Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » Adnátok 2-3 példát paradigma...

Adnátok 2-3 példát paradigma váltásra?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy rossz kategóriában van a kérdés bocsi.
2017. jan. 29. 11:42
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
Ipari forradalmak, magyar szabadságharc, rendszerváltás. Egyébként pedig minden, ami az addig megszokott politikai, tudományos és társadalmi eszméket radikálisan befolyásolta.
2017. jan. 29. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Igen, ez attól függ, hogy milyen területre vonatkozik...

A paradigmaváltás körülbelül azt jelenti, hogy egy dolognak a teljes magyarázati kerete változik meg, új alapokról kezdjük el szemlélni. Mindig a korábban uralkodó paradigma válsága előzi meg, ami azt jelenti, hogy az értelmezési keretünk paradoxonokba illetve a saját keretei között megmagyarázhatatlan jelenségekbe ütközik. Vagyis a kérdés nem oldható meg a meglévő elméleti keret kiigazításaival, korrekciójával, hanem magát a keretet (a paradigmát) kell megváltoztatni.


Pl. tudományos paradigmaváltás volt az, amikor a fizikában a 19. század végén azt hitték, hogy az (akkor általános érvényűnek hitt) klasszikus, newtoni fizikával már a természet minden fontosabb fizikai törvényszerűségét sikerült leírni. Majd jött Einstein, és bizonyította, hogy a newtoni fizika csak bizonyos határokon belül érvényes, de a nagyon nagy (tömegek, sebességek stb.) leírására már nem alkalmas, és bevezette a relativitás fogalmát és elméletét.

Kicsivel később az is kiderült, hogy szükség van a nagyon kicsi esetében is egy teljesen másfajta megközelítésű fizikára, ebből született meg a kvantummechanika (főleg Heisenberg, illetve Schrödinger nyomán).


Ilyenek a tudományban sok alkalommal előfordultak. De aki az első választ írta, jól mutatott rá, hogy beszélhetünk történelmi paradigmaváltásokról is, ezek általában forradalmak formájában öltenek testet. Ott is már nem a korábbi rendszert toldozzák-foldozzák-javítják, hanem az egész (politikai) rendszert (sőt néha az egész társadalmi rendszert is) változtatják meg és helyezik új alapokra.


A tudományos paradigmaváltások kapcsán nagyon ajánlom neked elolvasásra Thomas Kuhn munkáját, címe A tudományos forradalmak szerkezete. Ami ugyan nem rövid és nem is túl könnyű olvasmány, de nagyon érdekes. :) Itt: [link]

2017. jan. 29. 18:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!