A gothok deviánsok, és az igazságért harcolnak. Azért ma épp elég hazug tézist állítanak a politikában, táplálkozástudományban, a gyógyszeriparban, borzasztó példákat állítanak a fiatalok elé, - természetesen töménytelen haszonszerzés céljából, közben pedig ezért hal meg a legtöbb ember. Az orvosok, pedagógusok nagy százaléka szakember helyett csak egy ostoba, tanács osztogató “kócs” lett. Egy goth tanult, mégis kritikus annyira, hogy nem hisz el minden rózsaszín filteres ostobaságot, amit olvas, keményen lázad ellene. Vannak elvei, van egy értékrendszere, nem lehet manipulálni.


Nem az aktuális divat szerint váltogatjuk a véleményünket, nekünk a maradandó, valódi értékek fontosabbak, ezért is öltözködünk másképp. Pont úgy, ahogy mi szeretnénk, és akkor sem válunk meg a kedvenc ruhadarabjainktól, kiegészítőinktől, ha a világ főhulláma teljesen más szelet diktál. Kötődünk ezekhez a dolgokhoz, mert MINKET jellemeznek.

Természetesen vannak olyan gothok is, akik nem szeretnek sminkelni és nem kedvelik a feltűnő dolgokat, de én pl. nagyon szeretek feltűnően sminkelni.

A közhiedelemmel ellentétben NEM kompenzálunk semmit, nem akarunk kényszeresen tetszelegni senkinek, nem hisszük azt, hogy ettől szebbek leszünk - egyszerűen ez a kreatív belső világunk külső megnyilvánulása, ahogyan minden más is, amit viselünk.

2020. jan. 3. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A goth szubkultúra lényege az, hogy találd meg az elvont, furcsának ítélt dolgokban a szépet. Lehetne ragozni, de ez a lényeg. Így kapcsolódnak hozzá a gótikus regények, a morbid humor, a sötét képzőművészet és zenék.

Lássuk meg a fényt a sötétben.

Ettől bővebben ezt nem lehet leírni, vagy benned van, vagy nem, de erre hamar rá lehet jönni, ha kicsit jobban elmélyedsz benne, de valami sántít, akkor nincs értelme erőlködni.


Fontos, hogy a goth-ok nem metált hallgatnak, hanem gothic rock, deathrock, post-punk, darkwave, coldwave zenéket.


A fekete öltözet igen, jellemző, de nem kizárólagos. Az öltözködés egy elhanyagolható dolog, ha az egész szubkultúrát figyeljük.


Javaslom a gothic.hu-t, ha tájékozódni akarsz, az a leghitelesebb magyar forrás. De ha valami érdekel, nekem is írhatsz, lassan 5 éve goth vagyok.

2020. jan. 3. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!