Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Honnan származik a "molnár" szó?

Honnan származik a "molnár" szó?

Figyelt kérdés
2010. júl. 7. 11:01
 1/10 anonim válasza:

A molnár mesterség az étkezésünkhöz szükséges magvak – kézi vagy természetes forrású erővel, újabban villanyárammal hajtott motorok segítségével történő – összezúzását, vagyis őrlését végzi az erre a célra szolgáló külön épületben, a malomban.


Ha felütjük a magyar telefonkönyvet, a különböző családnevek gyakoriságát illetően a Molnárt, a Kovács és a Szabó név mellett a mezőny legelején találjuk. Ez a gyakoriság az 1700-as, 1800-as évekbeli helyzetet idézi, mivel akkoriban volt olyan gyakori a molnár foglalkozás, mint amilyen gyakori ma a Molnár név.

2010. júl. 7. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Jó, de honnan jött maga a szó?
2010. júl. 7. 11:14
 3/10 anonim ***** válasza:
szláv jövevényszó
2010. júl. 7. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
92%
Szláv szó, eredeti alakja "mlinár", a "moloti" ószláv igéből származik, ami "őrölni"-t jelent. A szó töve indoeurópai tövű, megvan minden európai nyelvben.
2010. júl. 7. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Köszi!

Én is a szláv eredetre gondoltam az -ár miatt, de nem voltam benne biztos. Vajon az angol mill is innen származik?

2010. júl. 8. 00:23
 6/10 anonim ***** válasza:

Mjöllnir - a germán Thor isten kalapácsa (ami szintén alkalmas az őrlésre)


ezt csak azért mondtam, mert a szó gyöke a germánban is megvan, nem feltétlen kell a szlávokra visszavezetni mindent egyből (pl. az angol "mill" gyököt biztos hogy nem)

2010. júl. 8. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

A Mjöllnirt ne keverd ide, utolsó, ha meg nem értesz a történeti nyelvészethez, akkor inkább ne válaszolj... Vagy nézd meg az indoeurópai nyelvek törzsfáját, meglepetéseket fog tartogatni számodra...

A magyar "molnár" szó a "mlinár" szláv szóból jön - ami egészen véletlenül molnárt jelent, nem Thor kalapácsának a nevéből. Abban nem tévedsz, hogy a Mjöllnir és a mlinár is ugyanarra az indoeurópai szógyökre megy vissza (*mln - minden őrléssel járó dolog), de ebben ki is fújt a rokonság. A magyarok a szlávoktól vették át a szót egy csomó, a letelepedett, földművelő életformához tartozó szóval együtt (kapa, borona, barázda, stb.)

2010. júl. 9. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
kedves utolsó, az utolsó előtti már a "mill"-lel kapcsolatos kommentre válaszolt
2010. júl. 9. 11:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Tudom, hogy mire válaszolt. Mire válaszolt rosszul...
2010. júl. 9. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Ok, én is úgy értettem, hogy ugyanarra az ősi gyökre vezethető vissza, mert a válaszoló írta, hogy minden európai nyelvben megvan :)

Köszi a magyarázatot!

2010. júl. 9. 13:00

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!