Lehet valaki nyelvész irodalom nélkül, vagy van nyelvvel foglalkozó szakma, amelyhez nem kell érteni az irodalmat, és meg lehet élni belőle?
Nyelvvel fogalkozó szakma alatt mit értesz? Minden üzletágban szükség van több nyelvet beszélő emberekre, tehát ha csak ennyi a kritériumod, akkor a lehetőségek száma végtelen. Sok cégnél annyira hiány van nyelveket beszélő munkaerőből, hogy szinte "csak" egy felsőfokú tudással diploma nélkül is be lehetséges kerülni.
Ha konkrétan a nyelvekre akarsz csak koncentrálni, akkor fordító (műfordító, szakszövegfordító [ipari/műszaki, jogi, stb.]) és tolmács az evidens irányok; pedagógusi hajlammal lehetsz nyelvtanár (magántanár, vagy diplomával nyelviskolában vagy a közoktatásban).
Igazából pont hogy (szerintem) a tisztán akadémikus nyelvészetből nehezebb megélni(?) (azaz hogy valamilyen egyetem, állami központ, alapítvány támogatásával foglalkozol kutatással gyűjtéssel, rendszerezéssel).
Mi a motivációd az irodalom kihagyására és milyen irodalomról beszélünk? Irodalom mint iskolai tantárgy?
Szerintem nyilvánvaló, hogy tökmindegy milyen formában foglalkozol a nyelvekkel, rengeteg szöveget fogsz olvasni, amíg tökéletesíted - szépirodalmat, szórakoztató irodalmat, újságokat/magazinokat (online is), oktatóanyagot, szakszövegeket, dokumentációkat, levelezést, satöbbi. Mi az, amit el akarnál kerülni? Konkrétan mondjuk, bölcsészkaros nyelvszakra gondoltál, de aggódsz a kötelező irodalom miatt? Ha azt mondom, hogy menj el mondjuk, a külker főiskolára és olvass gazdasági, politikai híreket, infókat helyette, az szimpatikusabb?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!