Kezdőoldal » Kultúra és közösség » Nyelvek » A többes szám második személyt...

A többes szám második személyt mennyire használják magázásban a németben?

Figyelt kérdés
Csak mert én úgy tanultam, hogy ez egy régies alak, és eddig élőbeszédben kizárólag az E/3-at hallottam és használtam, mint magázást. Ehhez képest több filmben, sorozatban is következetesen a T/2-t használják, pl. a Star Wars-ban, vagya Trónok harcában végig.
2016. dec. 6. 13:41
 1/7 anonim ***** válasza:
84%

Én soha, de soha nem hallottam még magázást E/3ban, csak és kizárólag T/3!at, nem is a T/2t, és filmekben sem hallottam még úgy. Pl.

Menjen haza! Gehen Sie nach Hause!

Hogy hívják Önt? Wie heissen Sie?

Ön mondta, hogy... Sie haben mir gesagt, dass...

Mit szeretne inni? Was möchten Sie trinken?

2016. dec. 6. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Sőt, most megnéztem egy újonnan vett nyelvtani könyvet, és itt is ez van:


"Ha beszélgetőtársunkat önözzük, speciális igealakot használunk. Az önözést kifejező igealak a többes szám 3. személy.


A Sie személyes névmást önözéskor mindig nagy kezdőbetűvel írjuk.


Kommen Sie, ich muss etwas zeigen. Jöjjön, mutatnom kell valamit.


Die Sonnenbrille steht Ihnen aber gut! Wo haben Sie sie gekauft? Nagyon jól áll a napszemüveg! Hol vette?

2016. dec. 6. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Én fültanúja voltam egyszer egy beszélgetésnek, ahol a főnök T/2-t használt, amikor több olyan beosztottjához szólt egyszerre, akikkel amúgy külön-külön magázódik. De úgy gondolom, hogy ez nem túl általános használat, talán csak azért használta, hogy kiemelje, hogy mindegyikükhöz szól a mondandója.

De ha jól rémlik, a "királyi többes"-ként is T/2-t használnak, amikor az uralkodóhoz szólnak.

2016. dec. 6. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
Na jó, de a T/2, az a ti, magyarul is használod ezt, hogy gyertek, vagy egyetek, az még nem olyan érthetetlen, meg a fenség az egy különleges dolog, egy kivétel.
2016. dec. 6. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Tegyük félre a nyelvkönyvet, mert abban tényleg nincs ilyen, és akkor a válasz az az, hogy igen, van a köznapi beszélt nyelvnek egy ilyen magázási formája (T/2), ha úgy tetszik "vadhajtása". Ez nem keverendő össze a királyi T/2-vel. Ehhez persze itt kell élni a németek között, ezzel csak az élő, anyanyelvi németben találkozni.


Egy kicsit a tegeződés irányába történő óvatos tapogatódzásnak, kicsit tehát a tegeződés előszobájának is tekinthető, persze lehet, hogy ez meddő marad és a delikvensek még nagyon sokáig nem ugorják át a tegződés/magázódás mély árkát. Ehhez tudni kell, hogy az összetegeződés a németben sokszor sokkal nehézkesebb,

mint a magyarban. Én mindig óva intek mindenkit, aki kijön ide Magyaro-ról, hogy a tegeződéssel a bevett magyar szokások és rutinok mentén próbálkozzon. Néha bejön, de sokszor csúnyán mellé mehet és kínos szitut okozhat. A németek számára ez gyakran erőltetett bizalmaskodásnak, kedélyeskedésnek tűnik, és egyből szerzett az ember egy rosszpontot. A cégünknél van pl. olyan, hogy két nő többé kevésbé azonos beosztásban hosszú évek után is még mindig Frau Müllernek és Frau Schubertnek szólítja egymást, szigorúan magázódva egymással.

2016. dec. 6. 15:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Elnézést kérek mindenkitől, félreírás történt: természetesen a T/3-ra gondoltam, tehát a Sie-vel történő magázásra, nem az E/3-ra. Majd megkérem a moderátort, hogy javítson. SZóval igen, a "siezen" az általam tanult és ismert magázódási forma. Azonban, mint mondtam, egyes filmekben találkoztam ezzel a bizonyos "ihrzen"-jelenséggel. Pl. a Trónok Harcában, mint mondtam, végig mindenki következetesen így beszél mindenkihez. Persze lehet érvelni azzal, hogy az egy középkori hangulatű, archaizáló sorozat, de pl. a Star Wars harmadik részének német változatában is így beszél Anakin Obi-Wannal, ami nekem nagyon furcsa.
2016. dec. 6. 23:28
 7/7 anonim ***** válasza:

Ez egy regies, udvarias forma, ami ma mar nem hasznalatos. Regi filmekben, könyvkben, vagy olyan filmekben, ahol a törtenet regen jatszodik, ott lehet hallani ezt a mgazasi format.


A hetköznapi beszedben ma mar nem hasznalatos, hacsak nem valami nagyon udvarias formaban akar valaki az ügyfelehez beszelni. En egyszer hallottam csak.

2016. dec. 7. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!