„Ha idegenek, akkor jó reggelt/napot/estét.”
Ne csináljon már idiótát saját magából.
Jövőre (vagy már most is ez van) az osztálytársai végzős egyetemista pasikkal fognak járni/kavarni. Rengeteg középiskolás lányt ismerek akinek huszonéves barátja van. Ő meg magázódik ezzel a korosztállyal. Vicces kissé.
Én 27 vagyok, ha tizenéves ügyféllel találkozom (azért ez a ritkább) alap a tegeződés mindkét fél részéről.
13, ha hivatalos helyen van, akkor magázódik, igen, mert ez a normális. A csendőrpertu is normális, mert ő gyerek, a másik oldal meg felnőtt, nem értem, mit kell ezen kamaszként kiakadni. A tanárai között is lehet 27 éves, azt se tegezi le, mert a státuszának illik megadni a tiszteletet. A tanár meg őt nyilván le fogja tegezni.
Ha este együtt kocsmázik az egyetemista haverokkal, azokat tegezheti, nyilván. De az ügyintézőt a pult mögött nem.
„De az ügyintézőt a pult mögött nem.”
Szemmel látható, hogy még az ügyintéző is tegezi. Innentől kezdve semmi probléma, ha ő is tegezni fogja a huszonéves ügyintézőt. Mintha valami szent helyről beszélnénk. Egy nyomorult hivatal emberek.
Hát, most nem lettem okosabb, úgy látszik hogy az emberek egy része szerint ilyenkor alap a magázódás,egy másik resze szerint viszont a tegeződés az alap...
Ha ,pl boltban beszélek eladóval,akkor nekem honnét kéne tudnom, hogy ő éppen tegeződni , vagy magázódni szeretne???
Ezert utálom a magyar nyelvet, az angoloknál nincs ilyen...😀
Ha bejön az ajtón egy ügyfél, azonnal köszönök neki. Jó reggelt/napot/estét kívánok vagy Szia/Helló!
Amennyiben utóbbi esetről beszélünk, sejteni lehet, hogy nem magázódás fog következni.
Magázz le mindenkit, ez az alap. Aki tegeződni akar, az úgyis jelzi feléd.
De esetedben az, hogy valaki letegez, nem azonnali felhívás a visszategezésre, mert (hacsak nem nézel ki sokkal idősebbnek), a gyerekeket mindenki tegezi, ez valahogy ilyen bevett forma.
Mondjuk boltban egy eladót, ha ránézésre huszonéves, akkor visszategeznék a helyedben, idősebbet már nem. Hivatalos helyen meg egyáltalán nem, csak ha felajánlja.
Nem tudom hogy még él-e a kérdés, de leírom az én tapasztalataim:
19 évesen osztálytársam anyukájának "kezit csókolom"-mal köszöntem, mire ő egyből rávágta hogy tegeződünk, majd hallottam ahogy elmeséli a férjének (osztálytársam apjának) a történteket, hogy "ennyire öregnek nézek ki?" (kb. 40 éves volt). Szerintem eléggé megsértettem, de mégsem köszönhettem egyből szia-t, vagy helló-t, jó napot kívánok-kal pedig sosem köszönök nőnek (kivéve ha tanárnőről van szó, de ebben az esetben inkább a "csókolom Tanárnő!"-t használom).
Hivatalos helyeken mindig Jó napot kívánok!-kal köszönök és onnantól kezdve kölcsönös magázódás van. Van aki a hivatalos helyeken is tegeződik, ebben az esetben kölcsönös tegeződés van, esetleg egyirányú tegeződés.
Mindenesetre a "csókolom" köszönésre a 30-45 év közti nők szerintem elképesztően érzékenyek, mondhatni ölni tudnának a nézésükkel ha meghallják. (Már többször fordult elő velem, szám szerint 3-szor, és mit hallottam: "Anyum nem szereti ha magázzák...", "Már mondtam hogy tegeződjünk." - Aha először is, miért nem tudja előre mondani osztálytársam hogy nyugodtan tegezzem le elsőre az anyját, másodszor hogy a fenébe kéne emlékeznem arra hogy 2 éve tegeződtem egy másik osztálytársam anyjával, amikor max 2 mondatot beszéltem vele...
Szóval ahány ház annyi szokás, de röviden tömören:
Hivatalos helyen: egyetem, iskola, bank, hivatal, könyvtár...stb. hivatalosan kell köszönni.
Csókolom-mal inkább nyugdíjasoknak köszönj, a 30-45 éves nőknél pedig talán a jó napot (kívánok) lehet a legjobb alternatíva, esetleg a helló, bár ez már ismét instant tegezés.
Hivatalos helyen meg ha hivatalos vagy, akkor komolyabban vesznek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!